باید‌ها و نباید‌های خرید ضدآفتاب مناسب


باید‌ها و نباید‌های خرید ضدآفتاب مناسب

به گزارش سرویس وبگردی خبرگزاری صدا و سیما ، با نزدیک‌تر شدن به گرم‌ترین ماه‌های سال، استفاده از محصولات ضدآفتاب دارای اس پی اف SPF به یکی از مهم‌ترین اقدامات روزانه در برنامه مراقبت از پوست تبدیل می‌شود. درحالی که متخصصان بار‌ها تاکید کرده‌اند...

به گزارش سرویس وبگردی خبرگزاری صدا و سیما ، با نزدیک‌تر شدن به گرم‌ترین ماه‌های سال، استفاده از محصولات ضدآفتاب دارای اس پی اف SPF به یکی از مهم‌ترین اقدامات روزانه در برنامه مراقبت از پوست تبدیل می‌شود. درحالی که متخصصان بار‌ها تاکید کرده‌اند که در تمامی اوقات سال باید از محصولات ضدآفتاب استفاده کرد، اما شاخص پرتو‌های فرابنفش خورشیدی در ماه‌های گرم سال بیشتر از ماه‌های دیگر است. به همین دلیل هم پرتو‌های فرابنفش خورشیدی (UV) در ماه‌های گرم بسیار قوی هستند و پوست را در معرض بیشترین خطر آسیب‌دیدگی قرار می‌دهند بنابراین لازم است نکات زیر را در نظر بگیریم.
باید‌ها و نباید‌های خرید ضدآفتاب مناسب

۱. درجه SPF حداقل باید ۳۰ باشد

SPF به دفاع از پوست در برابر پرتو‌های مضر خورشید کمک می‌کند، درحالی که هرچقدر درجه SPF بالاتر باشد، یعنی بهتر هم از پوست محافظت می‌کند. اما هر محصولی که انتخاب می‌کنید، باید از نظر درجه SPF در محدوده ۳۰ قرار بگیرد، چراکه SPF ۳۰ حدودا ۹۶.۷ درصد از پرتو‌های UVB را مسدود می‌کند.

درحالی که فونداسیون‌های دارای SPF ۱۵ هم گزینه‌های خوبی برای استفاده هستند، اما حتما باید در کنار آن‌ها از محصولات ضدآفتاب دارای SPF ۳۰ استفاده کنید.

۲. اگر از رتینول یا ویتامین C استفاده می‌کنید، باید SPF را جدی بگیرید

اگر شب‌ها از محصولات موضعی رتینول یا در ساعات روز از محصولات موضعی ویتامین C استفاده می‌کنید، باید استفاده از محصولات ضدآفتاب با حداقل SPF ۳۰ را جدی بگیرید، زیرا رتینول و ویتامین C حساسیت پوست نسبت به نور خورشید را افزایش می‌دهند. پس افزودن محصولات دارای SPF به برنامه روزانه هم اثربخشی محصولات ضدپیری را تضمین می‌کند و هم از پوست در برابر آسیب‌های خورشیدی محافظت می‌کند.

۳. مقدار استفاده از ضدآفتاب دارای SPF را افزایش دهید

متخصصان می‌گویند که برای هر بار استفاده از ضدآفتاب دارای SPF باید حداقل یک قاشق مرباخوری از این محصول را روی پوست صورت پخش کنید. اگر بخش‌هایی از پوست صورت به‌خوبی پوشش داده نشد، حتما میزان استفاده از ضدآفتاب دارای SPF را افزایش دهید. اگر هم فکر می‌کنید که شاید محصولات ضدآفتاب روی پوست صورت شما سنگینی کنند، از محصولات سبک‌تر و رقیق‌تر کمک بگیرید تا همیشه بتوانید از سلامتی پوست در برابر پرتو‌های UVB خورشید محافظت کنید.
باید‌ها و نباید‌های خرید ضدآفتاب مناسب

۴. از محصول SPF تاریخ‌گذشته استفاده نکنید

حتما تاریخ انقضای محصول ضدآفتاب دارای SPF را پیش از استفاده بررسی کنید و اگر محصول مورد نظرتان منقضی شده بود، به‌هیچ‌وجه از آن استفاده نکنید. استفاده از محصولات تاریخ‌گذشته در حالت خوش‌بینانه محافظت از پوست را به سطح حداقلی می‌رساند، درحالی که می‌تواند مشکلات خطرناک‌تری هم به‌وجود بیاورد. درواقع با استفاده از محصول SPF تاریخ‌گذشته، خطر سوختگی پوست را حتی نسبت به حالت عادی هم بیشتر می‌کنید. احتمال شکل‌گیری آکنه یا تحریکات پوستی را هم باید به فهرست عوارض جانبی این کار اشتباه اضافه کرد.

۵. محصول SPF باید بیشتر از یک‌بار در روز استفاده شود

برنامه مراقبت از پوست در ساعات صبح باید با استفاده از محصول ضدآفتاب دارای SPF شروع شود، اما استفاده از محصول دارای SPF نباید صرفا به همین یک‌بار محدود شود؛ بنابراین اگر می‌خواهید محافظت از پوست را به سطح بهینه برسانید، باید پس از گذشت چند ساعت حتما دوباره از محصول ضدآفتاب دارای SPF استفاده کنید. محصولات دارای SPF که در قالب اسپری یا پودر تولید می‌شوند و از پوست در برابر پرتو‌های آسیب‌زای خورشیدی محافظت کنند.

منبع: سینا پرس

روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


برای تابستان امسال با گوشواره‌های نامتقارن وارد میدان شوید!