مین گذاری مرزی، نزدیکی به روسیه و افزایش آزمایش‌های موشکی؛ آیا کره شمالی به دنبال آغاز جنگ است؟


مین گذاری مرزی، نزدیکی به روسیه و افزایش آزمایش‌های موشکی؛ آیا کره شمالی به دنبال آغاز جنگ است؟

کیم جونگ اون زرادخانه هسته ای خود را گسترش داده، با روسیه روابط نزدیک تری برقرار کرده و دیگر هدفی برای اتحاد مجدد با کره جنوبی ندارد. آمریکا و متحدان آن کشور نسبت به وضعیت ایجاد شده نگران هستند.

فرارو- در مارس ۲۰۲۲ میلادی "کیم جوگ اون" رهبر کره شمالی با یک ژاکت چرم مشکی رنگ و یک عینک آفتابی تیره بر روی صورت اش از آشیانه‌ای عظیم خارج شد. او به آسمان اشاره کرد و بزرگترین موشک خود را پرتاب کرد. کیم گفته بود: "این پیروزی معجزه آسا یک پیروزی گرانبها است".

به گزارش فرارو به نقل از وال استریت ژورنال، این تئاتر کلاسیک کره شمالی برای نمایش قدرت او بود. با این وجود، پشت آن نمایش تحولاتی در جریان بود که روی هم رفته رژیم کیم را به رژیمی واقعا تواناتر و تهدیدکننده‌تر تبدیل کرده است. تا پیش از این توانایی آن کشور برای آغاز نوعی حمله هسته‌ای به سایر کشور‌های جهان هرگز تا این اندازه معتبر و جدی به نظر نمی‌رسید. کیم در پنج سال گذشته سلاح‌های جدیدی ساخته که برای جنگ منطقه‌ای طراحی شده اند و اخیرا شاهد استفاده از آن توسط سربازان روس در جبهه نبرد علیه اوکراین بوده است.

او در ماه ژانویه امید‌های خود را برای اتحاد مجدد با کره جنوبی کنار گذاشت و اهداف جنگی بیش تری را پذیرفت. او پس از روی کار آمدن بایدن رئیس جمهور امریکا از مذاکره با ایالات متحده منصرف شد و معاشقه مداوم او با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه که انتظار می‌رود به زودی به پیونگ یانگ سفر کند کره شمالی را در جایگاهی بالاتر در اولویت دستور کار جهانی در مقایسه با سال‌های گذشته قرار داد. اون از نظم جهانی درهم شکسته بهره برداری کرده است تا کره شمالی را به یک کشور هسته‌ای تهدیدآمیز تبدیل کند یک عارضه جدید و قوی برای جهانی که اکنون درگیر جنگ اروپا و خاورمیانه است. کیم در حال بازی طولانی‌تر و استراتژیک‌تر با زرادخانه هسته‌ای است که از زمان شکست مذاکرات با ترامپ رئیس جمهور پیشین امریکا در فوریه ۲۰۱۹ در هانوی به سرعت رشد کرده است. این موضوع پیش بینی گام‌های بعدی او را مبهم‌تر و نگران کننده‌تر ساخته است.

کارشناسان امنیتی می‌گویند به طور خاص موضوع نگران کننده آن است که کیم عیلرغم مواجهه کره شمالی با کمبود گسترده مواد غذایی با تکیه بر تسلیحات هسته‌ای خود اطمینان خاطر و اعتماد به نفس خود را حفظ کرده است.

پیش از این روسیه و چین معمولا آزمایش‌های موشک‌های بالستیک قاره پیمای کره شمالی را در سازمان ملل متحد محکوم می‌کردند. اکنون، اما پکن و پیونگ یانگ خصومت مشترک تشدید شده‌ای با امریکا دارند. هم چنین، کره شمالی چند هفته قبل به یکی از معدود کشور‌هایی تبدیل شد که به طور علنی از تهاجم روسیه علیه اوکراین حمایت کرد. از آن زمان به این سو پیونگ یانگ هشت آزمایش موشک بالستیک قاره پیمای دیگر را انجام داده است. ایالات متحده بیش از ده‌ها بار در شورای امنیت سازمان ملل برای محکوم کردن یا مجازات رژیم کیم تلاش کرده تلاشی که هر بار با شکست مواجه شد.

