درخواست عجیب عراقی ها از مسئولان جشنواره تئاتر


درخواست عجیب عراقی ها از مسئولان جشنواره تئاتر

سومین روز چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با یک حاشیه پررنگ از سوی گروه عراقی نمایش «امل» در مرکز تئاتر مولوی همراه بود.

روز دوشنبه ۳ بهمن چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در روز سوم خود میزبان یک اجرای خارجی بود. در این روز نمایش «امل» به کارگردانی جواد الاسدی از کشور عراق قرار بود در ۲ نوبت ۱۶ و ۱۹ در مرکز تئاتر مولوی روی صحنه برود.

به گزارش همشهری آنلاین، نمایش «امل» روایت گر چالش زن و مردی است که در دورانی همچون جنگ در خانه‌ای به سر می‌برند که از کف و سقف آن آب در حال وارد شدن و تخریب خانه است.

اما اجرای اول این نمایش که کارگردان آن در جشنواره حضور پیدا نکرده بود، در سالن اصلی مولوی روی صحنه نرفت و انگشت‌شمار مخاطبی که برای این اجرا برنامه‌ریزی کرده بود دست خالی مجموعه را ترک کرد. دلیل لغو اجرای اول نمایش «امل» آماده نشدن دکور و نور نمایش بود که البته بیشترین دلیل لغو اجرای اول، درخواست گروه عراقی برای پر کردن آب بر صحنه مرکز تئاتر مولوی بود!

گروه اجرایی نمایش بر این امر تأکید داشتند که صحنه بزرگ تالار مولوی را حداقل به ارتفاع ۲ تا ۳ سانت آب پر کنند و توجهی به اینکه این امر نیازمند اجرای زیرساخت مناسب برای پوشش کف و دیواره‌های سالن است نداشتند. نکته عجیب این بود که گروه اجرایی بنر‌هایی را دور تا دور صحنه به زمین چسباندند تا به نوعی کف سالن را ضد آب کنند!

این کلنجار بین گروه اجرایی نمایش «امل» با عوامل فنی مرکز تئاتر مولوی و جشنواره تئاتر فجر ادامه داشت تا باعث حضور مدیر بخش بین‌الملل جشنواره چهل و یکم تئاتر فجر و در نهایت کوروش زارعی دبیر جشنواره در سالن شد و پس از صحبت‌هایی که با گروه داشتند، عوامل نمایش «امل» رضایت دادند که با سطل کف سالن اصلی مولوی آب بریزند و از خیر ورود حجم بالای آب به سالن بگذرند.

اجرای دوم نمایش «امل» در ساعت ۱۹ به صحنه رفت و گروه اجرایی نمایش «طلقه‌الرحمه» کشور عراق که در روز‌های اول و دوم جشنواره در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفتند، از جمله تماشاگران این اثر نمایشی بودند.

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بيشترين بازديد امروز در گروه فرهنگی و هنری

اطلاعات کودکان - شماره 45 - شهریور 1338