قیمت گذاری دستوری، بلای جان بورس


قیمت گذاری دستوری، بلای جان بورس

اظهارات دیروز بذرپاش در مورد خروج سیمان و فولاد از بورس، تا بازهم دومینوی ریزش بورس شروع شود.

قیمت گذاری دستوری، بلای جان بورس

دیروز به بهانه حمایت از مصرف‌کننده، دولتمردی از قیمت‌گذاری دستوری در بخش سیمان و فولاد حرف زد و این‌چنین بود که بورس آتش گرفت.

بازار سرمایه تابستان را در انتظار پاییز سبز بورسی سپری کرد ولی در دومین روز معاملاتی پاییز بازار سرمایه آتش گرفت و رخ بورس با افزایش فشار فروش در بازار سرمایه به قرمزی نشست.

آخرین موج اصلاحی شاخص کل که از تاریخ هجدهم شهریور آغاز شد بیشتر زمانی و‌کم‌نوسان بود. علت سقوط دیروز صحبت‌های مهرداد بذرپاش وزیر مسکن و شهرسازی بود. وزیر مسکن اعلام کرد که برای کاهش قیمت مسکن باید عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا حذف شود. انعکاس صحبت‌های وزیر مسکن در بازار سرمایه در نهایت باعث شد تا دومینوی سقوط در بازار سرمایه به راه بیفتد و فشار عرضه بر خرید در میان سهامداران پیشی بگیرد.

بلای قیمت‌گذاری دستوری برای بورس


فوبیای قیمت‌گذاری دستوری خیلی وقت است که در میان سهامداران رواج یافته و دست سهامداران را در مواجهه با قرارگیری در موقعیت خرید می‌لرزاند. بلایی که قیمت‌گذاری دستوری بر سر صنایع آورده آنقدر دور نیست که تلخی آن از یاد سهامداران رفته باشد. قرارگیری دو شرکت خودروسازی در شرایط ورشکستگی، از عوارض قیمت‌گذاری دستوری است. حال ارایه راه‌حل غیر اقتصادی به نام قیمت‌گذاری دستوری، برای یک مشکل اقتصادی به نام تورم، سهامداران را در روز گذشته ترساند و فشار فروش را افزایش داد.

سهم سیمان از قیمت تمام شده مسکن


مجید عشقی رییس سازمان بورس در واکنش به فضای به وجود آمده اعلام کرد عرضه سیمان در بورس کالا رانت را از بین برده است؛ قبل از ورود سیمان به بورس کالا بیست نفر حدود هفتاد درصد سیمان کشور را داد‌و‌ستد می‌کردند ولی در حال حاضر هرکسی هر مقدار که بخواهد می‌تواند سیمان سفارش دهد. سیمان نیم درصد از هزینه تمام شده ساخت مسکن را در برمی‌گیرد و خروج سیمان از بورس به بهانه حل مشکلات مسکن، آدرس غلط دادن است، چرا‌که این کار سیمان را گران‌تر به‌دست مصرف کننده واقعی می‌رساند - تلاش برای خروج محصولات از بورس به سرمایه‌هراسی منجر می‌شود.

بررسی سیر اخبار از سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که گرانی مصالح ساختمانی مانند سیمان و فولاد به عنوان یکی از موانع ساخت مسکن ارزان قیمت معرفی شده است - موضوعی که یکی از وعده‌های اصلی دولت در آغاز به کار بوده است. باتوجه به سهم کم‌قیمت سیمان از قیمت تمام شده مسکن، بر اساس صحبت‌های رییس سازمان بورس، در صورتی که این رویکرد جدید خروج سیمان از بورس کالا به منظور تسهیل تهیه مسکن ارزان قیمت باشد، هرچند شرایط را برای تحقق این وعده فراهم می‌کند ولی تجربه نشان داده که قیمت سیمان را در بازار آزاد افزایش خواهد داد که باعث افزایش هزینه ساخت مسکن برای غیر ذینفعان مسکن ارزان قیمت خواهد شد.

