ریاض بار دیگر بر لزوم تشکیل کشور مستقل فلسطینی تاکید کرد


ریاض بار دیگر بر لزوم تشکیل کشور مستقل فلسطینی تاکید کرد

سفیر غیرمقیم عربستان در تشکیلات رام‌الله در دیدار با مقامات این تشکیلات، بر پایبندی کشورش بر حل مسئله فلسطین از خلال برپایی دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شرقی تاکید کرد.

ریاض بار دیگر بر لزوم تشکیل کشور مستقل فلسطینی تاکید کرد

به گزارش راهبرد معاصر، «نایف السدیری» سفیر غیرمقیم عربستان سعودی در تشکیلات خودگردان فلسطین که روز گذشته در راس یک هیئت رسمی سعودی به رام‌الله رفته بود استوارنامه خود را تقدیم مسئولان این تشکیلات کرد.

سفیر سعودی با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدارکرده و استوارنامه خود را رسما تحویل او داد. به گفته منابع فلسطینی، نایف السدیری با «ریاض المالکی» وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین، «حسین الشیخ» دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و «ماجد شرف» رئیس دستگاه اطلاعات تشکیلات خودگردان فلسطین نیز دیدار کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، نایف السدیری در حاشیه دیدار خود با ریاض المالکی طی بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت که مسئله فلسطین برای عربستان سعودی بر اساس عرف و قوانین بین‌المللی اهمیت زیادی دارد و این کشور بر لزوم حل مسئله فلسطین از خلال راهکار دو دولتی و برپایی دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شرقی تاکید دارد.

وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، سفر هیئت رسمی سعودی به رام‌الله یک نقطه تاریخی مهم برای تقویت و توسعه روابط دوجانبه میان دو طرف بوده و افق‌های همکاری مشترک در همه زمینه‌ها را می‌گشاید.

در این بیانیه آمده است، تشکیلات خودگردان فلسطین بار دیگر از مواضع برادرانه کشور برادر و دوست عربستان در حمایت از مسئله فلسطین و حقوق عادلانه و مشروع ملی فلسطینیان قدردانی می‌کند.

سفیر غیرمقیم عربستان در تشکیلات خودگردان فلسطین نیز به نوبه خود اظهار داشت، این گامی بسیار مهم بوده و بیانگر توجه زیاد «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه و «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی به تقویت روابط با برادران فلسطینی است. این گام همچنین تاثیرات مثبتی برای فلسطینیان در تنظیم روابط رسمی آنها در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... داشته و ما منتظر آینده‌ای امیدوارکننده برای این روابط هستیم.

از طرف دیگر شورای وزیران عربستان سعودی روز گذشته در جلسه‌ای که به ریاست محمد بن سلمان برگزار کرده بود، ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های آغاز شده توسط عربستان و اتحادیه کشورهای عربی و اتحادیه اروپا برای تحقق امنیت و صلح در خاورمیانه از خلال ایجاد کشور مستقل فلسطینی در مرزهای 1967 به پایتختی قدس شرقی طبق قطعنامه‌های بین‌المللی و طرح صلح عربی به نتیجه مطلوبی برسد.

«محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی هفته گذشته در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز آمریکا اعلام کرد که مذاکرات درباره عادی‌سازی ریاض و تل‌آویو ادامه دارد و رسیدن به توافق میان دو طرف نزدیکتر از هرزمانی است. او در عین حال به مسئله فلسطین و لزوم حل آن اشاره و تاکید کرد که حل این مسئله در هرگونه توافق سازش با اسرائیل ضروری بوده و باید به راهکاری برسیم که وضعیت زندگی فلسطینی‌ها را بهبود ببخشد.

درحالی که صهیونیست‌ها حتی حاضر نیستند در مذاکرات مربوط به عادی‌سازی روابط با عربستان، درباره حل مسئله فلسطین و تشکیل دولت مستقل فلسطینی حرف بزنند و تاکید دارند که هیچ امتیازی به فلسطینی‌ها نمی‌دهند، ناظران و منابع آشنا به امور منطقه معتقدند، اگر کابینه راست‌افراطی نتانیاهو از ارائه هرگونه تضمین درخصوص تاسیس کشور مستقل فلسطینی خودداری کند که البته اصلا بعید نیست، عربستان به عنوان یک کشور بزرگ عربی و اسلامی در صورت عادی‌سازی با صهیونیست‌ها متهم به رها کردن مردم و آرمان فلسطین به عنوان اصلی‌ترین مسئله امت اسلامی می‌شود؛ مگر اینکه از تصمیم خود برای سازش با اشغالگران عقب‌نشینی کند./ تسنیم

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه گوناگون

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


پیام صبح بخیر عاشقانه؛ پیامک های ناب صبح بخیر گفتن عاشقانه