برای چندین دهه مقام‌های پیونگ یانگ این دستورالعمل بازی تحریک آمیز را با موفقیت دنبال کرده بودند دستورالعملی که طبق آن آزمایش‌های تسلیحاتی و لفاظی خصمانه به تصور فوریت لزوم گفتگو با کره شمالی در سراسر جهان کمک می‌کرد. کیم و پیشینیان اش از این توجه برای ارتقای جایگاه جهانی کره شمالی و کسب کمک یا لغو تحریم‌ها با وعده توقف فعالیت‌های تسلیحاتی استفاده کردند و اعلب به طور پنهانی برنامه تسلیحاتی خود را پیش بردند. با این وجود، کیم اکنون ان دستور بازی قدیمی را کنار گذاشته است.

اکنون کیم در حال توسعه تسلیحات هسته‌ای خود است حتی اگر به معنای زندگی در تحریم‌ها باشد. "کن گائوز" مشاور سابق دولت امریکا در امور کره شمالی می‌گوید:"کیم هم چنین در حال تغییر پویایی در داخل رژیم برای توزیع اقتدار و ایجاد یک دولت عادی‌تر و تنظیم روابط خود با متحدان با افزایش اتکا به روسیه بوده است". او می‌گوید که تغییر در تاکتیک‌ها با توجه به انزوای پیونگ یانگ و روابط خصمانه آن کشور با واشنگتن دشوار است. او می‌افزاید: "کیم جونگ اون در این مرحله اصطلاحا مرد خودش است. مشکل اینجاست که بسیاری از افراد نمی‌توانند تغییر کره شمالی را ببینند".

کنار گذاشتن اتحاد مجدد

نشانه واضحی از جسارت جدید کیم در ماه گذشته ظاهر شد، زیرا او دکترین اساسی اسلاف اش را کنار گذاشت. او در حالی که به یک مراسم سخنرانی در سالن پارلمان کشورش رفت زیر مجسمه‌های بلند "کیم جونگ ایل" پدر و "کیم ایل سونگ" پدربزرگ اش اعلام کرد که رژیم او دیگر به دنبال اتحاد مجدد مسالمت آمیز با سئول نخواهد بود و در عوض کره جنوبی باید به عنوان دشمن اصلی قلمداد شود. او به مقام‌های کره شمالی دستور داد که برای جنگ آماده شوند. "طاق اتحاد مجدد" بنای نمادین در پیونگ یانگ که توسط پدرش به افتخار پدربزرگ اش ساخته شده بود نیز تخریب شد. کیم در آن سخنرانی گفته بود: "زمانی که یک جنگ به واقعیت تبدیل شود ما هرگز سعی نخواهیم کرد از آن اجتناب ورزیم". این که "جنگ" برای کیم می‌تواند چه معنایی داشته باشد باعث نگرانی مقام‌های واشنگتن، سئول و کشور‌های دیگر شده است. "کویون چونگ" مشاور سیاسی وزارت خارجه کره جنوبی می‌گوید: "پیونگ یانگ در پنج سال گذشته بیش از هر دوره مشابهی در تاریخ آن کشور پیشرفت‌های تسلیحاتی داشته است".

