هزینه‌های سفر به عتبات عالیات را کاهش دهید


هزینه‌های سفر به عتبات عالیات را کاهش دهید

ستاد امر به معروف و نهی از منکر خواستار کاهش هزینه های سفر به عتبات عالیات در مقایسه با سفر به کشورهای دیگر شد.

ستاد امر به معروف و نهی از منکر، خواستار نظارت بر وضعیت سفر‌های هوایی و زمینی عتبات عالیات به خصوص قیمت بالای بلیت پرواز‌های داخلی به مقصد شهر مقدس نجف در روز‌های منتهی به اربعین حسینی شد.

در آستانه اربعین حسینی و اعزام خیل مشتاقان اباعبدالله (ع) برای زیارت عتبات عالیات و در روز‌های اخیر، در حالی که هنوز ۱۰ روز تا رسیدن به اربعین حسینی باقی مانده است باز هم شاهد افزایش قابل توجه نرخ پرواز‌های داخلی و نایاب شدن سریع بلیت در هفته منتهی به این حماسه بزرگ هستیم و نرخ پرواز‌های خارجی به این مقصد سربه فلک کشیده است.

در اوایل سال جاری، قائم مقام رئیس و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر راه و شهرسازی با اشاره به درخواست‌های مردم از این ستاد، درباره پیگیری تفاوت معنادار قیمت بلیت برخی از پرواز‌های داخلی به شهر‌های گردشگری خارجی مانند استانبول با پرواز‌های داخلی به شهر‌های مذهبی و زیارتی خارجی از جمله نجف در ایام تعطیلات نوروزی، خواستار ارائه توضیحاتی در این ارتباط شد.

حجت الاسلام والمسلمین مسعود تاتلاری، سرپرست معاونت مهندسی فرهنگی و افکارعمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، در این خصوص بیان کرد: در خرداد ماه سال‌جاری، معاون وزیر راه پاسخی به این نامه داد و دلایلی را برای این تفاوت معنادار و بالا بودن نرخ بلیت به مقصد شهر نجف مطرح و موثرترین عامل را بالا بودن هزینه‌های اخذ شده توسط فرودگاه نجف اعلام کرد.

او گفت: به نظر می‌رسد اقدام عاجلی برای کاهش این عوارض که بنا به اعلام وزارت راه سه برابر فرودگاه استانبول است با رایزنی بین مقامات دو کشور و همچنین استفاده از ظرفیت دیپلماسی به عمل نیامده است تا بخشی از این مشکلات برطرف شود.

به گفته تاتلاری، در حالی که کشور‌های همسایه برای جلب گردشگر، تسهیلات مختلفی را برای شرکت‌های هواپیمایی در نظر می‌گیرند ولی هنوز نرخ گذاری برای سفر‌های هوایی به شهر‌های مذهبی و زیارتی به خصوص، برای خلق بزرگ‌ترین اجتماع انسانی جهان مبتنی بر عرضه و تقاضاست و از مکانیسم نرخ گذاری تکلیفی تبعیت نمی‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین تاتلاری ادامه داد: هرچند در این ایام، برای برقراری پرواز‌های منظم و کافی توسط شرکت‌های هواپیمایی عراقی حرکت محدودی آغاز شده است، ولی آن ها اصلاً جوابگوی خیل عظیم مشتاقان نیستند.

سرپرست معاونت مهندسی فرهنگی و افکارعمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با اشاره به سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: نباید مشتاقان زیارت عتبات عالیات و سوریه و دیگر اماکن مقدس به خاطر مشکلات مالی و گران بودن قیمت‌ها از زیارت جا بمانند.

او گفت: نباید از اظهارات رئیس سازمان حج و زیارت درباره دلایل قیمت بالای پرواز‌های عتبات عالیات در مقایسه با پرواز‌های تفریحی به برخی از کشور‌های همسایه که دست‌هایی را برای تغییر مقصد سفر مردم از عتبات عالیات به این مکان‌ها در کار می‌داند، به سادگی گذشت.

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بيشترين بازديد امروز در گروه فرهنگی و هنری

میوه ممنوعه