میان‌بر عبور از تحریم


میان‌بر عبور از تحریم

دنیای‌اقتصاد : یکی از ظرفیت‌‌‌های نسبتا مغفول‌مانده بورس‌کالای ایران، توسعه تجارت خارجی است. به‌رغم شرایط تحریمی حاکم بر کشور، بورس‌کالا می‌‌‌تواند بستری فراهم کند تا روند صادرات و واردات تسهیل شود و امکانی برای دور زدن تحریم‌‌‌ها ایجاد کند. ظرف سال‌های گذشته، جایگاه بورس‌کالا در معاملات داخلی ارتقا یافته است. گسترش استفاده از بورس‌کالا در مبادلات بر مبنای مزایای این بازار از جمله شفافیت و رقابت رقم خورده است. مزایای این بازار ازجمله شفافیت و رقابت باعث شده است تا فروش محصولات از طریق این بازار سود بخش‌‌‌های مختلف اقتصادی کشور را به همراه داشته باشد. توسعه رینگ فیزیکی داخلی از اهمیت زیادی برخوردار است؛ اما بورس‌‌‌های کالایی پتانسیل‌‌‌های متعدد دیگری نیز دارند که بهره‌‌‌گیری از تمامی این پتانسیل‌‌‌ها مزایای متعددی برای صنعت و اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت. یکی از مزایای مهم بورس‌‌‌های کالایی، نقش‌‌‌آفرینی در توسعه تجارت خارجی است. رینگ صادراتی بورس‌کالا می‌‌‌تواند نقشی مهم در توسعه صادرات کشور ایفا کند.

میان‌بر عبور از تحریم

اثر تحریم‌ها چگونه به کمک بورس‌کالا کاهش می‌یابد؟

مدیرعامل بورس‌کالای ایران گفت: با توجه به سیاست‌های دولت در راستای گسترش روابط و تعاملات تجاری با کشورهای مختلف از جمله روسیه و پتانسیل بالای این کشور و جمهوری تاتارستان برای تامین کالاهای موردنیاز صنایع داخلی و همچنین صادرات کالاهای ایرانی، استفاده از ظرفیت بورس‌کالا برای توسعه روابط تجاری در دستور کار قرار گرفته است.جهرمی در گفت‌‌‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان افزود: به سبب تحریم‌‌‌ها و مشکلات نقل و انتقال پول، استفاده از ظرفیت بورس‌کالا و تسویه معاملات از طریق بورس با بهره‌گیری از شعب بانک ملی در کازان روسیه طرح شد و در همین راستا، هیات بلندپایه اقتصادی به ریاست معاون نخست‌‌‌وزیر و وزیر صنعت و تجارت جمهوری تاتارستان در بورس‌کالای ایران حضور یافتند و زوایای مبادلات کالاها در بستر بورس مورد بررسی قرار گرفت.

این مقام مسوول ادامه داد: پس از برگزاری نشست تخصصی با هیات اقتصادی جمهوری تاتارستان، کارگروه مشترکی میان بورس‌کالای ایران و جمهوری تاتارستان تشکیل شد که قرار است این کارگروه در جلسات مستمر، فهرست کالاهای موردنیاز ایران و محصولات صادراتی به تاتارستان را مشخص کند تا الزامات و اقدامات لازم جهت آغاز صادرات و واردات میان دو کشور از بستر بورس فراهم شود. جهرمی در پایان اظهار کرد: مبادلات تجاری ایران و تاتارستان از بستر بورس‌کالا، علاوه بر آنکه مشکلات نقل و انتقال پول را رفع می‌کند و اثر تحریم‌‌‌ها را کاهش می‌دهد، به دلیل واردات کالاهای موردنیاز صنایع داخلی ما در تنظیم بازار اثربخش خواهد بود.

نشست مشترک هیات بلندپایه اقتصادی جمهوری تاتارستان روسیه به ریاست معاون نخست‌‌‌وزیر و وزیر صنعت و تجارت جمهوری تاتارستان با مدیرعامل و مدیران ارشد بورس‌کالای ایران، ۱۵آبان برگزار شد و در این نشست، زمینه‌‌‌های همکاری دوجانبه در خصوص تسهیل تجارت کالا و امکان برقراری ارتباط بین فعالان بازار به‌ویژه صنایع خودروسازی، فلزی، پتروشیمی و کشاورزی جمهوری تاتارستان و ایران از مسیر بورس‌کالا مورد بررسی قرار گرفت.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه اقتصادی

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


چگونه از برنامه گوگل ترنسلیت در گوشی‌های آیفون استفاده کنیم؟ + راهنمای تصویری جامع