سهم 19.8 درصدی تولید و صادرات نفت در رشد اقتصادی بهار 1402


سهم 19.8 درصدی تولید و صادرات نفت در رشد اقتصادی بهار 1402

تولید و صادرات نفت ایران در رشد اقتصادی بهار امسال سهم ۱۹.۸ درصدی داشته و بیشترین تاثیر مثبت بر تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که تولید و استخراج نفت سهمی ۹۶ درصدی از رشد اقتصادی صنایع و معادن ایران را نیز در سه ماهه نخست امسال داشته است.

سهم 19.8 درصدی تولید و صادرات نفت در رشد اقتصادی بهار 1402

به گزارش ایران اکونومیست از وزارت نفت، رشد اقتصادی، آیینه‌ای تمام‌نما از شرایط اقتصادی هر کشوری است و از همین رو، کشورها در بازه‌های زمانی مشخص، میزان تولید ناخالص داخلی یا رشد اقتصادی خود را اعلام می‌کنند.

در ایران نیز بانک مرکزی و مرکز آمار ایران وظیفه اعلام رشد اقتصادی به صورت فصل به فصل و همچنین رشد سالیانه را بر عهده دارند.

در روزهای گذشته بانک مرکزی رشد اقتصادی فصل بهار سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد. بر این اساس، ایران در سه ماهه نخست امسال با احتساب نفت رشد اقتصادی ۶.۲ درصدی را تجربه کرده است. در این میان، سهم نفت از این رشد اقتصادی حدود ۲۴ درصد بوده است.

به فاصله چند روز، مرکز آمار ایران نیز رشد اقتصادی بهار امسال را منتشر کرد. بر اساس اعلام مرکز آمار، رشد اقتصادی با احتساب در بهار امسال ۷.۹ درصد بوده است. این در حالی است که رشد اقتصادی در این بازه زمانی بدون احتساب نفت، ۶.۱ درصد برآورد می‌شود.

سهم 19.8 درصدی تولید و صادرات نفت در رشد اقتصادی بهار 1402

این اعداد نشان می‌دهد براساس گزارش مرکز آمار همانند گزارش بانک مرکزی، تولید و صادرات نفت کشور بیشترین تاثیر مثبت و رشد را بر تولید ناخالص داخلی ایران داشته است.

این در حالی است که نتایج یادشده حاکی از آن است که در فصل بهار ۱۴۰۲، رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی رشد منفی ۴.۶، گروه صنایع و معادن ٧.٣ و گروه خدمات ٩.٣ درصد نسبت به فصل بهار سال ۱۴۰۱، رشد داشته است.

سهم ۳۴ درصدی افزایش تولید نفت در رشد اقتصادی

جداول منتشر شده در گزارش مرکز آمار، سهم نفت در تولید ناخالص داخلی را ۲.۷ درصد از ۷.۹ درصد می‌داند. با احتساب این اعداد، سهم نفت از رشد اقتصادی بیش از ۳۴ درصد برآورد می‌شود.

نکته مهم آن است که تولید و استخراج نفت در گزارش مرکز آمار در زیر مجموعه صنایع و معادن طبقه‌بندی می‌شود.

با توجه به آن، در حالی نفت ۲.۷ درصد از رشد اقتصادی را به خود اختصاص داده که گروه صنایع و معادن در مجموع سهمی ۲.۸ درصدی از تولید ناخالص داخلی ایران در فصل بهار داشته است.

در واقع تولید و استخراج نفت به تنهایی ۹۶ درصد از سهم گروه صنایع و معادن را در رشد اقتصادی اعلام شده از سوی مرکز آمار داشته است و سایر زیرگروه‌های این بخش مانند معادن، صنعت، تامین آب و برق و ساختمان در مجموع فقط چهار درصد از رشد اقتصادی این گروه را به خود اختصاص داده‌اند که نشان‌دهنده نقش بی‌بدیل صنعت نفت در مقایسه با سایر صنایع موجود در کشور در رشد اقتصادی است.

این مهم در حالی محقق شده است که ایران همچنان با شدیدترین تحریم‌های اقتصادی علیه صنعت نفت و گاز خود از سوی آمریکا روبه‌رو است، اما سیاست‌های دولت سیزدهم در راستای بازاریابی‌های جدید و عدم توقف صادرات نفت موجب بی‌اثرشدن تحریم‌ها شده است.

به گفته وزیر نفت، ایران اکنون می‌تواند به هر میزان که بخواهد نفت تولید کرده و به هر کجای دنیا صادر کند.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه اقتصادی

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


پوزیشن اولین دخول، برای داشتن رابطه‌ای لذت بخش چه کنیم؟