علائم کمبود تستوسترون در مردان چیست؟


علائم کمبود تستوسترون در مردان چیست؟

تستوسترون نوعی هورمون است که توسط بیضه‌ها پس از تحریک از غده هیپوفیز که در نزدیکی پایه مغز قرار دارد، تولید شده...

علائم کمبود تستوسترون در مردان چیست؟

تستوسترون نوعی هورمون است که توسط بیضه‌ها پس از تحریک از غده هیپوفیز که در نزدیکی پایه مغز قرار دارد، تولید شده و سیگنال‌هایی را به بیضه‌های مرد می‌فرستد که باعث ایجاد احساس میل جنسی می‌شود. در نتیجه، سطوح پایین تستوسترون یک مشکل مردانه است که نیاز به بررسی دارد. پس با ما همراه باشید تا تمام علائم کمبود تستوسترون در مردان را بشناسید.

بیشتر بخوانید: افزایش تستوسترون در مردان، توسط روش های طبیعی

در این مقاله می‌خوانید:

 • کاهش میل جنسی
 • از دست دادن توده‌ عضلانی
 • اختلال نعوظ
 • تغییر خلق و خو
 • تاثیر بر حافظه
 • افزایش چربی بدن
 • ریزش مو
 • کاهش توده استخوان

علائم کمبود تستوسترون در مردان

تنها راه برای چک کردن سطح تستوسترون بدن، انجام آزمایش خون است. با این حال، ۸ علامت کمبود تستوسترون در مردان که باید بشناسید، عبارتند از:

۱- کاهش میل جنسی

در حالی که داروها، کشمکش‌های رابطه‌ و بیماری همگی می‌توانند باعث از دست دادن علاقه شما به رابطه جنسی شوند، میل جنسی پایین یکی از رایج‌ترین علائم تستوسترون پایین است. کاهش شدید تستوسترون می‌تواند به سرعت میل جنسی شما را به عامل جنسی تبدیل کند. هم‌چنین، مطالعات نشان می‌دهند این اولین علامتی است که اکثر مردان هنگام شروع درمان متوجه بهبودی آن می‌شوند. ناگفته نماند علائم دیگر کمبود تستوسترون، مانند افزایش وزن، ریزش مو و کمبود انرژی نیز می‌تواند در کاهش علاقه شما به رابطه جنسی نقش داشته باشد.

علائم کمبود تستوسترون در مردان چیست؟

بیشتر بخوانید: علائم کمبود تستوسترون، گزینه‌های درمانی

۲- از دست دادن توده‌ عضلانی

اگر بیشتر از همیشه در باشگاه ورزش می‌کنید، اما متوجه هیچ دستاوردی نمی‌شوید، ممکن است دچار تستوسترون پایین باشید. تستوسترون رشد ماهیچه‌ها را تحریک می‌کند و قدرت عضلانی را افزایش می‌دهد. سلول‌های ماهیچه‌ای شما گیرنده‌هایی به نام آندروژن دارند. وقتی تستوسترون به گیرنده‌ها متصل می‌شود، به رشد عضلات شما کمک می‌کند؛ اما هنگامی که سطح تستوسترون کاهش می‌یابد، عضله می‌تواند شروع به تحلیل رفتن کند. پس این هم یکی از علائم کمبود تستوسترون در مردان محسوب می‌شود.

علائم کمبود تستوسترون در مردان چیست؟

بیشتر بخوانید: درمان پایین بودن تستوسترون در مردان

۳- اختلال نعوظ

اختلال نعوظ نیز یکی دیگر از علائم کمبود تستوسترون در مردان است. فرایند نعوظ هم از نظر فیزیولوژیکی و هم از نظر روانی پیچیده است و بسیاری از مردان از طریق کاهش نعوظ، به داشتن تستوسترون پایین در بدن خود مشکوک می‌شوند.
محققان گمان می‌کنند که تستوسترون به عنوان یک گشاد کننده عروق عمل می‌کند و منجر به جریان خون بیشتر در آلت تناسلی می‌شود. بدون تستوسترون کافی، خون ممکن است نتواند وارد آلت تناسلی شود و به آن اجازه سفت شدن برای نعوظ را ندهد.

علائم کمبود تستوسترون در مردان چیست؟

بیشتر بخوانید: درباره هورمون تستوسترون، سوال های آقایان را بخوانید

۴- تغییر خلق و خو

اگر بدون دلیل احساس افسردگی یا تحریک پذیری می‌کنید، می‌تواند از علائم کبود تستوسترون باشد.

بسیاری از مردان با افزایش سن بداخلاق می‌شوند، اما اگر بدون دلیل احساس افسردگی یا تحریک پذیری می‌کنید، می‌تواند از علائم کبود تستوسترون باشد. مردان با میزان تستوسترون پایین در سنین ۲۱ تا ۴۱ سالگی بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. البته محققان هنوز در تلاشند تا ارتباط بین تستوسترون و خلق و خو را درک کنند، اما می‌دانند که تستوسترون به مغز می‌رسد و ممکن است بر تولید سلول‌های مغز تأثیر بگذارد، ارتباطات عصبی جدید ایجاد کند و در تنظیم احساس نقش داشته باشد.
در نتیجه، بدون تستوسترون کافی در گردش خون، این مزایای مغزی نیز ممکن است اتفاق نیفتد. بسیاری از مردانی که کمبود تستوسترون دارند، پس از شروع درمان جایگزینی تستوسترون، متوجه بهبود چشمگیر خلق و خوی خود می‌شوند.

