شما هم می توانید شاد باشید


شما هم می توانید شاد باشید

به گزارش سرویس وبگردی خبرگزاری صدا و سیما خوشحال بودن و زندگی شاد داشتن هدف همه‌ی انسان‌هاست، هرچند گاهی آن‌قدر درگیر مشکلات و سختی‌های زندگی روزمره می‌شویم که فراموش می‌کنیم کمی هم شاد باشیم! شاد بودن کار سختی نیست، ولی آن‌قدر‌ها هم آسان نیست....

شما هم می توانید شاد باشیدبه گزارش سرویس وبگردی خبرگزاری صدا و سیما خوشحال بودن و زندگی شاد داشتن هدف همه‌ی انسان‌هاست، هرچند گاهی آن‌قدر درگیر مشکلات و سختی‌های زندگی روزمره می‌شویم که فراموش می‌کنیم کمی هم شاد باشیم!
شاد بودن کار سختی نیست، ولی آن‌قدر‌ها هم آسان نیست. اگر به این باور برسیم که داشتن روحیه‌ی خوب و نگاه مثبت به زندگی به ما کمک می‌کند با توان و قدرت بیشتری با مشکلات مقابله کنیم، آن‌وقت تمام تلاش خود را برای رسیدن به شادی به‌کار می‌گیریم.
۲۰ روش برای شاد زیستن
۱. اجتماعی باشید
داشتن روابط اجتماعی با افراد مختلف یکی از کلید‌های رسیدن به موفقیت است. هر شخصی ممکن است یک ایده‌ی خوب به شما پیشنهاد کند و این در حالی است که گاهی شما با افراد و موارد خیلی استثنایی و خاص روبه‌رو می‌شوید.
قرار نیست همه‌ی افرادی که با آن‌ها رابطه دارید، بهترین دوست شما هم باشند؛ مهم این است که ارتباط خود را با دیگران قطع نکنید.
هرچه بیشتر با دیگران ارتباط داشته باشید در هنگام مواجهه با مشکلات، بیشتر می‌توانید روی کمک و همفکری آن‌ها حساب کنید.
البته شما هم باید در صورت نیاز، به آن‌ها در مشکلات و گرفتاری‌هایشان کمک کنید. داشتن روابط گسترده به شما حس بهتری می‌دهد.
۲. بیش از حد متواضع نباشید
اگر در انجام کار‌های خود ابتکار عمل، شجاعت و جسارت نداشته باشید، به مرور به فردی گوشه‌گیر و منزوی تبدیل خواهید شد؛ هرچند ممکن است توانایی و استعداد‌های زیادی هم داشته باشید.
شکوفا کردن توانایی‌ها و استعداد‌ها یک مهارت است. اگر دوست دارید موفقیت‌های بزرگی در زندگی کسب کنید، باید در جهت رشد توانایی‌ها و استعداد‌های خود گام بردارید.
توجه و تمرکز دیگران بر توانایی‌ها و مهارت‌های شما، نباید شما را شرمنده و خجالت‌زده کند. وقتی مردم با موفقیت‌های شما آشنا شوند، در واقع متوجه می‌شوند که شما در چه زمینه‌هایی توانمند هستید؛ البته توانایی‌ها و مهارت‌های شما نباید باعث غرور و تکبر شود.
۳. کاری را انجام بدهید که از آن لذت می‌برید
شاید در کلام ساده باشد، اما حقیقتی است که نباید از آن غفلت کرد. اگر فقط کار‌هایی را انجام بدهید که واقعا از انجام آن‌ها لذت می‌برید، بیشتر احساس شادی می‌کنید.
سعی نکنید کار‌هایی را انجام بدهید که دیگران دوست دارند یا از شما انتظار دارند. متأسفانه افراد زیادی وجود دارند که همه‌ی عمر خود را صرف کار‌هایی می‌کنند که جامعه از آن‌ها انتظار دارد نه کار‌هایی که خودشان دوست دارند.
به ندای درونی و احساسات خود گوش کنید و فشار‌ها و توقعات بیجای جامعه را نادیده بگیرید. خودتان باشید و از زندگی لذت ببرید.
۴. با افراد خوش‌بین دوست شوید
دوستی با انسا‌ن‌های مثبت‌اندیش می‌تواند الهام‌بخش ایده‌های زیادی در زندگی‌تان باشد. این افراد هم ممکن است مانند همه‌ی انسان‌ها نقص‌ها و اشتباهاتی داشته باشند، اما افراد خوش‌بین از توانایی‌های درونی خود برای مقابله با چالش‌های زندگی استفاده می‌کنند.