با این وجود، یک تهاجم همه جانبه توسط کره شمالی بسیار بعید به نظر می‌رسد و کیم در سخنرانی سیاسی خود آن را رد کرده است. به گفته مقام‌های آمریکایی و کره جنوبی کره شمالی اخیرا ذخایر تسلیحاتی خود را کاهش داده و مهمات و موشک‌های کوتاه برد به روسیه برای جنگ با اوکراین ارسال کرده است. به گفته منابع آگاه سربازان کره شمالی در هفته‌های اخیر در حال مین گذاری مجدد منطقه غیر نظامی شده در مرز آن کشور با کره جنوبی مشاهده شده اند که پیش از وقوع هرگونه حمله زمینی اقدامی عجیب به نظر می‌رسد. با این وجود، مقام‌های واشنگتن و سئول می‌گویند که همچنان نگران احتمال درگیری‌ها در مقیاس محدود بین دو کره از جمله از طریق نفوذ پهپاد‌ها یا تهاجمات دریایی به ویژه در دریای زرد یا مناطق مرزی غربی هستند.

"سیدنی‌ای سیلر" فرستاده سابق ایالات متحده در مذاکرات شش جانبه با کره شمالی در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ می‌گوید که کاهش حمایت آمریکایی‌ها از جنگ در اوکراین و تلاش‌های اسرائیل در غزه ممکن است این تصور را برای کیم ایجاد کرده باشد که ایالات متحده خسته و تضعیف شده است. سیلر می‌گوید که کیم می‌تواند امیدوار باشد که به دنبال تهدید یا حتی استفاده محدود از تسلیحات هسته‌ای علیه کره جنوبی فشار بین المللی برای کاهش سریع تنش، چشم پوشی از اقدامات تلافی جویانه و اجازه دادن به کره شمالی برای کسب منافع مالی در ازای پذیرش صلح صورت گیرد.

سیلر که به عنوان افسر اطلاعات ملی سابق در امور کره شمالی فعالیت کرده می‌گوید: "در آن صورت رویا‌های کره شمالی به حقیقت خواهند پیوست و آن کشور به عنوان یک بازیگر پیروز پای میز مذاکره خواهد آمد".

دو مقام سابق امریکا حدس می‌زنند که کیم ماه گذشته تصمیم استراتژیک را برای آغاز جنگ اتخاذ کرده است. "رابرت ال کارلین" مذاکره کننده سابق ایالات متحده در امور کره شمالی می‌گوید کیم به این نتیجه رسیده که واشنگتن هرگز رژیم اش را به عنوان یک حکومت قانونی نمی‌پذیرد و می‌خواهد آن را از بین ببرد او می‌گوید پیونگ یانگ ممکن است بر این باور باشد که هرگونه توافق از جمله توافق با سئول ممکن است دوامی نداشته باشد. او می‌افزاید: "با توجه به قدرت زرادخانه هسته‌ای کره شمالی اهداف کیم احتمالا فراتر از لغو تحریم‌ها است. هر حمله غافلگیر کننده‌ای ممکن است. من بار‌ها می‌شنوم که دارد تحلیل‌هایی گفته می‌شود که "کره شمالی از تسلیحات هسته‌ای استفاده نخواهد کرد". خب، این استدلالی است که کره شمالی می‌خواهد ما به آن فکر کرده و آن را باور کنیم".

براساس نتیجه بررسی‌ای تازه صورت گرفته کره شمالی می‌تواند ۵۰ تا ۶۰ کلاهک هسته‌ای داشته باشد. پنج سال پیش این تعداد ۳۵ کلاهک تخمین زده شده بود. "زیگفرید اس هکر" که پیش‌تر به عنوان بازرس بین المللی از تاسیسات هسته‌ای کره شمالی بازدید کرده می‌گوید:د"چیزی که من را بیشتر نگران می‌کند آن است که آنان (کره شمالی) به افزایش اندازه و پیچیدگی زرادخانه هسته‌ای خود ادامه داده اند".

با نظامی‌تر شدن جهان ذخایر هسته‌ای پیونگ یانگ و دانش فنی آن خطرات گسترش سلاح‌های هسته‌ای توسط دیگر بازیگران سرکش بین المللی را افزایش می‌یابد. کیم از این نظر منحصر بفرد است: کره شمالی تنها دولتی است که در قرن حاضرآزمایش هسته‌ای انجام داده است.


