سینمایی که «تحویل » نمی شود


سینمایی که «تحویل » نمی شود

الناز شاکردوست به قول خودش حرف هایی در دل تاریکی سینما زد که انگار در ابهام تفسیرها ابتر ماند. گرچه خودش هم بی تقصیر نبود. آنقدر با صدای بلند حرف زد که سخنش شنیده نشد. اینجا اما او آرام به...

الناز شاکردوست به قول خودش حرف هایی در دل تاریکی سینما زد که انگار در ابهام تفسیرها ابتر ماند. گرچه خودش هم بی تقصیر نبود. آنقدر با صدای بلند حرف زد که سخنش شنیده نشد. اینجا اما او آرام به تبیین کلام خود پرداخته تا آن حرف های در دل تاریکی به دلایلی روشن روایت شود.

حرف هایی که نشان می دهد آن هیاهو نه از سر هلهله که از سر دغدغه بوده است. نه دغدغه خود که دغدغه سینما. سینما برای آنهایی که دلشان برای خود سینما می تپد نه کسانی که چند سالی بر مسند تصمیم گیری آن می نشینند و بعد به ناکجاآباد می روند. او نه از فردیت خود به عنوان بازیگر که از هویت و حریت سینما سخن می گوید.

از سینمایی که میراث فرهنگی این سرزمین کهن است و حالا مثل آب ،مثل هوا، مثل محیط زیست که در معرض خطر انقراض است، رو به تباهی می رود. او از سینمای مستقل می گوید و بدون تردید سینما با مرزبندی و بگیر و ببند میانه ای ندارد که زبانش هنر است نه زور و بی تدبیری .

او از سینما گران می گوید نه فقط بازیگران که سینما نه فقط بذر هویت شان که بنیان معیشت شان است. از این رو شکست سینما، ورشکست شدن فرهنگ و هنر و همه آنهایی است که در این وادی بی ودیعه به همت خویش می کوشند.

اینکه دریافت ساخت مجوز فیلم های اجتماعی در گرو حضور اجباری در جشنواره است یعنی تبدیل و تقلیل جشنواره به نهاد قدرت که بر سینماست نه با سینما. آنچه الناز شاکردوست گفته ناز کردن نیست، روایت یک نیاز حیاتی برای سینماست. سینمایی که حالا نه موجودیش که وجودش در معرض خطر و نابودیست. از حاشیه های آن جنجال باید عبور کرد و به متن حرف های او اندیشید. شاکردوست از سینمایی که دوست دارد می گوید. از سینمای مستقل و مردمی که دارد می میرد. نباید گذاشت سینما بمیرد.

حالا جشنواره فیلم فجر چهل و دوم به پایان رسید و به قول رئیس سازمان سینمایی، سال جدید سینمایی آغاز شد. اما دریغ و افسوس از آغاز سال سینمایی نو که دعای تحویل سالش غلط خوانده شود که آنگاه باید گفت سالی که نکوست از بهارش پیداست. گرچه بهار سینما مدتهاست که به خزان تبدیل شده و خزاعی ها سینما را نه برای سینما که برای مصالح و سیاست های خویش می خواستتند.

اختتامیه جشنواره چهل و دوم نشان داد که دغدغه شاکردوست درست بود: سینمای مستقل از دست رفته است. سینمای که زیر سایه سنگین سیاست مصلحت اندیش بی ریشه شده....باید برای رفع این بی ریشگی، چاره ای اندیشید.


سینمایی که «تحویل » نمی شود

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه چهره‌های هنری

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
انجام پروژه های صنعتی به روش فریلنسری

انجام پروژه های صنعتی به روش فریلنسری

  • مطالعات امکان‌سنجی یا طرح توجیهی
  • مطالعات بازار و تجزیه و تحلیل مالی
  • انتخاب خط تولید و پرفرمای ماشین آلات
  • خدمات اخذ استاندارد
  • خدمات طراحی و مهندسی
  • خدمات ثبت شرکت و برند 
سفارش پروژه درخواست همکاری

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

آمار و اطلاعات مناسب برای رشد و توسعه کسب و کارها

آمار و اطلاعات تجارت،صنعت و اصناف

  • آمار واردات و صادرات از سال 1385 تا کنون به تفکیک کد تعرفه محصول،کشور،گمرک
  • آمار و اطلاعات واحدهای صنعتی فعال و در حال ساخت با امکان جستجو براساس محصول،کد آیسیک و ...
  • اطلاعات 2،500،000 واحد صنفی کشور

تجارت صنعت اصناف

دانلود آهنگ خاص و بی نظیر اجتماعی سارینا از شاهین نجفی