پیش بینی بانک جهانی از قیمت نفت در سال 2025


پیش بینی بانک جهانی از قیمت نفت در سال 2025

بانک جهانی در گزارش خود پیش بینی متوسط قیمت نفت برای سال جاری و سال آینده را اعلام کرد.

به گزارش راهبرد معاصر به نقل از تاس، بانک جهانی طی گزارشی پیش‌بینی کرد قیمت نفت برای سال جاری 80 دلار در هر بشکه و برای سال آینده 82 دلار در هر بشکه خواهد بود و در سال 2025 به 84.4 دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت.

بانک جهانی که هر 6 ماه یکبار گزارشی را درباره چشم انداز اقتصاد جهانی منتشر می‌کنند، در آخرین گزارش خود آورده که متوسط قیمت نفت برای سال جاری 80 دلار در هر بشکه خواهد بود که نسبت به پیش‌بینی قبلی این بانک در ماه ژانویه 8 دلار کمتر است.

این گزارش همچنین قیمت نفت برای سال آینده را 82 دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرده و دلیل آن را هم افزایش نسبی تقاضا عنوان شده است.

از سوی دیگر این گزارش می‌افزاید که قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ برای سال جاری به نوعی تعدیل خواهد شد و برای سال آینده شاهد کاهش قیمت آنها خواهیم بود.

بانک جهانی گزارش داده باوجود همه اقداماتی که اتحادیه اروپا برای بهبود اوضاع انرژی‌اش انجام داده، اما قیمت گاز در اروپا همچنان بسیار بالاتر از متوسط پنج ساله آن پیش از شیوع کرونا خواهد بود.

تحقیقات بانک جهانی همچنین نشان می‌دهد در صورتی که تقاضای جهانی برای حامل‌های انرژی کمتر از میزان مورد انتظار باشد شاهد پایین آمدن قیمت حامل‌های انرژی خواهیم بود و در این مسیر اوضاع اقتصادی در چین نقش تعیین‌کننده‌ای را خواهد داشت؛ چراکه پیش‌بینی می‌شود بیش از نیمی از افزایش تقاضای نفت برای سال جاری، از طرف این کشور باشد./

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه گوناگون

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

دانلود دعای ندبه علی فانی