پذیرش زندگی در سایه تحریم

کیم پیش از مذاکرات هسته‌ای با ترامپ در سال ۲۰۱۹ میلاید پرتاب تسلیحات را متوقف کرده و بخش‌هایی از یک مرکز آزمایشی کلیدی را به عنوان یک ژست حسن نیت دیپلماتیک منهدم کرد. او امیدوار بود در ازای خلع سلاح طبق شرایط خود به توافقی با ایالات متحده دست یابد که تحریم‌های وضع شده علیه کره شمالی لغو شده و اقتصاد آن کشور با بازگشایی همراه شده و آن کشور بتواند پذیرای سرمایه گذاری‌های خارجی باشد. شکست ناگهانی مذاکرات باعث ناامیدی بزرگ کیم شد. رسانه‌های دولتی کره شمالی تا یک هفته پس از آن سکوت کرده و چیزی در مورد اختلاف کیم با ترامپ نگفتند. گروه مستندسازی‌ای که کیم با خود به هانوی برده بود در نهایت فیلم ۷۸ دقیقه‌ای خود را با صحنه‌هایی از دیدار دولتی "بی نظیر" کیم از ویتنام پر کردند. با این وجود، ظرف مدت زمان کوتاهی کیم تاکتیک اش را تغییر داد. کره شمالی فعالیت کارخانه تولید موشک بالستیک قاره پیما را از سر گرفت و بخش‌هایی از سایت اصلی پرتاب موشک خود را بازسازی کرد. کیم با پوتین در ولادی وستوک ملاقات کرد جایی که رهبر کره شمالی آمریکا را به دلیل نیت بد سرزنش کرد. در مه ۲۰۱۹ میلادی کره شمالی بار دیگر آزمایش‌های موشکی را از سر گرفت.

برخلاف آزمایش‌های هسته‌ای قبلی و پرتاب‌های تسلیحات دوربرد، کره شمالی توسعه موشک‌های جدید و پیچیده‌ای را در اولویت قرار داد که می‌توانند کره جنوبی و ژاپن همسایه را به وحشت بیاندازند.

موشک‌های جدید که KN-۲۳ و KN-۲۴ نامیده می‌شوند قادر هستند مجهز به سلاح هسته‌ای باشند و در میانه پرواز تغییر جهت دهند. بر اساس ارزیابی‌های واشنگتن، سئول و کی یف اکنون این سلاح‌ها توسط سربازان روس در جنگ اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

" مون سئونگ موک" سرتیپ بازنشسته کره جنوبی که پیش‌تر مذاکره کننده با کره شمالی بوده می‌گوید: "سلاح‌های کره شمالی در اوکراین در حال تمرین هدف هستند و بازخورد روسیه در مورد کاستی‌های این تسلیحات به کره شمالی اجازه می‌دهد تا فناوری خود را بهبود و ارتقا بخشد".

کیم سال ۲۰۱۹ میلادی را با یک سخنرانی سرسختانه به پایان رساند و به ملت خود هشدار داد که واقعیت نبرد طولانی با ایالات متحده را بپذیرند، کیم گفته بود: "ما باید تحت تحریم‌های نیرو‌های متخاصم زندگی کنیم". هنگامی که کووید-۱۹ در چین کشور همسایه ظاهر شد کره شمالی یکی از اولین کشور‌هایی بود که مرز‌های خود را در ژانویه ۲۰۲۰ میلادی بست و بدان ترتیب تجارت فرامرزی به عنوان کلید اقتصاد کره شمالی در دوره پیش از پاندمی کووید به زودی از بین رفت.