در بورس تهران هم سهامداران خودروسازی با زیان‌های میلیاردی ناشی از قیمت‌گذاری دستوری دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند و قیمت گذاری دستوری برای خوراک پتروشیمی‌ها موجب سقوط سنگین شاخص کل در نیمه اول سال شده بود، به همین دلیل قیمت‌گذاری دستوری مطلوب سهامداران نیست و برای بازار سرمایه دردسر ساز است.

بازار سرمایه روز قبل اصلاح تندی داشت ولی همزمان ارزش معاملات خرد رشد مناسبی را ثبت کرد که نکته مثبتی است، در صورتی که ارزش معاملات خرد روند صعودی به خود بگیرد می‌تواند جهت حرکت بازار سرمایه را برگرداند ولی لازمه رشد مناسب بازار رفع ترس از سهامداران و برداشتن تیغ قیمت‌گذاری دستوری از گردن بازار سرمایه است. در صورتی که شاخص کل حمایت روانی محدوده دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد را ازدست‌بدهد حمایت دو میلیون و ۴۸ هزار واحدی را پیش‌رو دارد که با خط کیوجنسن اندیکاتور ایچی کومو و خط روند حمایتی صعودی تطابق دارد.

ریسک امارات برای بازار ارز


معاملات دلار تهران در کانال ۴۹ هزار تومان زندانی شده است، پس از تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا هنوز خبرهای مثبت جدیدی از سفر تیم رییس جمهور به نیویورک گزارش نشده است ولی معامله‌گران در شمارش معکوس موعد بندغروب منتظر اخبار دقیق‌تر و کامل‌تری هستند که تکلیف بازار ارز را روشن‌تر کند. یکی از خبرهایی که روز قبل دست‌به‌دست شد، صحبت‌های وزیر خارجه امارات در صحن مجمع عمومی سازمان ملل بود.

او اعلام کرد که امارات از ایران بر سر مالکیت جزایر سه گانه به دیوان عالی بین المللی شکایت خواهد کرد. درحالی‌که موجودیت امارات با تاریخ ایران قابل مقایسه نیست امارات به پشتوانه حمایت کشورهای عربی، روسیه و چین بر سر به دست آوردن چیزی که تا به حال مالک آن نبوده جسور شده و ادعای مالکیت می‌کند.

از آنجایی که امارات مرکز ری اکسپورت کالاهای منطقه است و در تامین کالاهای وارداتی در منطقه مهم است در صورتی که این اختلافات بر درهم اثر بگذارد می‌تواند قیمت دلار را از جانب درهم تحت تأثیر قرار دهد.

دلار تهران تا زمانی که بالای کانال ۴۹ هزار تومانی قرار دارد هم چنان مسیر بلندمدت آن صعودی در نظر گرفته می‌شود زیرا در بازه هفتگی همچنان در بالای حمایت ابر کومو قرار دارد. در بررسی تایم فریم روزانه دلار تهران مقاومت ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان را پیش رو دارد که مقاومت خط آبی تنکانسن ایچی کومو محسوب میشود.

مقاومت سرنوشت ساز سکه


اختلاف قیمت سکه رفاه و سکه امامی به نیم میلیون تومان رسیده است. بررسی تکنیکالی سکه امامی نشان می‌دهد که خط روند صعودی سکه از‌دست‌رفته و همین مسئله سردرگمی در میان معامله‌گران سکه را بالا برده است. بررسی تکنیکالی سکه نشان می‌دهد محدوده ۲۶ میلیون و ۷۰۰ تا ۲۷ میلیون تومانی محدوده حمایتی سکه است که سکه امامی از اسفندماه نتوانسته به پایین آن نفوذ کند. ولی برای صعودی شدن سکه رفاه و امامی باید بتوانند مقاومت محدوده ۲۹ میلیون و پانصد هزار تومان را بشکنند و بالای آن تثبیت شوند.
مطالبه اصلی سهامداران، شفافیت است