اُفت شدید انگیزه نومعلمان/ محروم از رتبه‌بندی با 7 میلیون تومان حقوق!


اُفت شدید انگیزه نومعلمان/ محروم از رتبه‌بندی با 7 میلیون تومان حقوق!

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در نامه به وزیر آموزش و پرورش نوشت: در حال حاضر نومعلمان ورودی آزمون استخدامی سال ۱۴۰۲ فاقد رتبه هستند و حقوق آنها پس از کسورات بیمه و بازنشستگی تنها حدود ۷ میلیون تومان است!

اُفت شدید انگیزه نومعلمان/ محروم از رتبه‌بندی با 7 میلیون تومان حقوق!

به گزارش راهبرد معاصر، بابک نگاهداری؛ رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در نامه‌ای به رضا مراد صحرایی؛ وزیر آموزش و پرورش به مشکل عدم رتبه‌بندی نومعلمان اشاره کرد و خواستار، بهره‌مندی معلمان جدیدالاستخدام از رتبه‌بندی شد.

در این نامه آمده است:

قانون نظام رتبه‌بندی معلمان پس از 10 سال انتظار فرهنگیان در 15 اسفند 1400 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. بر اساس ماده 4 این قانون، فرآیند رتبه بندی باید برای تمام معلمان انجام شود این در حالی است که به دلیل ایرادات شیوه نامه رتبه‌بندی، معلمان در سال اول استخدام خود فاقد رتبه هستند.

به عنوان مثال در حال حاضر نومعلمان ورودی آزمون استخدامی سال 1402 فاقد رتبه هستند و حقوق آنها پس از کسورات بیمه و بازنشستگی تنها حدود 7 میلیون تومان است!

توضیح آنکه مطابق جدول 3 ماده 3 شیوه نامه رتبه‌بندی حداقل امتیازات ضروری برای احراز رتبه 1 مجموعاً 460 امتیاز در نظر گرفته شده است که شامل 150 امتیاز صلاحیت‌های عمومی، 140 امتیاز صلاحیت‌های تخصصی، 120 امتیاز صلاحیت‌های حرفه‌ای و 50 امتیاز تجربه است.

بر اساس جدول 4 ابعاد و عناوین شایستگی‌های تجربه عبارت است از سنوات خدمتی ارزیابی عملکرد سالانه، گواهی ضمن خدمت، سابقه تدریس به همکاران و دریافت تقدیرنامه مرتبط با آموزش و پرورش. واضح است که هیچ یک از این عناوین مشمول نومعلمان نمی‌شود و این افراد به دلیل فقدان تجربه حضور در مدارس هیچ امتیازی از بخش تجربه کسب نکرده بنابراین فاقد رتبه می‌شوند.

علاوه بر این بر اساس تبصره 2 ماده 6 قانون رتبه‌بندی معلمان دولت مکلف بوده است که همه امتیازات و درصدهای موضوع فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را برابر سایر کارکنان دولت به مشمولان این قانون اختصاص دهد. در این ماده به صراحت ذکر شده است که فوق العاده رتبه‌بندی موضوع این ماده علاوه بر امتیازات و درصدهای مزبور است، با این وجود فوق العاده موضوع تبصره 1 ماده 65 قانون مدیریت خدمات کشوری نیز برای نومعلمان لحاظ نمی‌شود.

این وضعیت در کنار تأخیر در پرداخت حق‌التدریس موجب می‌شود که نومعلمان با وجود زحمت فراوان و فشار مضاعف کاری به واسطه سال اول حضور در مدرسه حقوقی متناسب و مکفی را نداشته باشند و به شدت دچار افت انگیزه شوند که این مهم دقیقاً مغایر با فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم طرح ریزی برای جذب نخبگان به آموزش و پرورش است.

از این رو پیشنهاد می‌شود در راستای اجرای دقیق قانون رتبه‌بندی معلمان و ایجاد نظام عادلانه و مبتنی بر رقابت تعالی جویانه هر چه سریعتر با رفع ایرادات مذکور فوق العاده رتبه‌بندی و فوق‌العاده موضوع تبصره یک ماده 65 قانون مدیریت خدمات کشوری برای تمامی نومعلمان (ورودی آزمون استخدامی و دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی) اعمال شود./ تسنیم

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه گوناگون

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
انجام پروژه های صنعتی به روش فریلنسری

انجام پروژه های صنعتی به روش فریلنسری

  • مطالعات امکان‌سنجی یا طرح توجیهی
  • مطالعات بازار و تجزیه و تحلیل مالی
  • انتخاب خط تولید و پرفرمای ماشین آلات
  • خدمات اخذ استاندارد
  • خدمات طراحی و مهندسی
  • خدمات ثبت شرکت و برند 
سفارش پروژه درخواست همکاری

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

آمار و اطلاعات مناسب برای رشد و توسعه کسب و کارها

آمار و اطلاعات تجارت،صنعت و اصناف

  • آمار واردات و صادرات از سال 1385 تا کنون به تفکیک کد تعرفه محصول،کشور،گمرک
  • آمار و اطلاعات واحدهای صنعتی فعال و در حال ساخت با امکان جستجو براساس محصول،کد آیسیک و ...
  • اطلاعات 2،500،000 واحد صنفی کشور

تجارت صنعت اصناف

انواع کاربرگ و نقاشی نیمه شعبان و ولادت امام زمان برای رنگ آمیزی با کیفیت عالی + دانلود