کیم کنترل بی سابقه‌ای بر جامعه، اقتصاد و اطلاعات کره شمالی اعمال کرد. او در سال ۲۰۲۱ میلادی بزرگترین تغییر رهبری خود در یک دهه گذشته را انجام داد و کسانی را که بی وفا یا فاسد می‌دانست از بین برد. او به زیردستان اش اقتدار و اختیارات بیش تری داد و در نتیحه می‌توانست آنان را مقصر مشکلات ایحاد شده در کشور معرفی کرده و سرزنش نماید. او هم چنین محدودیت‌های اجتماعی را تشدید کرد. به گفته گروه‌های حقوق بشری تماشای یا توزیع فیلم‌های کره جنوبی به جرمی تبدیل شد که مجازات آن اعدام بود و چندین نفر به دلیل ارتکاب آن جرم در کره شمالی کشته شدند.

" کانگ چول هوان" یک فراری از اردوگاه کره شمالی که سرپرستی یک گروه حقوق بشری در سئول را بر عهده دارد می‌گوید کیم در تقلاست تا بر وعده‌های تحقق نیافته اش به مردم کره شمالی مبنی بر غلبه بر تحریم فائق آید. او می‌گوید: "اکنون او به این نتیجه رسیده که سلاح‌های هسته‌ای تنها راه برای بقای رژیم است".

او به جای نوشتن سرمقاله روزنامه‌ها مانند پدرش با ایراد سخنرانی‌های طولانی سیاست هایش را بیان می‌کند. به گفته آژانس جاسوسی سئول او یک دکترین ایدئولوژیک با نام شخصی به نام "کیمجوگونیسم" را معرفی کرد. کاهش وزن موقت او به گمانه زنی دامن زد. او در ملاء عام اشک ریخت و حتی بابت اشتباهات سیاسی عذرخواهی کرد.

کیم از زمان به قدرت رسیدن بیش از ۲۰۰ آزمایش موشکی انجام داده است. این بیش از سه برابر ازمایش‌های موشکی انجام شده در دوران زمانداری پدر و پدربزرگ اوست.

"نزدیک‌ترین دوست"

پس از سال‌ها انزوای ناشی از کووید کره شمالی با دعوت از مقام‌های خارجی از روسیه و چین برای شرکت در مراسم تماشای رژه نظامی در ژوئیه گذشته در پیونگ یانگ بازگشایی شد. کیم توجه بیشتری به میهمان روس خود سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه داشت و به او یک بازدید شخصی از نمایشگاه تسلیحات کره شمالی از جمله قدم زدن در کنار موشک‌های کوتاه بردی که اکنون در اوکراین استفاده می‌شوند را ارائه داد. سپس کیم و پوتین در فرودگاه اصلی روسیه در خاور دور آن کشور با یکدیگر دست دادند. این اولین سفر خارجی کیم از زمان پاندمی کووید بود. پوتین وعده کمک به تلاش‌های ماهواره‌ای کره شمالی را ارائه داد. رهبر کره شمالی در سخنرانی شام خود به "تجمع شری که ادعای هژمونی دارد و توهمات توسعه طلبانه را تغذیه می‌کند" اشاره داشت و علیه امریکا سخن گفت.

کیم پیش از بازگشت به خانه از یک کارخانه سازنده جنگنده روسی بازدید کرد و یک ناوچه نیروی دریایی روسیه را مورد بررسی قرار داد. وزیر دفاع کره جنوبی اخیرا به رسانه‌های محلی گفته تخمین زده می‌شود پیونگ یانگ تا پایان سال گذشته حدود ۵۰۰۰ کانتینر تسلیحات در اختیار مسکو قرار داده باشد و این محموله به زودی می‌تواند شامل تامین تسلیحات هدایت شونده تاکتیکی نیز باشد. تاریخی برای سفر پوتین به پیونگ یانگ تعیین نشده است. وزارت خارجه کره شمالی گفته که پوتین "نزدیک‌ترین دوست مردم کره (شمالی) " است.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه کره شمالی

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


دانلود آهنگ omîd resûlpûr saqî derwêşan ساقی درویشان امید رسول پور