خودروهای سامانه یکپارچه با قیمت کارخانه تحویل می‌دهند؟


خودروهای سامانه یکپارچه با قیمت کارخانه تحویل می‌دهند؟

ثبت‌نام خودرو در سامانه یکپارچه وارد چهارمین روز خود شد، اما هنوز قیمت نهایی خودروهای عرضه شده مشخص نیست و مردم نمی‌دانند موقع تحویل خودرو، باید قیمت کارخانه را پرداخت کنند یا قیمت شورای رقابت را.

به گزارش راهبرد معاصر؛ از سوم خرداد ثبت نام در سامانه یکپارچه خودرو آغاز شده و متقاضیان فقط سه روز دیگر برای ثبت نام فرصت دارند. اما هنوز قیمت برخی از خودروها مشخص نیست.

قرار بود همه خودروهای سامانه یکپارچه با قیمت شورای رقابت عرضه شود، اما در حال حاضر از ۱۳ خودروی مونتاژی سه خودرو در شورای رقابت کشف قیمت نشده‌اند.
لاماری ایما، جک J7 و سوبا M4 قیمت مشخصی ندارند و خریداران نمی‌دانند در صورت انتخاب یکی از این خودروها چه مبلغی باید پرداخت کنند.

قیمت قطعی خودروهای سامانه یکپارچه

اما این تنها مشکل متقاضیان نیست. قیمت اعلامی شورای رقابت برای خودروهای مونتاژی با قیمت کارخانه آنها متفاوت است. شورای رقابت می‌گوید خریداران باید خودرو را با قیمت این شورا بخرند اما خودروسازان می‌گویند خودروهای خود را با قیمتی کمتر از قیمت اعلامی خود به متقاضیان واگذار نمی‌کنند. برای همین است که اکنون بسیاری از متقاضیان نمی‌دانند قیمت قطعی خودروهای سامانه یکپارچه چقدر است.

برای نمونه قیمت X22 پرو دنده‌ای بر اساس اعلام شورای رقابت 484 میلیون تومان است اما قیمت کارخانه این خودرو 706 میلیون تومان اعلام شده است. قیمت کارخانه و شورای رقابت این خودرو 222 میلیون تومان با هم اختلاف دارد و این اختلاف سبب سردرگمی خریداران شده است.

قیمت شورای رقابت جک J4 حدود 522 میلیون تومان است اما قیمت کارخانه این خودرو 785 میلیون تومان است که این اختلاف هم محسومس است. این قیمت‌های متفاوت و دارای اختلاف زیاد با همدیگر باعث سردرگمی مردم شده است. البته شورای رقابت اعلام کرده که هیچ خودروسازی اجازه ندارد خودروها را با قیمت بالاتری از مصوبه این شورا بفروشد. اما مشخص نیست که ضمانت اجرایی این ماجرا چیست و متقاضیان این نگرانی را دارند که دعوای میان خودروسازان و شورا به این زودی به نتیجه نرسد.

برای کدام قیمت برنامه‌ریزی کنیم؟ شورا یا کارخانه؟

آنچه در ادامه می‌آید پیام‌های برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز درباره قیمت‌های متفاوت شورای رقابت و کارخانه است. آنها می‌خواهند بدانند تحویل خودرو با قیمت کارخانه است یا شورای رقابت؟

«الان برای ما ثبت نامی ها چگونه است می‌خواهیم برنامه‌ریزی کنیم. رو کدوم قیمت برنامه ریزی کنیم قیمت شورای رقابت یا کارخانه؟»


«ترو خدا قیمت‌ها رو مشخص کنید ماهم تکلیفمون بدونیم هر سایتی میریم یه قیمت دارن»

« ما که نفهمیدیم کدام جدول قیمت درسته آخه ملت باید بدونند قیمت چقدر است تا بر اساس پولی که دارند انتخاب کنند.»

«اگه به قیمت کارخانه دادن همه انصراف بدهند مجبور میشن نرخ و بیارن پایین تا کی به ساز خودروسازهای برقصیم»

«الان چرا خودرو سه نرخی شده ؟ زمان تحویل قیمت کارخانه رو باید پرداخت کنیم یا قیمت شورای رقابت؟ لطفا این رو مشخص کنید بدونیم چه خودرویی انتخاب کنیم.»

«این ازسایت که اختلال داره اینم ازبلاتکلیفی قیمتها ..من که تماس گرفتم بامدیران خودرو گفتن شورای رقابت ابلاغ نکرده به ماچیزی»

«چرا قیمت x22 pro توی سایت 484 زدین ولی تو سایت دیگه زده 646؟ کدوم قیمت صحیح است؟»

«۳ روز مونده به اتمام ثبت نام و هنوز قیمت خودروها تعیین تکلیف نشده شورای رقابت یه قیمت میده کارخانه یه قیمت!!و قیمت بعضی خودروها مثل شاهین اتومات هم که معلوم نیست چنده اعلام نکردن چقدر بی نظمی؟»

«دولتی که نتونه چهار تا خودرو قیمت‌گذاری مناسب انجام بده چطور کشور را اداره می‌کنه؟»/تجارت نیوز

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه خودرو

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

خنده هایی از ته دل/ جدیدترین جوکهای خفن سال