روسیه تحریم نفتی غرب را دور زد


روسیه تحریم نفتی غرب را دور زد

روسیه توانسته تحریم‌های غرب علیه محموله‌های نفتی را خنثی کرده و در ماه آگوست بیش از سه چهارم نفت صادراتی این کشور از طریق دریا، بدون استفاده ازخدمات بیمه‌ای شرکت‌های غربی صادر شده است.

روسیه تحریم نفتی غرب را دور زد

به گزارش راهبرد معاصر؛ به نقل از فاینانشیال تایمز، تحلیل‌گران کشتیرانی و خدمات بیمه‌ای می‌گویند اتحادیه اروپا و کشورهای عضو گروه 7 در اعمال سقف قیمتی 60 دلار در هر بشکه برای محموله‌های نفتی صادراتی روسیه شکست خورده‌اند.

آمارها نشان می‌دهد در ماه آگوست سه چهارم نفت صادراتی روسیه بدون استفاده از خدمات شرکت‌های بیمه‌ای غربی انجام شده است. خدمات بیمه‌ای یکی از ابزارهای اعمال سقف قیمت بر محموله‌های نفتی روسیه توسط غرب به شمار می‌رود.

آمارهای موسسه کپلر نشان می‌دهد که حدود نیمی از محموله‌های نفتی روسیه در فصل بهار سال جاری بدون استفاده از خدمات شرکت‌های بیمه‌ای غربی صادر شده و این مسئله نشان می‌دهد که مسکو روز به روز در دور زدن تحریم سقف قیمت برای محموله‌های نفتی خود موفق‌تر عمل می‌کند.

البته طی روزهای اخیر قیمت نفت در بازار جهانی افزایش یافته و به بالاترین میزان در 13 ماه گذشته رسیده است. بر همین اساس در معاملات شب گذشته بازار جهانی انرژی هر بشکه نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه نوامبر 93.5 دلار معامله شد و نفت آمریکا هم بالای 90 دلار در هر بشکه قیمت خورد.

گفته می‌شود هر بشکه نفت اورال روسیه 78 دلار و هر بشکه نفت شرق دور این کشور هم 88 دلار در بازار جهانی معامله شده است.

در حالی روسیه موفق شده تا تحریم سقف قیمت نفت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دور بزند که در ماه ژوئن والی آدینو، معاون وزیر خزانه داری آمریکا، مدعی شده بود که اعمال سقف قیمت بر نفت روسیه همان گونه که غرب انتظار داشت، مؤثر واقع شده است./فارس

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه روسیه

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


پوزیشن اولین دخول، برای داشتن رابطه‌ای لذت بخش چه کنیم؟