این افراد اهل غر زدن نیستند و با خوش‌رویی به استقبال چالش‌ها و دشواری‌های زندگی می‌روند.
همان‌طور که می‌دانید خصوصیات اخلاقی و رفتاری دیگران تأثیر زیادی بر ما می‌گذارد. اگر با افراد بدبین معاشرت داشته باشید معمولا خیلی زود از زندگی دلسرد می‌شوید.
پس پیشنهاد ما به شما معاشرت بیشتر با دوستان خوش‌بین و مثبت‌اندیش است.
این یک واقعیت است که افراد مثبت‌اندیش معمولا در زندگی کاری و روابط اجتماعی خود موفق‌تر هستند. پیداکردن دوستان خوش‌بین شادی شما را در زندگی بیشتر می‌کند.
۵. باور داشته باشید که زندگی مثل یک بازی است
گاهی در بازی زندگی برنده می‌شوید و گاهی می‌بازید. برخی از ما زندگی را جدی می‌گیریم، نگاهی که معمولا ما را دچار استرس، نگرانی و در نهایت شکست می‌کند. انسان‌های خوشحال زندگی را یک شانس می‌دانند که باید به بهترین شکل از آن لذت ببرند.
تغییر نگاه شما به زندگی و مشکلات آن می‌تواند دنیای شادتری را برای‌تان رقم بزند. شاید بگویید برخی مشکلات خیلی جدی هستند و تغییر زاویه‌ی دید خیلی سخت است، اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای یک‌بار هم که شده این روش را امتحان کنید تا تأثیر شگرف آن را در زندگی خود ببینید.
۶. مثبت فکر کنید
افکار منفی فلج کننده است. داشتن افکار منفی رفتار شما را تغییر می‌دهد و به مرور بر نگرش شما به زندگی تأثیر منفی می‌گذارد.
افرادی که دچار منفی‌بافی هستند حتی خودشان هم افتادن در این گرداب را باور نمی‌کنند، گردابی که زندگی را تا مرز نابودی پیش می‌برد.
تنها راه‌حل این مشکل تفکر مثبت است.
به شکست‌ها و ناکامی‌های گذشته فکر نکنید. در زندگی همیشه موارد مثبتی وجود دارد که بر روی آن تمرکز کنید.
تفکر مثبت تنها راه جلوگیری از افتادن در باتلاق افکار منفی است.
۷. برای خود ارزش قائل شوید
از موفقیت‌های خود خوشحال شوید.
کوچک یا بزرگ بودن آن‌ها اصلا اهمیت ندارد. گاهی به خودمان می‌گوییم: «آیا می‌شود اسم این را موفقیت گذاشت؟ اینکه اصلا چیز مهمی نبود.
موفقیت‌های بقیه خیلی بیشتر و بزرگ‌تر از مال من است.» هرگز این‌گونه با خود صحبت نکنید.
برای خود و موفقیتی که کسب کرده‌اید ارزش قائل شوید و به خودتان جایزه بدهید. روان‌شناسان پیشنهاد می‌کنند بعد از هر موفقیت برای خودتان هدیه‌ای بخرید و آن را جایی بگذارید که هر روز ببینید، این کار به شما انگیزه می‌دهد.
۸. لبخند بزنید
برخی معتقدند حتی لبخند زورکی هم می‌تواند مانند لبخند واقعی احساس خوبی را منتقل کند.
انقباض ماهیچه‌های صورت در هنگام لبخند زدن موجب باز شدن رگ‌های خونی و افزایش اکسیژن‌رسانی به مغز، سلول‌های بدن و سیستم عصبی می‌شود. لبخند زدن میزان تولید اندروفین در خون را افزایش می‌دهد که موجب خوش‌بینی بیشتر شما می‌شود.
البته نباید این واقعیت را انکار کرد که صحبت کردن با یک فرد بشاش و خنده‌رو حس شادی بیشتری را به فرد منتقل می‌کند تا صحبت کردن با یک فرد عبوس و غمگین.
۹. از داشتن یک زندگی یکنواخت و بی‌روح اجتناب کنید
برخی افراد حتی حاضر نیستند کوچک‌ترین ناراحتی‌ها و شکست‌های خود را در زندگی فراموش کنند.
این همان بخش از زندگی‌تان است که بهتر است با آن مقابله کنید.
