نشست نخبگان بخش کشاورزی برگزار شد


نشست نخبگان بخش کشاورزی برگزار شد

همزمان با ششمین روز دهه فجر، جمعی از نخبگان بخش کشاورزی با سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی و ناصر باقری‌مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش ایران اکونومیست به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، در نشست صمیمی وزیر جهاد کشاورزی با نخبگان علمی و تخصصی بخش کشاورزی حوزه‌های مختلف بخش کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت و نخبگان نظرات خود را در خصوص الگوی کشت، کشت قراردادی، بهره‌وری، مکانیزاسیون، شرکت‌های دانش‌بنیان و … بیان کردند.

در این نشست، سیدمجتبی خیام نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، سیدمحمد آقامیری معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور، علیرضا مهاجر معاون وزیر در امور زراعت و حسین رنجبر اقدم سرپرست سازمان حفظ نباتات به مسائل مطرح شده از سوی مستعدان برتر و نخبگان بخش کشاورزی پاسخ گفتند.

توسعه بخش کشاورزی با حضور نخبگان محقق می‌شود

در این نشست، نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی، امنیت غذایی را امری ضروری دانست و گفت: این موضوع برای همه کشورها بخصوص ایران از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه امروزه جنگ در جهان جنگ غذایی و فرهنگی است و استکبار تلاش دارد اهداف خود را از این دو راه دنبال کند، در نتیجه امنیت غذایی یک مساله راهبردی برای جوامع مختلف از جمله ایران است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن ربانی افزود: برای نیل به اقتدار و تأثیرگذاری غذایی در منطقه باید ضمن توجه به ظرفیت‌های طبیعی و برنامه‌ریزی مهندسی شده و همچنین جذب سرمایه‌گذاری، منابع انسانی را نیز مورد توجه قرار داد این امر به این دلیل مهم است که مؤلفه‌های توسعه بدون در نظر گرفتن نیروی انسانی نخبه نمی‌توانند به اهداف خود برسند، با این نگاه حضور نخبگان نقش کلیدی در امنیت غذایی و کشاورزی کشور دارد.

وی ادامه داد: روند باید به نحوی باشد که صاحبان استعدادهای برتر به سمت رشته‌های مرتبط با بخش کشاورزی هدایت شوند از طرف دیگر این استعدادها متناسب با ظرفیت‌ها و مشکلات موجود در کشور در یک فرایند دقیق به سمت نقش‌آفرینی مؤثر هدایت شوند.

گفت و گوی مستقیم نخبگان و مسؤولان کشور امری ضروری است

در ادامه این نشست، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان نیز گفتگوی بی‌واسطه و مستقیم نخبگان و مسؤولان کشور را امری ضروری دانست و گفت: این قبیل برنامه‌ها بدون پروتکل‌های مرسوم برگزار می‌شود تا نخبگان بدون واسطه بتوانند نظرات و پیشنهادات خود را در حوزه مسائل کلان کشور مستقیماً با مسؤولان هر بخش در میان بگذارند و از طرف دیگر راه‌های بکارگیری توان نخبگانی نیز تسهیل شود.

ناصر باقری‌مقدم افزود: آشنایی نخبگان با پیشرفت‌ها و دستاوردهای کشور امری ضروری است که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز بوده است، ایشان همواره بر آشنایی و مطلع کردن نخبگان از آخرین دستاوردهای محققان و متخصصان کشور تاکید داشته و آن را موضوعی الزامی برای ارتقای خودباوری ملی دانسته‌اند.

روند جذب نخبگان در دستگاه‌های زیرمجموعه بخش کشاورزی ادامه می‌یابد

در ادامه، معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان هم با اشاره به اقدامات این بنیاد در حوزه جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی، گفت: در این بخش ۹۰ نفر از نخبگان به مؤسسات و شرکت‌های زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی معرفی شدند که از این تعداد تاکنون ۷۰ نفر آنها جایابی شده‌اند تا در مجموعه‌های تحت نظارت وزارت کشاورزی در مشاغل مؤثر استخدام شوند.

عباس ابراهیمی افزود: این روند باید با همکاری سازمان اداری و استخدامی در همه دستگاه‌های زیرمجموعه بخش کشاورزی ادامه یابد همانگونه که در اغلب وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی انجام شده است و اکنون در مرحله اقدام قرار داریم و فراخوان‌ها به صورت تخصصی اعلام می‌شود. اگر وزارت جهاد کشاورزی پیشقدم شود و هماهنگی لازم را با سازمان اداری استخدامی انجام دهد، بنیاد ملی نخبگان آمادگی آن را دارد که فراخوان‌های تخصصی را با همه جزئیات و ملاحظات وزارتخانه به جامعه نخبگانی اعلام کند.

وی ادامه داد: با توجه به این که در برخی از موارد، استخدام نخبگان در مشاغل تخصصی نیازمند طی روند و بروکراسی اداری است و از طرفی بخش زیادی از نخبگان متقاضی مشاغل تخصصی را دانش آموختگان دوره دکترا تشکیل می‌دهند، تعریف دوره‌های پسادکترا می‌تواند اقدامی مؤثر باشد چراکه با این اقدام، از طرفی شغلی موقت برای نخبگان ایجاد می‌شود و از طرف دیگر فرد نخبه و نهاد میزبان فرصت کافی برای ارزیابی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های یکدیگر و همچنین زمینه‌سازی برای تعامل حداکثری را پیدا می‌کند.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: در این دوره‌ها، دریافتی فرد نخبه برابر با استاد پایه یک دانشگاه تهران است که در این حوزه نیز بنیاد ملی نخبگان آمادگی دارد نیمی از حقوق این افراد را متقبل شود تا آنان در موضوعات مشخص در رشته - محل‌های مشخص در دوره پسادکترا جذب شوند.

گفتنی است؛ لزوم نخبه‌گماری و حکمرانی نخبگان، نقش تعیین کننده نخبگان در تعالی و پیشرفت کشور، ضرورت برنامه‌ریزی در حوزه کشاورزی مبتنی بر علم روز، ضرورت مشارکت نخبگان و متخصصان در امور مرتبط با حوزه کشاورزی، لزوم تشکیل کارگروهی برای همگرا شدن سازمان‌های مختلف در جهت تأمین امنیت غذایی، اهمیت حضور نخبگان به عنوان مشاور در وزارت جهاد کشاورزی، امنیت و توجه به بحث سلامت غذایی، افزایش اختیارات دولت در اصلاح الگوی کشت، جذب نخبگان در وزارت جهاد کشاورزی، اهمیت بهره‌مندی از توان نخبگان و اعضای هیأت علمی زیرشاخه‌های کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی، ضرورت توجه بیشتر به حوزه کشاورزی و افزایش بهره‌وری، ایجاد بستر مناسب برای مدیریت منسجم، کاربردی شدن پایان‌نامه‌های دانشجویی و حمایت وزارت جهاد کشاورزی از آنان، توجه به اکولوژیک منطقه در توسعه کشاورزی، توجه به شرایط کشت با توجه به پتانسیل و شرایط آبی کشور، ضرورت ایجاد تعامل میان زنجیره‌های تأمین غذایی و همچنین اصلاح زنجیره تولید، از مهمترین نکاتی بود که نخبگان در این نشست مطرح کردند.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه اقتصادی

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

تصمیم گیری با استفاده از عقل و علم بهترین نتیجه را دارد