تلاش دولت بایدن برای طولانی کردن آتش بس بین اسرائیل و حماس


تلاش دولت بایدن برای طولانی کردن آتش بس بین اسرائیل و حماس

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به رسانه ها گفت که "آنتونی بلینکن" وزیر خارجه این کشور روز پنجشنبه به فلسطین اشغالی سفر می‌کند. گفته شده بلینکن ضمن سفر به کرانه باختری و امارات متحده، درباره ورود کمک‌های بیشتر به نوار غزه و آزادی اسرای اسرائیلی نیز گفتگو خواهد کرد.

به گزارش اسپوتیک، پیش تر وزیر امور خارجه ایالات متحده ادعا کرده بود: "ما با اسرائیلی‌ها برای برداشتن گام‌هایی به منظور کاهش تلفات غیرنظامیان ارتباط داریم و در تلاش هستیم تا به غزه کمک ارسال کنیم". از سویی، "جو بایدن" رئیس جمهور آمریکا طی اظهاراتی درباره توافق آتش‌بس غزه ابراز امیدواری کرد که این آتش‌بس تمدید شده و مبادله اسیران ادامه یابد.
بر این أساس امیرمحسن هادیان کارشناس مسائل بین الملل در خصوص سفر بلینکن به فلسطین اشغالی به اسپوتنیک گفت، سفر بلینکن برای بررسی شرایط، جهت تمدید احتمالی آتش بس بین اسرائیل و حماس است. با حملات اسرائیل به غزه که موجب کشته شدن غیرنظامیان زیادی شده، دولت بایدن به خاطر حمایت تمام عیار از اسرائیل تحت فشار است. به ویژه آنکه در مقایسه با دیگر آمریکایی ها، رای دهندگان جوان، رنگین پوست و زنان مناطق شهری برای ارزش های بشردوستانه اهمیت بیشتری قائلند و علی رغم اینکه در حال حاضر بایدن تنها انتخاب چپگرایان دموکرات برای سال ۲۰۲۴ است، اما باز هم بایدن از لبه تیز تیغ انتقادات در امان نمانده و به عنوان یک دموکرات از نسل قدیم حزب، به سبب حمایت از اسرائیل زیر فشار است.
هادیان افزود، از سوی دیگر حماس از ریشه های فکری و مبانی مستحکمی برخوردار است و بین فلسطینی ها طرفداران خود را دارد. اسرائیل نتوانسته حماس را از بین ببرد و صرفا ویران شدن شمال غزه، حاصل عملیات اسرائیل است که آن هم دستاورد ویژه ای به شمار نمی آید، مگر آنکه نیت اسرائیل تنبیه دسته جمعی ساکنان غزه برای آرام کردن جامعه اسرائیل باشد.
هادیان در ادامه گفت، هم زمانی فعالیت بیل برنز و بلینکن حاکی از تلاش دولت بایدن برای طولانی کردن آتش بس است. منتهی اینکه آمریکایی ها درصددند چه امتیازی بدهند تا اسرائیل را راضی کند و به کار سیاست داخلی اسرائیل بیاید محل سوال است. ممکن است آمریکا درصدد باشد قیمت پایان یافتن حملات سنگین اسرائیل به غزه را نوعی توافق با محوریت قطر قرار دهد که طی آن رهبران حماس از غزه خارج شوند و اسرائیل بتواند اعلام پیروزی کند.
امیرمحسن هادیان در پایان افزود، اگر چه فعلا نمی توان پایانی برای حملات هدفمند اسرائیل به سران حماس قائل شد و صرفا عملیات گسترده نظامی که همراه با کشتگان غیرنظامی فلسطینی فراوان است، ممکن است متوقف شود. بدین ترتیب هم حماس و هم اسرائیل می توانند مدعی پیروزی شوند. در نهایت امر هم، سرنوشت غزه بعد از پایان یافتن عملیات اسرائیل محل سوال است، چرا که غرب به رهبری آمریکا، تداوم حکومت حماس در غزه را غیرقابل قبول می داند.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه گوناگون

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


40 عکس نقاشی دخترانه جدید، ساده، زیبا، فانتزی و آسان برای پروفایل