باید یاد بگیرید چگونه افکار و احساسات منفی خود را به سمت افکار و احساسات مثبت سوق داده و رفتار خود را تغییر بدهید.
خود را درگیر مشکلات و ناکامی‌های گذشته نکنید. برای خود فرصت‌های جدید خلق کنید تا شانس داشتن یک زندگی شادتر را افزایش بدهید.
۱۰. گاه و بی‌گاه بخندید
شما هم می توانید شاد باشیدوقتی می‌خندیم احساس فوق‌العاده‌ای داریم. این احساس را می‌توان به تولید مواد شیمیایی خاص مانند اندروفین در مغز مربوط دانست که به‌طور مستقیم بر حال و هوای ما تأثیر می‌گذارد.
وقتی می‌خندید احساس بهتری دارید، وقتی حس بهتری دارید ایده‌های بهتری به ذهن‌تان خطور می‌کند و شانس موفقیت‌تان بیشتر می‌شود.
یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای خندیدن تماشای یک برنامه‌ی طنز است.
۱۱. بر اتفاقات مثبت پیرامون خود تمرکز کنید
اگر بیشتر اوقاتِ خود را صرف گوش دادن به آهنگ‌های غم‌انگیز کنید یا فقط اخبار حوادث و اتفاقات بد را در روزنامه‌ها دنبال کنید، مطمئن باشید بیشتر اوقات احساس خوبی نخواهید داشت.
به جای تمرکز کردن بر اتفاقات و حوادث تلخ، بر اتفاقات شیرین، زیبا و هیجان‌انگیز زندگی تمرکز کنید.
با افرادی رفت‌وآمد کنید که دوست‌شان دارید و از بودن در کنار آن‌ها لذت می‌برید. برای اینکه زندگی شادتری داشته باشید باید بتوانید افکار منفی را از ذهن خود دور و افکار مثبت و انرژی‌بخش را جایگزین کنید.
۱۲. تغذیه سالم داشته باشید
خود را درگیر رژیم‌های سخت نکنید. فقر غذایی و رژیم‌های عجیب و غریب موجب خستگی، کسالت و بی‌حوصلگی می‌شود.
غذای خوب و سالم باعث تولید اندروفین در بدن می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین دلایل شادی و نشاط شماست؛ بنابراین خیلی به خودتان گرسنگی ندهید، پرخوری هم نکنید و به یک رژیم متعادل و سالم پایبند باشید.
۱۳. خلاق باشید
اثراتِ درمانیِ داشتنِ سرگرمی بار‌ها ثابت شده است. کاری بکنید که به آن علاقه دارید.
برای ساعات فراغت خود می‌توانید نقاشی، مطالعه، موسیقی، رقص، ورزش و کاردستی را انتخاب کنید.
نوع کار اصلا مهم نیست، فقط کاری را انجام بدهید که دوست دارید و از انجام آن واقعا لذت می‌برید. وقتی یک سرگرمی برای اوقات فراغت خود انتخاب کنید اعتماد به نفس‌تان افزایش می‌یابد، کمتر دچار استرس می‌شوید و تأثیرات مثبت آن را بر سلامت جسم‌تان نیز خواهید دید.
افراد خلاق معمولا زندگی شادتری دارند و این به خاطر میزان بالای اندروفینی است که در خون‌شان وجود دارد. در واقع رضایت از زندگی در افراد خلاق خیلی بیشتر از دیگر افراد است.
۱۴. به دنبال چیز‌های نو و جدید باشید
خودتان را محدود به استفاده از چیز‌های قدیمی نکنید.
زندگی در حال تغییر است، پس بدانید امتحان کردن چیز‌های جدید و نو می‌تواند تغییرات شگرف و مهمی را در زندگی شما رقم بزند.
منتظر فرصت‌های جدید نباشید، بلکه آن‌ها را برای خود خلق کنید. برای ایجاد یک تغییر اساسی گاهی لازم است یک مهارت جدید یاد بگیرید.
باید بدانید موفقیت منتظر کسانی است که اهل خطر کردن هستند. با روی خوش به استقبال تغییرات بروید، حتی اگر هنوز تصویر روشنی از کار‌های لازم برای رسیدن به هدف در ذهن ندارید.
