نیش مرگبار مار فریبکار/ زهر عجیبی که قربانی را فریب می‌دهد/ عکس


نیش مرگبار مار فریبکار/ زهر عجیبی که قربانی را فریب می‌دهد/ عکس

بومسلنگ نام آشنایی در دنیای مارها نیست اما این مار زیبای بومی آفریقا از مرگبارترین و شگفت‌انگیزترین مارهای جهان است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نامش را کمتر شنیده‌اید چرا که بومسلنگ مار گوشه‌گیری است که رفتار تهاجمی ندارد. این مار در آفریقای سیاه یا آفریقای جنوب صحرا زندگی می‌کند و مرگبارترین گونه از تیره قمچه‌ماران است.

این مار درختی کوچک با رنگ‌های زیبا به واقع می‌تواند فریبنده‌ای مرگبار باشد چرا که زهر کشنده دارد و با آرواره‌ای استثنایی می‌تواند نیشش را در بدن انسان فرو کند.

نیش مرگبار مار فریبکار/ زهر عجیبی که قربانی را فریب می‌دهد/ عکس

دندان‌های نیش در تیره قمچه‌ماران در بخش پشتی آرواره واقع شده است و از این رو بسیاری گونه‌های این تیره با اینکه سمی هستند توان تزریق سم خود به موجودات بزرگ را ندارند اما بومسلنگ از این قاعده مستثنی است.

آرواره شگفت‌انگیز بومسلنگ تا ۱۸۰ درجه باز می‌شود و با این توانایی خارق‌العاده مار قادر است به راحتی دندان‌های نیشش را در بدن هر جانداری فرو ببرد.

بیشتر بخوانید:

نیش مرگبار مار فریبکار/ زهر عجیبی که قربانی را فریب می‌دهد/ عکس

البته که تا سال ۱۹۵۷ این مارهای زیبای کوچک همچون دیگر قمچه‌ماران در رده مارهای غیرکشنده دسته‌بندی می‌شدند تا اینکه در آن سال خزنده‌شناس مشهوری به نام کارل اشمیت گزیده شد و هر چند که گزش کوچک به نظر می‌رسید و فقط یکی از دندان‌های مار در انگشت دست اشمیت فرو رفته بود اما او را به کام مرگ کشاند.

این حادثه سبب شد تا زهر بومسلنگ با دقت مورد بررسی قرار گیرد و آنجا بود که مشخص شد بومسلنگ سمی مهلک بر پایه هموتوکسین دارد که گلبول‌های قرمز را از بین می‌برد و لخته‌شدن خون را مختل می‌کند.

در این میان یکی از خطرناک‌ترین ویژگی‌های سم بومسلنگ زمان ظاهر شدن علائم آن است که چند ساعت پس از گزش آغاز می‌شود. از آنجا که سم سریع عمل نمی‌کند شاید قربانی متوجه نشود که در معرض خطر جدی مرگ است و نیاز به کمک فوری پزشکی دارد.

هر چند که تعداد قربانیان گزش این مار زیبا اندک هستند اما ماجرای مرگ کارل اشمیت نمونه آشکار دست کم گرفتن این مار مرگبار است. پیکر بی‌جان اشمیت که خود خزنده‌شناس بود ۲۴ ساعت پس از گزش به دلیل ایست تنفسی و خونریزی شدید مغزی در خانه‌اش پیدا شد.

بومسلنگ‌های نر با رنگ‌های سبز و زرد و گاهی قرمز مایل به صورتی به راحتی از بومسلنگ‌های ماده که عمدتا قهوه‌ای رنگ هستند، تشخیص داده می‌شوند.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1819124

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه حیات وحش

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


عاشقی زیباترین خانم فوتبالیست جهان به رونالدو / جورجیا جذابتر است یا ماریا !