علائم کمبود تستوسترون در مردان چیست؟

بیشتر بخوانید: دستگاه تناسلی مردانه، چگونگی تغییرات با افزایش سن

۵- تاثیر بر حافظه

فراموشی یا کم حافظگی می‌تواند به دلیل افزایش سن اتفاق بیفتد، اما یکی از علائم کمبود تستوسترون در مردان نیز محسوب می‌شود. یک مطالعه نشان داد که مردان با سطوح بالاتر تستوسترون حافظه بهتری دارند. با این حال، تحقیقات هنوز به یک رابطه علت و معلولی قطعی بین سطوح تستوسترون و میزان حافظه مردان دست پیدا نکرده‌اند؛ اما واضح است که با افزایش سن مردان و کاهش سطح تستوسترون آن‌ها، توانایی‌های شناختیشان نیز کاهش می‌یابد.

علائم کمبود تستوسترون در مردان چیست؟

بیشتر بخوانید: علت کاهش تستوسترون در مردان جوان چیست؟

۶- افزایش چربی بدن

درمان کمبود تستوسترون در مردان اغلب منجر به کاهش وزن می‌شود.

از قبل می‌دانید که بدون تستوسترون کافی، ماهیچه‌های چربی‌سوز نمی‌توانند رشد کنند و هر کالری اضافی که مصرف می‌کنید به‌ عنوان چربی ذخیره می‌شود؛ اما این تنها ارتباط بین کمبود تستوسترون و افزایش وزن نیست.
سلول‌های چربی آنزیمی به نام آروماتاز تولید می‌کنند که تستوسترون را به استروژن تبدیل می‌کند و عدم تعادل در سطح تستوسترون و استروژن می‌تواند باعث افزایش چربی بدن شود. فعالیت بالای آروماتاز و استروژن باعث کاهش تولید هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) می‌شود که به نوبه خود تولید تستوسترون را کاهش می‌دهد.
پس اساساً با یک چرخه معیوب مواجه می‌شوید که در آن، چربی اضافی باعث کاهش سطح تستوسترون شما شده و کاهش تستوسترون نیز وزن شما را افزایش می‌دهد. به همین دلیل است که درمان کمبود تستوسترون در مردان اغلب منجر به کاهش وزن می‌شود.

علائم کمبود تستوسترون در مردان چیست؟

بیشتر بخوانید: کمبود تستوسترون در مردان، چه عواقبی دارد؟

۷- ریزش مو

ریزش موهای صورت و بدن نیز از علائم کمبود تستوسترون در مردان محسوب می‌شود. با این حال، ریزش مو در سر معمولاً نشانه تستوسترون پایین نیست.
الگوی طاسی مردانه عمدتاً توسط سطوح دی هیدروتستوسترون (DHT) که از تستوسترون و توسط یک آنزیم ساخته می‌شود، نشات می‌گیرد. DHT با چرخه رشد طبیعی شما تداخل می‌کند و با کوچک و کوتاه کردن موها باعث می‌شود که ریزش آن‌ها آسا‌ن‌تر و رشد مجدد مو دشوارتر شود.

علائم کمبود تستوسترون در مردان چیست؟

بیشتر بخوانید: علائم یائسگی مردانه، مهم ترین ها

۸- کاهش توده استخوان

مردانی که کمبود تستوسترون دارند ممکن است بیشتر مستعد شکستگی و پوکی استخوان باشند. متابولیسم استخوان پیچیده است و به دو نوع سلول اصلی مربوط می‌شود. استئوبلاست‌هایی وجود دارند که استخوان را می‌سازند و استئوکلاست‌هایی که آن را تجزیه می‌کنند. تستوسترون استئوبلاست‌ها را برای رسوب استخوان تحریک می‌کند. بنابراین اگر سطح تستوسترون شما پایین باشد، ممکن است استخوان کمتری بسازید.
علاوه بر این، استروژن که محصول جانبی تستوسترون در مردان است، فعالیت استئوکلاست‌ها را متوقف می‌کند. پس اگر تستوسترون شما پایین باشد، سطح استروژن شما نیز پایین خواهد بود و تراکم استخوان شما کاهش می‌یابد.

علائم کمبود تستوسترون در مردان چیست؟

بیشتر بخوانید: علت دیر انزالی در مردان، راه های درمان خانگی و پزشکی

کلام آخر

کمبود تستوسترون در مردان وضعیتی است که در آن بیضه‌ها به اندازه کافی هورمون تستوسترون را تولید نمی‌کنند. علائم کمبود تستوسترون در مردان، مواردی مانند کاهش میل جنسی، از دست دادن توده‌ی عضلانی، اختلال نعوظ، تغییر خلق و خو، تاثیر بر حافظه، افزایش چربی بدن، ریزش مو و کاهش توده استخوان را شامل می‌شوند.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصین ارولوژی، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه گوناگون

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز
انجام پروژه های صنعتی به روش فریلنسری

انجام پروژه های صنعتی به روش فریلنسری

 • مطالعات امکان‌سنجی یا طرح توجیهی
 • مطالعات بازار و تجزیه و تحلیل مالی
 • انتخاب خط تولید و پرفرمای ماشین آلات
 • خدمات اخذ استاندارد
 • خدمات طراحی و مهندسی
 • خدمات ثبت شرکت و برند 
سفارش پروژه درخواست همکاری

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

آمار و اطلاعات مناسب برای رشد و توسعه کسب و کارها

آمار و اطلاعات تجارت،صنعت و اصناف

 • آمار واردات و صادرات از سال 1385 تا کنون به تفکیک کد تعرفه محصول،کشور،گمرک
 • آمار و اطلاعات واحدهای صنعتی فعال و در حال ساخت با امکان جستجو براساس محصول،کد آیسیک و ...
 • اطلاعات 2،500،000 واحد صنفی کشور

تجارت صنعت اصناف

پیام صبح بخیر عاشقانه؛ پیامک های ناب صبح بخیر گفتن عاشقانه