برنامه عزاداری انگلیسی زبانان تهران در دهه اول محرم اعلام شد


برنامه عزاداری انگلیسی زبانان تهران در دهه اول محرم اعلام شد

نماینده مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در آفریقا و مدیر مرکز اسلامی آفریقای جنوبی، برنامه عزاداری انگلیسی زبانان تهران در دهه اول محرم را اعلام کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالله حسینی، از مبلغان بین المللی، مسئول و سخنران هیئت انگلیسی‌ زبانان تهران، و نماینده مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در آفریقا و مدیر مرکز اسلامی آفریقای جنوبی در گفتگو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان با اشاره به ضرورت راه اندازی هیئت مذهبی انگلیسی زبانان تهران، گفت: در شهر حدود ۱۶ میلیونی نفری تهران انگلیسی زبانان بسیاری زندگی می‌کنند و هیچ مرکزی برای گردهم‌آیی این عده وجود نداشت به این علت هیئت انگلیسی‌زبانان مقیم تهران با نام اختصاری «امت»، راه اندازی شد.

وی گفت: در شهر حدود 16 میلیونی تهران، انگلیسی زبانان بسیاری زندگی می‌کنند. انگلیسی زبانانی که در سفارتخانه‌های مختلف و شرکت‌های خارجی مشغول به کار هستند، ایرانیانی که همسر غیرایرانی دارند، دانشجویان خارجی و دانشجویان رشته زبان دانشگاه‌های ایران همگی مخاطبینی هستند که در این کلان‌شهر بزرگ زندگی می‌کنند.

نماینده مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در آفریقا با اشاره به علل راه اندازی هیئت امت در تهران، اظهار داشت: در حالی‌که در تهران هزاران هیئت عزاداری هفتگی وجود دارد، هیچ مرکزی برای گردهم‌آیی این عده از ساکنان این شهر بزرگ وجود نداشت تا این که گروه انگلیسی‌زبانان مقیم تهران که نام «امت» را به‌عنوان نام اختصاری خود انتخاب کرده‌، به فکر راه اندازی این هیئت مذهبی افتاد.

مدیر مرکز اسلامی آفریقای جنوبی خاطرنشان کرد: عزاداران انگلیسی زبان برای شرکت در مجالس عزاداری ناگزیر بودند، درخانه و به ‌وسیله ماهواره برنامه‌های عزاداری را دنبال کنند و یا در مجالس فارسی‌زبانان شرکت کنند و بهره‌مند شوند. به ذهنم خطور کرد که در تهران هم شاید انگلیسی‌زبانانی باشند که از داشتن منبر و روضه انگلیسی محرومند. لذا به دفترچه تلفن مراجعه کردم و اسامی چند نفر از کسانی که انگلیسی بلد بودند را مشاهده کردم که مقیم تهران بودند؛ با برخی از این‌ها تماس گرفتم. دیدم زمینه برای تشکیل یه هیئت کوچک آماده است.

وی ادامه داد: در شروع مراسم، با 15 نفر حدوداً هیئت را تشکیل دادیم، ولی روز دوم محرم تعداد شرکت‌کنندگان به 30 نفر رسید. روز سوم 45 نفر شرکت کردند و همین‌طور حضور انگلیسی‌زبانان مقیم تهران به‌صورت تصاعدی ادامه داشت تا این‌که پایان دهه محرم‌ و شام غریبان تعداد به 250 نفر رسید ودر سالیان بعد به 500 نفر رسید.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی افزود: وقتی این اتفاق افتاد و اعضای هیئت تأثیر این برنامه را دیدند، پیشنهاد کردند که این جلسات در طول سال ادامه پیدا کند. لذا برنامه‌ریزی کردیم که هر هفته روزهای پنج‌شنبه گردهم‌آیی داشته باشیم. طبق برنامه هفتگی سال اول بحث آموزش اصول عقاید استدلالی را ارائه دادیم و سال دوم سبک زندگی اسلامی را بررسی کردیم که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

وی با اشاره به برنامه‌های هیئت امت برای عزاداران انگلیسی زبان در ماه محرم، گفت: در ایام محرم بعداز مراسم عزاداری کلیپ‌های عاشورایی با محتوای نظریات اندیشمندان غرب و جهان در مورد امام حسین (ع) و اهل‌بیت (ع)، شعرخوانی و ترجمه مقتل لهوف به زبان انگلیسی، و متعاقب آن سخنرانی و سینه‌زنی برگزار می‌شود. در ماه‌های دیگر هم هر هفته مباحث سبک زندگی اسلامی و مباحث اعتقادی مورد نیاز و مبتلابه ارائه می‌گردد.

این مبلغ بین الملل با بیان اینکه بیشتر مخاطبین این هیئت بزرگسالان هستند، بیان کرد: بیشتر افراد، انگلیسی‌زبان مقیم تهران، اتباع خارجی، دانشجویان و محققان زبان انگلیسی، دیپلمات‌های سفارتخانه‌ها، کارمندان شرکت‌های خارجی، ایرانیانی که با خارجی‌ها پیوند خویشاوندی دارند، و اساتید دانشگاه‌ها و جمع فرهیختگانی هستند که تمایل دارند مراسم مذهبی را با زبان انگلیسی بشنوند.

وی افزود: تاکنون جلسات ما بسیار مورد استقبال واقع شده و روز به روز بر تعداد افراد هیئت افزوده می‌شود. به‌خصوص وقتی مقام معظم رهبری خبر این جلسات را دریافت کردند، بسیار استقبال و تحسین فرمودند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی با اشاره به حمایت های معنوی حوزه علمیه تهران از این هیئت، اظهار داشت: سال قبل استاد رشاد، رئیس محترم شورای‌ حوزه علمیه تهران در جلسه ما حضور پیدا کرد و بعد تماس گرفت که بنده بعد از مراسم دیشب شما خدمت مقام معظم رهبری شرف‌یاب شدم و گزارشی از عملکرد این هیئت خدمت ایشان ارائه دادم و آقا بسیار خوشحال شدند و برای موفقیت دست‌اندرکاران هیئت دعا کردند. از بدو تأسیس این هیئت تاکنون شخصیت‌های سیاسی، علمی و فرهنگی زیادی در جلسات هیئت حضور پیدا کرده‌اند.

مدیر مرکز اسلامی آفریقای جنوبی در پایان با بیان اینکه برنامه های هیئت امت در ماه محرم از روز جمعه 7 مرداد ماه شروع شد، گفت: امسال نیز هیئت را با مشارکت، حوزه علمیه دارالسلام، سازمان زیبا سازی شهر تهران، مجموعه ایوان شمس برگزار می‌‌کنیم و از همه مخاطبین دعوت می‌کنیم در هیئت امت حضور پیدا کنند. البته هیئت امت بعد از محرم نیز بصورت هفتگی به فعالیت های خود ادامه خواهد داد.

گفتنی است؛ علاقمندان جهت کسب اطلاع از برنامه ها و عضویت در گروه ها، کمک مالی و تماس با هیئت امت می توانند از طریق لینک https://yek.link/UMMAH.GROUP اقدام نمایند.

پایان پیام/397

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بيشترين بازديد امروز در گروه دینی و مذهبی


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
روضه خوانی حاج منصور ارضی در محرم 1401