محدودیتی برای پذیره نویسی شگستر وجود ندارد/ بهره برداری از زیست پالایشگاه کرمانشاه تا پایان سال


مدیرعامل شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس گفت: یکی زیست پالایشگاه کرمانشاه که در شهرک صنعتی بیستون واقع است. ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم تا پایان سال به بهره برداری برسد.

کیوان شیدانی، مدیرعامل شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس در گفتگو با بورس نیوز، اظهار کرد: شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس توسط سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بنیانگذاری شده است. در حال حاضر سرمایه ثبت شده شرکت ۵۰۰ میلیارد تومان بوده و ۱۰۰ درصد سهام آن متعلق به سازمان گسترش است.

وی درخصوص طرح‌های توسعه‌ای این شرکت افزود: دو زیست پالایشگاه در دست احداث داریم. یکی زیست پالایشگاه کرمانشاه که در شهرک صنعتی بیستون واقع است. ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم تا پایان سال به بهره برداری برسد. ظرفیت این زیست پالایشگاه ۲۰۰ هزار بایواتانول سوختی در روز و ۶۶ میلیون لیتر در سال است. محصول دوم این زیست پالایشگاه کنجاله تخمیری خوراک دام و طیور با ظرفیت ۲۰۰ تن در روز و ۶۶ هزار تن در سال است که می‌تواند وارد بازار کند.

شیدانی ادامه داد: واحد مشابه دیگر با همین ظرفیت و همین تکنولوژی در شهرستان باشت کهگیلویه و بویراحمد در حال احداث است که ۱۵ درصد پیشرفتی فیزیکی دارد.

مدیرعامل "شگستر" خاطرنشان کرد: با توجه به فرصتی که در بازار سرمایه برای تامین منابع مالی پروژه‌های درحال اجرا به وجود آمد، مجموعه سازمان بورس و اوراق بهادار از بین پروژه‌های متعددی که برای ورود به این بازار کاندید شده بودند، سعی کردند جذاب‌ترین آن را به عنوان نخستین پروژه به عنوان شرکت سهامی عام پروژه وارد بورس تهران کنند. به موازات ورود شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس به بازار بورس، بازار سرمایه گذاران حرفه‌ای در بورس تهران در حال شکل گیری است.

وی با اشاره به افزایش سرمایه این شرکت بیان کرد: افزایش سرمایه از ۵۰۰ میلیارد تومان به ۲۵۰۰ میلیارد تومان از محل آورده نقدی سهامداران و صرف سهام با سلب حق تقدم از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران انجام خواهد شد. دو ناظر فنی و مالی در پروژه داریم. ناظر مالی شرکت حسابرسی مورد اعتماد سازمان بورس و ناظر فنی شرکت مهندسی مشاور مونین کو ایران است.

وی توضیح داد: صورت مالی توسط شرکت تامین سرمایه امید تهیه و روی کدال منتشر شده است. گزارش‌های ۶ ماهه جذابیت خاص خود را دارد که نشان از وضعیت هزینه کرد و پیشرفت پروژه دارد که در کدال قرار می‌دهیم. قیمت هر سهم در پذیره نویسی عمومی ۱۵۱.۴ ریال است. مبنای قیمت گذاری بر مبنای ۸۰ درصد NAV محاسبه شده که NAV براساس گزارشات کارشناسان رسمی دادگستری تهیه شده است.

مدیرعامل شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس در این باره خاطرنشان کرد: مرحله دوم افزایش سرمایه از ۲۵۰۰ تا ۴۱۰۰ میلیارد تومان است. قیمت گذاری براساس قیمت تابلو خواهد بود. کسانی که در مرحله اول پذیره نویسی سرمایه گذاری کنند، سود بیشتری در انتظارشان است و سهام جایزه می‌گیرند. تمامی پول‌هایی که وارد شرکت می‌شود، تحت نظارت بورس در فیکسینگهام‌ها و مواردی که ریسک نداشته باشد سرمایه گذاری می‌شود تا زمانی که در پروژه هزینه شود، درآمد غیرعملیاتی مناسبی را نصیب سهامداران کند.

