مرندی : در وین در آستانه توافق بودیم


مرندی : در وین در آستانه توافق بودیم

پنج سال از خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از توافق برجام میگذرد این در حالیست که ایران کماکان خود را عضوی وظیفه شناس در این توافق میداند و خروج یکجانبه ی آمریکا از برجام را موجب بی اعتمادی به عملکرد این کشور در رابطه با توافق توصیف میکند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته گفت: با توجه به تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا در هفته گذشته، ما فکر می‌کنیم اگر طرف آمریکایی از برخورد چندگانه خود خارج شود و نیت و اراده واقعی خود را نشان دهد، دستیابی به یک توافق برای بازگشت همه طرف‌ها به برجام و لغو تحریم‌های ایران دور از دسترس نیست.
آقای دکتر سید محمد مرندی مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در وین ضمن تاکید بر بقای برجام به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:

برجام کماکان امکان بازگشت دارد و شرایط ایران برای اجرای این توافق کاملاً روشن است، در وین تقریباً به توافق برای احیا و حفاظت از برجام رسیده بودند و این آمریکایی ‌ها بودند که گام آخر را برنداشتند. زمانی که اتحادیه اروپا در روز آخر مذاکرات متنی را برای تیم‌ های مختلف ارسال کرد تقریبا تمام خواسته‌ های ایران در آن تامین شده بود و سه نکته را ایرانیان اصلاحیه دادند که جوزف بورل هم، بعد از دریافت این اصلاحیه‌ ها، خواسته های ایران را منطقی توصیف کرد.

در آن مقطع تصور بر این بود که به توافق دست پیدا کردیم اما آمریکایی‌ ها عقب کشیدند و این تنها به دلیل ترس بایدن از پیروزی طرفداران ترامپ در انتخابات میان دوره ‌ای آمریکا بود؛ پس از آن نیز آشوب‌ های داخلی ایران در محاسبات غربی‌ ها تغییراتی را ایجاد کرد که کار را ماه‌ ها به تعویق انداخت چرا که محاسبات غربی‌ها بر اساس ‌گفته هایی بود که با واقعیت ایران همخوانی نداشت.
از نظر من اگر آمریکایی ‌ها اراده لازم را از خود نشان دهند دسترسی به توافق احیای برجام دور از تصور نیست چرا که در وین به شدت به آن نزدیک شده بودیم.
آقای دکتر سید محمد مرندی، در ادامه ایران را همواره آماده تعامل و حل اختلافات توصیف کرد و اظهار داشت:

مذاکراتی که در وین انجام شد برای کمرنگ کردن تحریم‌ های چند ساله و حداکثری آمریکا بود. برخی از ایرانیان مشاغل خود را بر اثر تحریم‌ های آمریکا از دست دادند و برخی نیز سلامت و یا حتی جان خود را بر اثر تحریماتی که آمریکا بر ایران وضع کرده بود از دست دادند.

پیشرفت های طرف ایرانی در حوزه هسته ای و موفقیت های فراوان در سیاست خارجه ایران در یک سال اخیر در کنار گرفتاری های روزافزون آمریکا در داخل و خارج شرایط را به نفع کشور تغییر داد، ولی تحولاتی که در این سال‌ ها صورت گرفته مانع توافق نیست. در وین همگی در آستانه توافق بودیم که آمریکایی‌ ها عقب‌ نشینی کردند و صرفاً به دلیل محاسبات غلط آمریکا و مسائل داخلی این کشور دستیابی به احیای برجام به تعویق افتاد.
در توافق بر سر تبادل زندانیان دو طرف و آزادسازی اموال ایران، معلوم شد که اگر آمریکا منطقی رفتار کنند توافق در دسترس است.
وی افزود:
ما از توافق برجام خارج نشده‌ایم و هر زمان آمریکایی‌ها آمادگی داشته باشند بر سر میز منتظر آنها هستیم.
توافق تبادل زندانیان توافق مثبتی بود و آمریکایی‌ها با عقب نشینی از زیاده خواهی ‌های خود توانستند به این توافق برسند، اگر همین مسیر را در راستای توافق احیای برجام ادامه دهند، می‌توان به احیای برجام دسترسی پیدا کرد.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه گوناگون

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


هیچگاه موز و تخم مرغ را باهم نخورید