برنامه آمریکا برای جلوگیری از شکست عادی‌سازی اسرائیل و عربستان


برنامه آمریکا برای جلوگیری از شکست عادی‌سازی اسرائیل و عربستان

آمریکا برای پروژه عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با اعراب به رغم توقف روند سازش تلاش می‌کند.

کارشناسان، نویسندگان و مسئولان صهیونیستی همچنان با علاقه در مورد عادی‌سازی روابط اسرائیل با عربستان سعودی صحبت می کنند، به ویژه که این یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به دنبال دستیابی به آن است.

به گزارش عربی 21،« ناحوم برنیاع» تحلیلگر روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» اعلام کرد که طی هفته‌های گذشته تحول جدیدی در مثلث واشنگتن،ریاض و تل‌آویو رخ داده است.یکی از اضلاع این مثلث « جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا است که «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی ، « انتونی بلینکن» وزیر امور خارجه و « بیل برنز» رئیس سازمان سیا آمریکا را طی چندماه گذشته به عربستان فرستاد تا روابط آمریکا و عربستان را ترمیم کنند.

این نویسنده صهیونیستی در ادامه افزود که از نظر آمریکا قرار دادن عربستان در ائتلاف چین و ایران ممنوع است و این اقدام ( جلوگیری از ائتلاف عربستان با چین و ایران) یک ابتکار سیاسی است که می‌تواند در سال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نفع « جو بایدن » باشد؛ چرا که جو بایدن به رای دهندگان خواهد گفت که آمریکا از منطقه عقب‌نشینی نخواهد کرد و جان هیچ سرباز آمریکایی در خطر نیست و با اطمینان منطقه را مدیریت می‌کند.

ناحوم برنیاع تاکید کرد: ضلع دوم این مثلث، « محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی است که او حاکم بالفعل عربستان، جسور، مصمم، متکبر و غیرقابل پیش‌بینی است. به طور خلاصه، او تمام چیزی است که درباره عربستان سعودی فکر می‌کردیم. به جز اینکه وی پیش از این قتل « جمال خاشقجی» روزنامه‌‌نگار منتقد سعودی و همچنین شکست در جنگ یمن را در کارنامه خود دارد که این امر منجر به نفرت دموکرات‌ها در واشنگتن نسبت به وی شده است.

در ادامه این گزارش آمده است که ولیعهد سعودی ترجیح داد منتظر انتخابات آمریکا و بازگشت احتمالی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا به کاخ سفید و همچنین « جراد کوشنر» داماد و مشاور ارشد وی باشد.اما زمانی که جیک سالیوان مشاور بایدن به بن سلمان برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل فشار آورد، ممکن است محمد بن سلمان از دولت بایدن چندین خواسته داشته باشد یعنی دولت آمریکا برای رضایت مقام‌های سعودی باید امتیازات سیاسی و نظامی اعطا کند.

این نویسنده صهیونیستی تاکید کرد که قیمت عادی‌سازی روابط ریاض با تل آویو شامل تضمین امنیتی آمریکا و حمایت این کشور از برنامه هسته‌ای غیرنظامی آن است و عربستان سعودی برای اهداف صلح‌آمیز وارد باشگاه هسته‌ای می‌شود و نیمی از این تقاضا مربوط به فلسطینی‌ها است.

برنامه آمریکا برای جلوگیری از شکست عادی‌سازی اسرائیل و عربستان

براساس این گزارش، جو بایدن متوجه شده است که متقاعد کردن دموکرات‌ها برای پذیرش خواسته‌های شاهزاده سعودی دشوار است، اما باید دموکرات‌ها را راضی کند و در این مسیر به عنوان مثال باید اسرائیل از امتیازاتی که به « محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در زمینه از سرگیری روند سیاسی و توقف شهرک‌سازی‌ها داده است، عقب‌نشینی کند.

ناحوم برنیاع تاکید کرد که همچنین آمریکا به امتیاز دیگری از اسرائیل در رابطه با توقف کودتای قضایی نیاز دارد . به دنبال اعتراضات هزاران شهرک‌نشین اسرائیل اصلاحات قضایی نتانیاهو موقتا متوقف شده است.اما نتانیاهو امروز برای عادی‌سازی روابط با عربستان تلاش می‌کند؛چرا که معتقد است بیشتر مشکلات داخلی و خارجی اسرائیل از خلال ایجاد روابط دیپلماتیک با عربستان حل خواهد شد و درهای کاخ سفید دوباره به روی او باز خواهد شد و کسانی که با او مخالفت کردند از مخالفت خود عقب‌نشینی خواهند کرد.