۱۵. سخت نگیرید
اگر مرتکب اشتباهی شدید عذرخواهی کنید، بدهی خود را بپردازید، ابزار و لوازمی را که هیچ‌گاه استفاده نمی‌کنید دور بیندازید، کار‌ها و وظایفی را که متعهد شده‌اید درست و به موقع انجام دهید و به‌طور خلاصه به زندگی خود نظم دهید و هر چیز را در جای درست خود قرار دهید.
این کار شما را برای شروع یک زندگی جدید آماده می‌کند و احساس لذت و سرخوشی بیشتری را تجربه خواهید کرد.
۱۶. آفتاب بگیرید
هرچه بیشتر آفتاب بگیرید حال‌وهوایتان هم بهتر می‌شود.
یکی از درمان‌های مؤثری که برای بیماران افسرده پیشنهاد می‌شود نور درمانی است. تاریکی تولید ملاتونین را افزایش می‌هد و بالا بودن میزان ملاتونین در خون باعث افسردگی و هجوم افکار منفی به مغز می‌شود.
قرار گرفتن در معرض آفتاب احساس شادی را در شما افزایش می‌دهد. پس در روز‌های آفتابی قدم زدن را فراموش نکنید.
‌۱۷. از انجام کار‌های هنری غفلت نکنید
هنر اثر شفابخشی بر روح و روان انسان دارد. هنر باعث می‌شود نگرانی‌ها و استرس‌های روزانه از شما دور شود و احساس بهتری داشته باشید.
انجام کار‌های هنری و خلاقانه میزان فعالیت مغز را افزایش می‌دهد و در نتیجه انگیزه‌ی بیشتری برای یافتن ایده‌های جدید و نو پیدا می‌کنید. پیشنهاد می‌کنم همین امروز به دیدن یک تئاتر بروید یا از یک گالری نقاشی دیدن کنید و این حس خوب را تجربه کنید.
۱۸. با طبیعت دوست باشید
حتی یک گردش کوتاه در طبیعت می‌تواند انرژی شما را مضاعف کند. با پای برهنه بر روی سبزه‌ها راه بروید، دست خود را به تنه‌ی درختان بکشید، در جنگل نفس عمیق بکشید و به صدای رودخانه و آواز پرندگان گوش دهید.
همه‌ی این کار‌ها باعث می‌شود احساس شادی بیشتری کنید.
حتی قدم زدن در پارک کوچک نزدیک خانه‌تان هم می‌تواند انرژی‌ها و افکار منفی را از شما دور کند. وقتی احساس شادی کنید، می‌توانید بهتر فکر کنید و محکم‌تر در مسیر موفقیت گام بردارید.
۱۹. به دنبال جذابیت باشید
خیلی ساده است! یک انگشتر یا یک لباس ساده، ولی شیک می‌تواند جذابیت شما را بیشتر کند. برای جذاب بودن فقط کافی است چیز‌هایی را انتخاب کنید که از همراه داشتن آن‌ها لذت می‌برید.
همین چیز‌های کوچک تأثیر زیادی در روحیه‌ی شما می‌گذارد. اگر واقعا احساس می‌کنید همراه داشتن فلان انگشتر یا پوشیدن فلان لباس حس خوبی را در شما ایجاد می‌کند، حتما این کار را بکنید.
انجام همین نکات ساده، ناخودآگاه انگیزه‌ی شما را برای رسیدن به هدفی که مد نظرتان است افزایش می‌دهد.
۲۰. باور کنید که خوش شانس هستید
به همه‌ی چیز‌های خوبی که در زندگی برای‌تان اتفاق افتاده است فکر کنید تا به این باور برسید که آدم خوش شانسی هستید. به داشته‌هایتان فکر کنید و خدا را به خاطر همه‌ی آن چیزی که دارید شکر کنید.
شاید فکر کنید هیچ دلیلی برای شاد بودن ندارید، اما بدانید احساس‌تان واقعی نیست. همین که سقفی بالای سرتان هست، گرسنه نیستید و در انتخاب راه و هدف زندگی‌تان آزاد هستید، نشان می‌دهد که انسان خوشبخت و خوش‌شانسی هستید. فراموش نکنید خداوند به شما نعمت زندگی داده است، پس قدر داشته‌هایتان را بدانید و شکرگزار باشید.
همین که از توانایی‌ها و داشته‌های خود در زندگی آگاه شوید نیمی از راه خوشبختی را طی کرده‌اید و برای پیمودن باقی راه فقط کافی است کمی بیشتر تلاش کنید.
منبع : بست فارسی

روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


عکس خصوصی و مخفی فرزاد فرزن و همسرش / حیرت می کنید !