دادوستد 50.5 ‌هزار میلیارد ریال حامل انرژی


بورس انرژی ایران در آخرین هفته شهریورماه میزبان دادوستدهایی به ارزش ۵/ ۵۰‌هزار میلیارد ریال بود که طی آن به دنبال رقم خوردن ۳۰۵معامله، مالکیت انواع فرآورده‌‌‌ هیدروکربوری، برق، اوراق سلف، قرارداد آتی، گواهی ظرفیت، گواهی سرمایه‌گذاری صندوق‌های قابل معامله و گواهی سپرده حامل‌‌‌های انرژی تغییر کرد.

به گزارش مدیریت ارتباطات بورس انرژی ایران، در هفته معاملاتی منتهی به ۲۹شهریورماه، افزون بر ۳/ ۱۶۸‌هزار تن انواع حامل انرژی در تابلوی نفت، گاز و سایر حامل‌‌‌های انرژی این بورس مورد مبادله قرار گرفت. ارزش ۱۹۵معامله انجام‌‌‌شده در این تابلو بیش از ۳/ ۵۰‌هزار میلیارد ریال بود که ۶/ ۹۹‌درصد ارزش کل معاملات بورس انرژی در این هفته را به خود اختصاص داد.

در هفته پایانی گرم‌‌‌ترین فصل سال بیشترین سهم از ارزش معاملات به فرآورده «نفت سفید» به ارزش ۴/ ۱۵‌هزار میلیارد ریال تعلق داشت که دادوستد آن در رینگ بین‌الملل صورت گرفت و ۷/ ۳۰‌درصد از ارزش کل معاملات بورس انرژی را به خود اختصاص داد. «نفت‌‌‌گاز» صادراتی دومین فرآورده با بیشترین ارزش معاملاتی در این هفته بود که با ۹/ ۱۱‌هزار میلیارد ریال ارزش معاملاتی سهم ۷/ ۲۳درصدی از ارزش کل معاملات بورس انرژی داشت. سومین فرآورده این هفته نیز «حلال ۵۰۲» بود که معاملات آن به ارزش ۶/ ۵‌‌‌هزار میلیارد ریال در رینگ داخلی انجام شد و سهم ۱/ ۱۱درصدی از ارزش کل معاملات بورس انرژی در هفته آخر شهریورماه را از آن خود کرد.

بورس انرژی در آخرین هفته تابستان شاهد معاملات بالغ بر ۳۰۰ورقه سلف موازی با سررسید یک‌سال و بیشتر به ارزش ۷/ ۱میلیارد ریال نیز بود. در این هفته همچنین تبادل مالکیت یک‌‌‌میلیون و ۵۷۹‌هزار کیلووات‌‌‌ساعت برق به ارزش بالغ بر ۶/ ۱میلیارد ریال در بازار فیزیکی به ثبت رسید. علاوه بر این، بورس انرژی در هفته پایانی شهریورماه میزبان دادوستد نزدیک به ۵۰میلیون و ۶۵۰‌هزار کیلووات‌‌‌ساعت برق در قالب اوراق سلف به ارزشی افزون بر ۳/ ۴۵میلیارد ریال در ۳۴معامله بود.

تالار برق سبز بورس انرژی نیز در هفته معاملاتی منتهی به ۲۹شهریورماه شاهد انجام ۶۶معامله به حجم بیش از ۴/ ۶میلیون کیلووات ساعت برق تجدیدپذیر به ارزش ۹۱میلیارد و ۶۵۶میلیون ریال بود. در این هفته ارزش معاملات ۹/ ۱میلیون کیلووات ساعت برق سبز دادوستدشده در بازار فیزیکی به ۳۳میلیارد ریال و ارزش معاملات ۵/ ۴میلیون کیلووات ساعت برق سبز دادوستدشده در بازار مشتقه به ۶/ ۵۸میلیارد ریال رسید. تابلوی گواهی‌‌‌های سرمایه‌گذاری صندوق‌های قابل معامله نیز در این هفته میزبان معامله ۶میلیون برگه از این گواهی به ارزش ۹/ ۶۱میلیارد ریال بود.

در هفته پایانی تابستان همچنین ۶۴برگه گواهی ظرفیت به ارزش بیش از ۹/ ۴میلیارد ریال در بورس انرژی مورد دادوستد قرار گرفت.در آخرین هفته شهریورماه همچنین ۱۰گواهی سپرده نفت خام سنگین به ارزش ۳۰۱میلیون ریال و دو قرارداد آتی به ارزش ۵۵میلیون ریال خریدوفروش شد.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه اقتصادی

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز
انجام پروژه های صنعتی به روش فریلنسری

انجام پروژه های صنعتی به روش فریلنسری

  • مطالعات امکان‌سنجی یا طرح توجیهی
  • مطالعات بازار و تجزیه و تحلیل مالی
  • انتخاب خط تولید و پرفرمای ماشین آلات
  • خدمات اخذ استاندارد
  • خدمات طراحی و مهندسی
  • خدمات ثبت شرکت و برند 
سفارش پروژه درخواست همکاری

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

آمار و اطلاعات مناسب برای رشد و توسعه کسب و کارها

آمار و اطلاعات تجارت،صنعت و اصناف

  • آمار واردات و صادرات از سال 1385 تا کنون به تفکیک کد تعرفه محصول،کشور،گمرک
  • آمار و اطلاعات واحدهای صنعتی فعال و در حال ساخت با امکان جستجو براساس محصول،کد آیسیک و ...
  • اطلاعات 2،500،000 واحد صنفی کشور

تجارت صنعت اصناف

پیشنهاد جنجالی شیخ عرب به سحر قریشی / سه ماه زنم شو + عکس