اینتل از تراشه‌های Wi-Fi 7 خود با سرعت اسمی 40 گیگابیت بر ثانیه رونمایی کرد


 اینتل از تراشه‌های Wi-Fi 7 خود با سرعت اسمی 40 گیگابیت بر ثانیه رونمایی کرد

اینتل به تازگی از دو تراشه جدید وای فای 7 خود رونمایی کرده است. این دو تراشه با نام‌های Wi-Fi 7 BE200 و Wi-Fi 7 BE202 روانه بازار شده با استاندارد IEEE 802.11be سازگار است. استانداردی که هنوز نهایی نشده ولی سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه را برای...

اینتل به تازگی از دو تراشه جدید وای فای 7 خود رونمایی کرده است. این دو تراشه با نام‌های Wi-Fi 7 BE200 و Wi-Fi 7 BE202 روانه بازار شده با استاندارد IEEE 802.11be سازگار است. استانداردی که هنوز نهایی نشده ولی سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه را برای کاربران فراهم می‌کند. جزئیات بیشتر را در شهر سخت افزار بخوانید.

هنوز استاندارد Wi-Fi 7 به صورت رسمی و نهایی تایید نشده اما اینتل زودتر از دیگران دست به کار شده و از دو تراشه BE200 و BE202 مبتنی بر استاندارد وای فای 7 رونمایی کرده است.

مشخصات استاندارد وای فای 7

مشخصات دو تراشه BE200 و BE202 اینتل

بر اساس ادعای techpowerup سرعت تراشه‌های جدید اینتل روی کاغذ به 40 گیگابیت بر ثانیه می‌رسد اما در عمل و در تست‌های اینتل شاهد رسیدن به سرعت 5 گیگابیت بر ثانیه هستیم. استفاده از باندهای 2.4 گیگاهرتز، 5 گیگاهرتز و 6 گیگاهرتز یکی دیگر از ویژگی‌های این چیپست‌ها بوده و به نظر می‌رسد مادربرد Gigabyte Aorus Z790 Master X یکی از ایستگاه‌های اولیه برای استفاده از این تراشه باشد.

استاندارد 802.11be که با نام Wi-Fi 7 نیز شناخته می‌شود، با استفاده از باند ۶ گیگاهرتزی در کنار باندهای ۲.۴ و ۵ گیگاهرتزی حداکثر پهنای‌باند ۳۲۰ مگاهرتزی را ارائه دهد که درمقایسه با پهنای‌باند ۱۶۰ مگاهرتزی Wi-Fi 6/6E پیشرفت چشمگیری دارد.

همچنین Wi-Fi 7 با مهاجرت از مدولاسیون QAM ۱۰۲۴ به QAM ۴۰۹۶ و بهبودهای دیگر، توان‌ عملیاتی خود را تا ۲۰ درصد افزایش داده است. بنابر اظهارات اینتل، با فرض راندمان ۹۰ درصدی محصولات وای‌فای جدیدی که در باند ۶ گیگاهرتز کار می‌کنند، حداکثر سرعت بی‌سیم تخمینی فناوری جدید ۵.۱۹ گیابیت‌ بر‌ ثانیه است که در مقایسه با سرعت ۲.۴ گیگابیت‌ بر‌ ثانیه‌ تراشه‌های اینتل با استاندارد Wi-Fi 6E رشد قابل‌توجهی را نشان می‌دهد.

در همین رابطه بخوانید:

- WIFI 7 با حداکثر سرعت 30 گیگابایتی در دست توسعه است
- سال آینده وای فای 7 با سرعت 2.4 برابر در گوشی های هوشمند استفاده می شود

البته رقبا هم بیکار ننشسته و محصولات Wi-Fi 7 دیگری نیز در حال توسعه است. برای مثال، شرکت‌های تولیدکننده‌ نیمه‌رساناها مانند مدیاتک، فناوری Wi-Fi 7 خود را معرفی کرده‌اند و کوالکام نیز روترهای شبکه‌خانگی با سرعت ۳۳ گیگابیت‌ بر‌ ثانیه را معرفی کرده است.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه فناوری

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

بیوگرافی و عکس های محمدحسین شهریار شاعر