کسب درآمد از ضایعات با تولید زغال فشرده


کسب درآمد از ضایعات با تولید زغال فشرده

در ادامه قصد داریم درباره نحوه تولید ذغال فشرده از ضایعات و کسب درآمد از آن صحبت کنیم.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، مواد ضایعاتی که به صورت سالانه تولید شده و وارد چرخه طبیعت می‌شوند، حجم بسیار زیادی دارند. در سال‌های گذشته اکثر مواد ضایعاتی سوزانده می‌شدند تا باعث آسیب به محیط زیست نشوند. ولی به مرور زمان، روش‌های مختلفی برای از بین بردن ضایعات و استفاده بهتر از آنها به وجود آمد. کسب درآمد از ضایعات در دنیای امروز موضوع، عجیبی نیست. یکی از رایج‌ترین روش‌های کسب درآمد از ضایعات، تولید زغال فشرده است.

دلایل مختلفی سبب شد تا روش تولید زغال فشرده از ضایعات مورد توجه قرار گیرد. برای تولید زغال فشرده باید از ضایعات چوبی استفاده کرد. البته برخی از شرکت‌ها و کارخانه‌ها از ضایعات مواد سلولزی نیز برای تولید ذغال فشرده استفاده می‌کنند. در ادامه قصد داریم درباره نحوه تولید ذغال فشرده از ضایعات و کسب درآمد از آن صحبت کنیم.

تولید زغال فشرده با ضایعات

بسیاری از کارخانه‌ها در گذشته از چوب درختان برای تولید زغال استفاده می‌کردند. برای کمک به محیط زیست و جلوگیری از قطع شدن درختان، به مرور زمان تولید زغال از ضایعات، جایگزین روش‌های قبلی شد. این ضایعات ممکن است ضایعات کشاورزی، ضایعات چوبی یا ضایعات سلولوزی باشند که در اکثر موارد به صورت خشک شده در کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ذغالی که از ضایعات چوبی به دست می‌آید، معمولاً برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تولید زغال فشرده با ضایعات، از دو روش سنتی و مکانیزه استفاده می‌شود.

روش سنتی

در روش سنتی، ضایعات چوبی را درون یک کوره‌ی بسته، قرار می‌دهند. سپس ضایعات چوبی را آتش زده و زغال فشرده به دست می‌آورند. این روش معمولاً حجم زیادی آلاینده وارد هوا می‌کند و به محیط زیست آسیب می‌رساند.

روش مکانیزه

در روش مکانیزه از دستگاه‌های مختلفی برای تولید زغال فشرده استفاده می‌شود. در این روش، ابتدا ضایعات توسط دستگاه خرد کن به قطعات کوچک تبدیل شده و وارد کوره‌های پخت می‌شود. سپس مخلوط بدست آمده خشک می‌شوند.

این قطعات چوبی بعد از خشک شدن با نوعی چسب مخلوط شده و در نهایت درون قالب قرار می‌گیرند. قالب‌ها می‌توانند مخلوط چوبی را فشرده و پرس کنند. در نهایت زغال فشرده شده در اندازه‌های مختلف ساخته شده و وارد بازار می‌شود.

میزان سوددهی تولید زغال

میزان سوددهی تولید زغال ثابت نیست و برای هر کسب و کار به عوامل مختلفی بستگی دارد. زیرا برخی از کارخانه‌ها یا مراکز کوچک‌تر، از دستگاه‌های با کیفیت و پیشرفته استفاده نمی‌کنند. به همین دلیل میزان تولیدات ماهانه آنها کمتر بوده و در نتیجه سوددهی کمتری دارند.

اگر می‌خواهید از این طریق کسب درآمد کنید، از همان ابتدا باید به دنبال مواد اولیه مرغوب و دستگاه‌های پیشرفته باشید.

کسب و کارهای کوچک‌تر به طور میانگین بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان در ماه درآمد دارند. این مقدار درآمد برای کسب و کارهای بزرگ‌تر و کارگاه‌هایی که از دستگاه پیشرفته استفاده می‌کنند، حتی به ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان در ماه می‌رسد.

این ارقام در حال حاضر و با توجه به شرایط اقتصادی جامعه بیان شده است؛ بنابراین برای راه‌اندازی این کسب و کار، حتماً تحقیقات لازم را انجام دهید.

مراحل کسب درآمد از تولید زغال با ضایعات

کسب درآمد از ضایعات با تولید زغال فشرده

برای کسب درآمد از ضایعات، باید همزمان با راه اندازی کارگاه تولید زغال صنعتی، باید برای تأمین مواد اولیه به مراکز کارخانه‌های ضایعاتی مراجعه کنید. در ادامه مراحل کسب درآمد از تولید ذغال با ضایعات را برای شما بیان می‌کنیم.

تأمین مواد اولیه

اولین مرحله برای کسب درآمد از ضایعات و تولید ذغال فشرده، تأمین مواد اولیه است و اگر بتوانید مراکزی را پیدا کنید که ضایعات بلا استفاده خود را به شکل رایگان در اختیار شما قرار دهند، سوددهی ماهانه شما بیشتر خواهد بود.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر: زغال فعال چیست؟

اجاره یا خرید کارگاه

دومین مرحله، اجاره یا خرید کارگاه است. محلی که به عنوان کارگاه تولید زغال فشرده انتخاب می‌کنید، باید حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر باشد. همچنین ارتفاع کارگاه از سطح زمین تا سقف باید حدود ۴ متر باشد. با توجه به اینکه شما محصولات خود را از ضایعات تولید می‌کنید، باید حتماً کارگاه را در ناحیه خارج از شهر انتخاب کنید تا به محیط زیست آسیب نرسد و آلاینده‌ها باعث آلوده شدن هوا نشوند. شما باید برق ۳ فاز با حداقل ۵۰ آمپر و گاز صنعتی تأمین کنید و بهداشت سوله را نیز رعایت کنید.

خرید تجهیزات و دستگاه‌ها

تولید زغال فشرده از ضایعات، با روش سنتی کار بسیار سختی است. علاوه بر این، مسائل بهداشتی و حفظ محیط زیست، دیگر به شما اجازه نمی‌دهد که از این روش برای تولید زغال استفاده کنید. بنابراین باید از روش مکانیزه برای تولید ذغال فشرده استفاده کرد که نیاز به تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته دارد. هرچقدر کیفیت دستگاه‌های تولید ذغال فشرده بیشتر باشد، محصول بهتر و بیشتری به صورت ماهانه تولید می‌شود. دستگاه و تجهیزات لازم برای تولید زغال فشرده شامل موارد زیر هستند:

دستگاه الک

دستگاه مخزن حرارتی

دستگاه سیکلن مرکز گریز

دستگاه فشرده ساز

دستگاه خردکن

دستگاه خشک کن به همراه لوله‌های سینوسی

دستگاه مکنده توربینی

کوره‌های صنعتی به همراه واگن و خفه کن

نحوه کسب درآمد از ضایعات با تولید زغال فشرده

کسب درآمد از ضایعات با تولید زغال فشرده

یکی از کسب و کارهایی که می‌توانید با ضایعات و سرمایه کم، راه اندازی کنید، تولید زغال فشرده است. شما می‌توانید از این طریق به درآمد بالایی برسید. با این حال پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع این کار، تحقیقات لازم در این زمینه را انجام دهید.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر: کاهش وابستگی به زغال خارجی در راستای جهش تولید

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه اقتصادی

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

3 نسل در یک قاب 11 تا از سلبریتی های معروف!