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارانوت تصریح کرد که یک مانع بر سر خواسته بنیامین نتانیاهو برای عادی سازی روابط با عربستان وجود دارد و آن نیز ترکیب کابینه‌ای است که نتانیاهو در راس آن قرار دارد؛چرا که امتیاز دادن به فلسطینیان یا توقف شهرک‌سازی‌ها با خواسته جناح راست‌گرایان به ویژه « بزالل اسموتریچ» وزیر دارایی و « ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی اسرائیل سازگار نیست.

یکی از مسئولان نظامی اسرائیل اعلام کرد که در منطقه بیشتر کشورها با هم به همگرایی رسیده‌اند، قطر و امارات، عربستان با ایران، چین با عربستان و روسیه با ایران.

وی افزود: بهار عربی با بازگشت «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه به اتحادیه کشورهای عربی نابود و آمریکا از منطقه خارج شد.تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران شکست خورد و محور مشترک ایران و روسیه به وجود آمد.

پیش از این مجله آمریکایی «اکسیوس» اعلام کرد که دولت آمریکا اقداماتی را برای عادی‌سازی روابط بین عربستان سعودی و اسرائیل به جریان انداخته است و منابع آگاه اعلام کردند که کاخ سفید می‌خواهد در شش تا هفت ماه آینده و قبل از آغاز رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری، توافق عربستان و اسرائیل برای ایجاد روابط دیپلماتیک را به دست آورد.

اخیرا روزنامه «رای الیوم» در گزارشی نوشت که رژیم صهیونیستی اکنون در مطبوعات خود این گونه تبلیغ می‌کند که سفر مقامات آمریکایی به عربستان سعودی ، با هدف احیای امیدهای صهیونیست‌ها برای عادی‌سازی روابط عربستان با رژیم اسرائیل و پیوستن به توافق موسوم به « ابراهیم» است. آیا آمریکا می‌تواند ریاض را به سمت عادی‌سازی روابط با رژیمی سوق دهد که نفس‌های آخر خود را می‌کشد و با یک جنگ سیاسی داخلی و عملیات‌های مقاومتی رو به رو است؟ عملیات هایی که امنیت این رژیم را مختل کرده و ناتوانی گنبد آهنین در مقابله با موشک‌های مقاومت را نشان داده است .

روزنامه مذکور تاکید کرد که ریاض در زمان دولت دونالد ترامپ آمریکا مدعی بود که روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی خواهد کرد ؛ اما به سمت جایگزین مناسبی رفت و روابط خود را با مسکو، پکن و تهران تقویت کرد که به اعتقاد ناظران و کارشناسان، عربستان سعودی، آمریکا و رژیم صهیونیستی را فریب داد».

بسیاری معتقدند که فاصله نسبی عربستان از آمریکا می‌تواند سعودی‌ها را از فشارهای ایالات متحده برای توافق با رژیم صهیونیستی رها کند. به ویژه اینکه چین در این زمینه هیچ فشاری به ریاض وارد نمی‌کند و برخلاف آمریکا عادی‌سازی با اسرائیل را شرط همکاری با عربستان نمی‌داند و اساسا علاقه‌ای به پرونده اسرائیل در منطقه ندارد.

از سوی دیگر در شرایطی که صهیونیست‌ها و برخی رسانه‌های همپیمان غرب در منطقه، عربستان سعودی را در صف‌عادی سازی روابط با اسرائیل می‌دانستند، عربستان سعودی با میانجیگری چین، طی توافقنامه‌ای با از سرگیری روابط خود با ایران، همگان را غافلگیر کرد. نخستین گمانه‌ای که توافق ایران و عربستان آن هم با میانجیگری چین به اذهان آورد این بود که عربستان از مسیری که در آن قرار گرفته بود، عدول کرده، به سمت هم پیمانی‌های جدید در منطقه حرکت کرده است. طرح عادی سازی روابط سعودی‌ها با رژیم صهیونیستی با توافق ایران و عربستان و توسعه روابط عربستان پس از آن با اعضای محور مقاومت به طور کلی در بن بست قرار گرفته است.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه گوناگون

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

محمدرضا گلزار و آیسان طلاق گرفتند؟ + عکس