حراج چند ده میلیون دلاری سوپرخودروهای خاص در صدمین سالگرد لمان


حراج چند ده میلیون دلاری سوپرخودروهای خاص در صدمین سالگرد لمان

گران‌ترین خودروی این حراج تازه نزدیک به ۱۰ میلیون دلار قیمت دارد. خانه حراج «RM سودابیز» که به فروش گران‌ترین و خاص‌ترین خودروهای جهان مشهور است، به مناسبت صدمین سالگرد برگزاری مسابقات ۲۴ ساعتی لمان، حراجی تازه را راه‌اندازی کرده است که یک...

گران‌ترین خودروی این حراج تازه نزدیک به ۱۰ میلیون دلار قیمت دارد.

خانه حراج «RM سودابیز» که به فروش گران‌ترین و خاص‌ترین خودروهای جهان مشهور است، به مناسبت صدمین سالگرد برگزاری مسابقات ۲۴ ساعتی لمان، حراجی تازه را راه‌اندازی کرده است که یک روز پیش از آغاز مسابقه اصلی و در تاریخ ۱۹ خرداد برپا خواهد شد. تمام خودروهای این حراج زمانی در مسابقات شرکت داشته‌اند و مخصوص تفریحات پیست هستند. برخی از آن‌ها حتی مربوط به دهه ۳۰ میلادی می‌شوند.

مشاهده کاتالوگ حراج این مجموعه، سفری در سابقه تاریخی مسابقات اتوموبیل‌رانی جهان به شمار می‌رود که از آستون‌مارتین LM8 لمان ۱۹۳۲ آغاز شده و به مدل‌های به‌روزتر می‌رسد. آستون‌مارتین یادشده در سال ۱۹۳۲ وارد مسابقات ۲۴ ساعتی می‌شود و نهایتا به رتبه هفتم دست پیدا می‌کند. بعدها به خریداران خصوصی فروخته می‌شود و زنده می‌ماند. بسیاری از تیم‌ها در آن زمان، پس از مسابقه خودروهای خود را از بین می‌بردند. جنگ جهانی خودروهای زیادی را از بین برده است؛ به‌طوری که شمار آن‌ها کاری طاقت‌فرسا خواهد بود.

دومین خودروی کهنه این حراج، دلاهای ۱۳۵S مدل ۱۹۳۶ محسوب می‌شود که با بدنه بازسازی‌شده توسط «پورتوت» به زندگی ادامه داده است. Rm می‌گوید که این خودرو یکی از مهم‌ترین محصولات قدیمی دلاهای به شمار می‌رود که چند سال بعد در مسابقه ۲۴ ساعتی شرکت می‌کند. مدل بعدی یک دستگاه OSCA MT4 از مورلی است که در سال ۱۹۵۴ تولید شده و تنها ۷۲ عدد از آن در دنیا وجود دارد. یک عدد لیستر-جگوار هم که در کنار این خودرو در دهه ۵۰ در مسابقات یادشده شرکت کرده بود در حراج حضور دارد تا به دست خریدار علاقه‌مند برسد.

فراری ۲۵۰GTE 2+2 سری II تنها خودروی جاده‌رو در حراجی ماه مه RM به شمار می‌رود؛ دلیل حضور این خودرو در حراجی، حضور آن به‌عنوان خودروی ایمنی مسابقات ۲۴ ساعتی لمان در سال ۱۹۶۳ قلمداد می‌شود. از دیگر خودروهای شاخص این فهرست خاص می‌توان به آلپین A210 مدل ۱۹۶۷، لانچیا LC2 مدل ۱۹۸۴، پورشه ۹۶۲ مدل ۱۹۸۵، نیسان R90CK مدل ۱۹۹۰، جگوار XJ220 C LM مدل ۱۹۹۳، ونچوری ۶۰۰S LM مدل ۱۹۹۳ و یک کرایسلر وایپر GTS-R اشاره کرد. همان‌گونه که می‌بینید، تعداد خودروهای دهه ۸۰ میلادی به مراتب بیشتر است که می‌توانند علاقه‌مندان بسیاری را به سوی خود جلب کنند.

خودروهای قرن ۲۱ هم به‌خوبی ارائه شده‌اند؛ پورشه ۹۱۱ GT3 R مدل ۲۰۰۰ و اسپایکر C8 GT2-R مدل ۲۰۰۵ دو پرچمدار این دوره در حراجی پیش‌رو به شمار می‌روند. حضور در حراج خاص مسابقه‌ای نیازمند کیفی پر از پول است چراکه افرادی که در آن شرکت می‌کنند علاقه‌ای خاص نسبت‌به آن خودروها داشته و معمولا توان مالی مناسبی هم برای به دست آوردنشان دارند.

ارزان‌ترین خودروی این فهرست، یک مدل غیرواقعی در ابعاد واقعی از پورشه ۹۱۹ محسوب می‌شود که ۸۶ هزار دلار قیمت داشته و عملا کاربرد نمایشگاهی دارد. در سوی دیگر، مسئولان برگزاری حراج RM پیش‌بینی می‌کنند که خودرویی چون پورشه ۹۶۲ با قیمتی بین ۶ تا ۹ میلیون پوند یعنی ۱۱.۲ میلیون دلار به فروش خواهد رسید.

مسابقات ۲۴ ساعتی لمان در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ و ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه بعداز ظهر آغاز می‌شود. با گذر بیش از ۱۰۰ سال از نخستین رویداد لمان، این نود و یکمین بار است که جمعی از سریع‌ترین و پیچیده‌ترین خودروهای کره خاکی برای رقابت به پیست شهر کوچک لمان می‌روند. رقابت امسال به‌خاطر بازگشت خودروسازانی چون فراری در بالاترین سطح مسابقات که ۵۰ سال پیش از آن خداحافظی کردند و همچنین قوانین تازه، بیش‌ازپیش داغ شده است. برای تماشای این رقابت جذاب و تاریخ‌ساز می‌توانید مطلب «برای صدمین سالگرد مسابقات ۲۴ ساعتی لمان آماده شوید» را مطالعه کنید. نظر شما درباره حراجی چند ده میلیون دلاری RM چیست؟

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه خودرو

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

بیوگرافی و عکس های محمدحسین شهریار شاعر