سیستم توزیع، اجازه کاهش قیمت گوشت را نمی‌دهد


سیستم توزیع، اجازه کاهش قیمت گوشت را نمی‌دهد

مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور با اشاره به اینکه سیستم توزیع و تجارت اجازه کاهش قیمت گوشت را نخواهند داد، گفت: در نیمه دوم سال احتمالا بازار گوشت روند صعودی هم خواهد داشت.

گروه کشت و دام بازارنیوز- مهربانو مهدوی؛ افشین صدر دادرس، مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور در گفتگو با خبرنگار بازارنیوز با اشاره به راه اندازی سامانه بازارگاه در سال ۹۸ اظهارداشت: در آن زمان برای دام پرواری سنیگن و سبک سهمیه در نظر نشد و در حوزه دام سبک مولد نیز بنا بر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی کمتر از ۱۰ درصد نهاده مورد نیاز از طریق سامانه بازارگاه و با ارز ترجیحی تامین شد.

وی اضافه کرد: بنابراین طبیعی است در چنین شرایطی قیمت تمام شده تولید بره پایه پروار و دام پروار شده گوسفندی افزایش پیدا می‌کند که این مساله درباره واحد‌های دام سنگین پرواری نیز وجود داشت البته، چون این واحد‌ها گوساله‌های پایه پروار را از واحد‌های دام شیری می‌گرفتند در این حوزه افزایش قیمت چندانی نداشتند چرا که در آن زمان ۷۰ درصد نهاده‌های مورد نیاز واحد‌های گاو شیری با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین می‌شد.

دادرس افزود: زمانی که گوساله پایه پروار وارد واحد‌های پرواربندی شد با نهاده آزاد پرورش یافت بنابراین قیمت تمام شده تولید آن نیز بالا رفت.

وی با بیان اینکه بنابراین در این دوره شاهد افزایش قیمت دام بوده ایم، اضافه کرد: علاوه بر این از زمانی که دام کشتار می‌شود تا زمانی که به سفره مصرف کننده نهایی برسد، هیچ نظارتی بر این فرایند وجود ندارد و بنابراین هر کس به هر قیمتی که می‌خواهد گوشت را عرضه می‌کند.

دادرس با اشاره به اینکه اخیرا صنف قصابان اعلام کرده ماه هاست قیمت گوسفند زنده پروار شده حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تومان در هر کیلوگرم است، اما قیمت عرضه گوشت آن به مردم حدود ۵۰۰ هزار تومان است، گفت: وقتی قیمت دام روی ۱۸۰ هزار تومان باشد نرخ گوشت برای مصرف کننده نیز باید حدود ۴۱۰ تا ۴۲۰ هزار تومان باشد، اما سیستم توزیع آن را ۵۰۰ هزار تومان می‌فروشد چرا که نظارتی روی بازار وجود ندارد و به همین دلیل گوشت گران به دست مردم می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه افرادی که در سیستم توزیع فعالند از جمله صنف بسته بندی که عمده گوشت وارداتی به دست آنان می‌رسد و همچنین واردکنندگان، بازار گوشت را ملتهب نگه می‌دارند، افزود: چرا که یک تجارت پرسود در زمینه واردات گوشت و توزیع آن در بازار وجود دارد، بنابراین اجازه کاهش قیمت این کالا را نخواهند داد.

این فعال بخش خصوصی تاکید کرد: در حال حاضر هم که وارد فصل سرما می‌شویم قیمت گوشت کاهش نخواهد یافت و روند صعودی خواهد داشت که این افزایش باز هم به نفع واردات است.

دادرس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اظهارات یکی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در خصوص واردات گوشت و مقایسه آن با واردات نهاده‌های دامی توضیح داد: این مساله نشان دهنده دیدگاه سطحی مسئولان دولتی است چرا که واردات نهاده‌های دامی در ارتباط با بخش‌های دیگر نیز است و منجر به اشتغال زایی گسترده می‌شود در حالی که واردات کالای نهایی یعنی گوشت قرمز به تمام این بخش‌ها و صنایع و تولید آنها، آسیب وارد می‌کند و اولین بخشی هم که آسیب می‌بیند کشتارگاه‌ها هستند.

وی با اشاره به واردات دام زنده به کشور نیز گفت: اگر مباحث دامپزشکی و قرنطینه‌ای این اتفاق را هم نادیده بگیریم، اما آثار آن بر تولید داخل در بسیاری از مناطق مشهود است.

دادرس با بیان اینکه واردات حتی به صورت مسکن نیز نتوانسته تاثیری بر شرایط بازار داشته باشد، اضافه کرد: با این حال تاثیر این اتفاق بر تولید خواهیم دید و هیچ اتفاقی در جهت کاهش قیمت گوشت رخ نخواهد داد.

پایان پیام//

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه کشاورزی

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


انشا در مورد روستا | 4 انشا زیبا درباره روستا برای پایه های مختلف تحصیلی