شیدانی درباره بازار‌های صادراتی "شگستر" بیان کرد: بازار‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برای بایواتانول وجود دارد. امروزه اکثر کشور‌ها به دنبال این هستند که بنزین استاندارد با اکتان بالا و مناسب با محیط زیست و سازگار با خودرو داشته باشند. بسیاری از پالایشگاه‌ها در منطقه که برای کشور‌های اروپایی بنزین صادر می‌کنند، نیازمند اکتان افزا هستند. تمام پالایشگاه‌ها و کشور‌های منطقه پتانسیل این را دارند که مشتریان بالقوه ما شوند. در داخل کشور نیز قطعا پالایشگاه‌ها برای افزایش کیفیت بنزین، کاهش آلودگی و افزودن اکتان افزایی که از نظر اقتصادی برایشان مناسب باشد، متقاضی بایواتانول خواهند بود.

مدیرعامل "شگستر" درباره میزان عرضه سهام به سهامداران ادامه داد: در مرحله اول از ۵۰۰ میلیارد تومان به ۲۵۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهیم داشت. ۵۳ درصد سهام بعد از پذیره نویسی متعلق به سهامداران جدیدی است که وارد می‌شوند. شرکت بورس هیچ محدودیتی برای این پذیره نویسی از بابت اشخاص حقوقی و حقوقی، درصد سهامداری و سقف خرید قایل نشده است. تمام اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند وارد این پذیره نویسی شوند.

وی افزود: فقط برای اشخاص حقیقی صیانت سهام و اطمینان خاطر ایجاد شده است. یک متعهد خرید داریم. اگر انحراف بیش از ۲۰ درصد نسبت به برنامه تعریف شده برای پیشرفت پروژه پیش آید، متعهد می‌شود که سهام اشخاص حقیقی دارای زیر ۵۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری را با حداقل سود نرخ اوراق یکساله بانک مرکزی خریداری کند و به همین دلیل اشخاص حقیقی حفاظت بیشتری را خواهند داشت؛ بنابراین محدودیتی برای پذیره نویسی برای اشخاص حقیقی و حقوقی وجود ندارد. ۸ مهرماه پذیره نویسی ما آغاز می‌شود.

شیدانی عنوان کرد: سرمایه گذاری در شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس یک سرمایه گذاری چندوجهی است. یک وجه مهم قطعا سودآوری است. وقتی در یک شرکت سهامی عام پروژه سرمایه گذاری می‌کنید، متناسب با تکمیل طرح، ارزش افزوده بیشتری در سهام تان ایجاد می‌شود. این ارزش افزوده، خود را در قیمت سهام نشان می‌دهد. نکته دیگر، در سودآوری عملیاتی طرح، باتوجه به قیمتی که الان دارد، P/E زیر ۴ را انتظار داریم که P/E خوبی است.

مدیرعامل "شگستر" گفت: متولی و موسس این شرکت سازمان گسترش نوسازی صنایع ایران است که سازمان خوشنام صنعتی با ۵۶ سال عملیات صنعتی در کشور است. ستون فقرات صنعت کشور را سازمان گسترش تشکیل داده است؛ بنابراین می‌داند که یک پروژه صنعتی را چگونه مدیریت کند. ضمن اینکه قرار نیست سازمان گسترش در این طرح باقی بماند. قرار است بعد از بهره برداری از طرح باشت کل سهام سازمان گسترش در بازار به تدریج عرضه شود. همچنین، ارزش افزوده خوبی نصیب سهامداران می‌شود.

اشتراک گذاری :

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه اقتصادی

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


دانلود کتاب کار دیکته شب اول ابتدایی - کتاب گاج