همکاری شهاب حسینی با بازیگران ستاره هم‌نسلش؛ نخستین قرار حرفه‌ای


همکاری شهاب حسینی با بازیگران ستاره هم‌نسلش؛ نخستین قرار حرفه‌ای

نگاهی به کارنامه شهاب حسینی انداختیم تا ببینیم در طول بیش از دو دهه فعالیت حرفه‌ای، با ستاره‌های هم‌نسل خودش در چه آثاری همکار بوده و این همکاری به چه سرانجامی رسیده است.

شهاب حسینی قرار است به زودی در سریال «پوکر» برای اولین بار با امین حیایی هم‌بازی شود. با اینکه هردو بازیگر یک نسل از سینمای ایران هستند و جایگاه ویژه‌ای در سینما دارند، اما حالا بعد از این‌همه وقت تازه برای اولین‌بار است که مقابل هم قرار می‌گیرند آنهم در یک سریال شبکه نمایش خانگی. به این بهانه نگاهی به کارنامه شهاب حسینی انداختیم تا ببینیم در طول بیش از دو دهه فعالیت حرفه‌ای، با ستاره‌های هم‌نسل خودش در چه آثاری همکار بوده و این همکاری به چه سرانجامی رسیده است.

به گزارش فیلم‌نیوز، علاوه بر اسامی که در این پرونده به آن‌ها اشاره شده، شهاب حسینی در اولین حضور سنییمایی‌اش در ابتدای دهه هشتاد با میترا حجار؛ ستاره آن دوره سینما هم در فیلم «رخساره» همبازی شد. علاوه بر آن تجربه همکاری با محسن تنابنده را در «سرزمین مادری» داشت و دو سال گذشته هم در «پوست شیر» بازی قدرتمندی را کنار هادی حجازی‌فر به نمایش گذاشت.

شهاب حسینی و نیکی کریمی | اولین همکاری مشترک شهاب حسینی با نیکی کریمی سال ۱۳۸۱ در فیلم «واکنش پنجم» به کارگردانی تهمینه میلانی اتفاق افتاد. در آن زمان شهاب حسینی تازه به سینما قدم گذاشته بود و دو فیلم «رخساره» و «آدمک‌ها» را در کارنامه داشت. در عوض نیکی کریمی برای بازی در فیلم‌های «عروس»، «سارا»، «پری»، «روانی» و «دو زن» نامزد دریافت سیمرغ شده بود و یک دیپلم افتخار در کارنامه داشت. ضمن اینکه در جشنواره‌های مختلف جهانی هم مورد تحسین قرار گرفته بود. کریمی بازیگر اصلی «واکنش پنجم» بود؛ زنی که برای تن ندادن به ازدواج با برادرشوهرش بعد از مرگ همسرش بچه‌ها را برمی‌داشت از دست پدرشوهرش فرار می‌کرد. حسینی نقش همان برادرشوهری را داشت که از سوی پدرش مجبور بود به ازدواج با همسر سابق برادرش تن دهد. نیکی کریمی برای بازی مشترک در این فیلم و «دیوانه‌ای از قفس پرید» سیمرغ گرفت. همکاری بعدی آن‌ها در سال ۱۳۸۹ در فیلم «سوت پایان» به کارگردانی خود نیکی کریمی اتفاق افتاد. حسینی و کریمی ایفاگر نقش‌های اصلی این فیلم بودند. آن‌ها در همان دوره در سریال «سرزمین مادری» کمال تبریزی هم در نقش بزرگی‌های رهی و شاپرک همبازی شدند؛ نقش‌هایی که تازه بعد از گذشت بیش از یک دهه در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است. آن‌ها حالا قرار است در سریال «پوکر» به کارگردانی رضا دادویی هم نقش‌آفرینی کنند.

همکاری شهاب حسینی با بازیگران ستاره هم‌نسلش؛ نخستین قرار حرفه‌ای

شهاب حسینی و لیلا حاتمی یکسال بعد از تصاحب آولین سیمرغ‌شان در فیلم «پرسه درمه» برای نخستین بار با هم همبازی شدند

شهاب حسینی و لیلا حاتمی | اولین همکاری مشترک شهاب حسینی با لیلا حاتمی در «پرسه در مه»، دومین فیلم بهرام توکلی رقم خورد. شهاب حسینی نقش مردی به نام آهنگسازی به نام امین را داشت که تمام تلاشش را برای نوشتن یک قطعه موسیقی می‌کرد، اما کم‌کم مشکلات زندگی او را به جایی می‌رساند که تعادلش را از دست می‌داد. تمرکز اصلی روی بازی شهاب حسینی بود و همکاری موفقیتی میانشان شکل گرفت. حسینی و حاتمی یکبار دیگر در فیلم «دوران عاشقی» به کارگردانی علیرضا رئیسیان به عنوان پارتنر کنار هم قرار گرفتند. حاتمی نقش وکیلی را داشت که با واسطه یک پرونده به رازی در زندگی خودش پی می‌برد. حاتمی و شهاب حسینی هردو برای این فیلم نامزد سیمرغ شدند. این دو بازیگر در فیلم «جدایی نادر از سیمین» هم همکاری داشتند، اما نه به عنوان زوج.

شهاب حسینی و مریلا زارعی | اولین همکاری مشترک شهاب حسینی و مریلا زارعی در سریال «پلیس جوان» به کارگردانی سیروس مقدم بود. حسینی در این سریال برای اولین بار مقابل دوربین رفت درحالیکه زارعی تجربیات بیشتری را در بازیگری از سر گذرانده بود، اما کماکان به عنوان یک بازیگر مطرح شناخته نمی‌شد. «پلیس جوان» برای هردو آن‌ها اتفاق مهمی بود؛ بخصوص برای شهاب حسینی که باعث شد بعد از آن به طور جدی وارد عرصه بازیگری شود. آن‌ها سال ۱۳۸۱ در فیلم «واکنش پنجم» مجددا بازی در یک پروژه مشترک را تجربه کردند گرچه نقش چندانی مقابل هم نداشتند. سال ۱۳۸۸ در فیلم «درباره الی» به کارگردانی اصغر فرهادی بار دیگر کنار هم بازی کردند؛ نقش دوستان قدیمی دوره دانشگاه را داشتند که بعد از سال‌ها همسفر می‌شدند و زندگی‌شان با چالشی بزرگ برمی‌خورد. آن‌ها بعد از این همکاری، در فیلم «جدایی نادر از سیمین» هم بازی کردند. مریلا زارعی حضوری کوتاه داشت و در سکانسی که برای شهادت در دادگاه حاضر می‌شد، سکانسی مشترک با شهاب داشت. آن‌ها در فیلم «هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زنند» هم بار دیگر همکاری کردند.

همکاری شهاب حسینی با بازیگران ستاره هم‌نسلش؛ نخستین قرار حرفه‌ای

آشغال‌های دوست داشتنی» اولین و تا به اینجا آخرین همکاری مشترک هدیه تهرانی و شهاب حسینی است که البته به خاطر ساختار فیلم بازی رودر رو با هم ندارند

شهاب حسینی و هدیه تهرانی | شهاب حسینی و هدیه تهرانی با اینکه هردو جزو بازیگران مطرح سینما هستند، اما بازی رودرروی هم نداشته‌اند. تنها همکاری‌شان به حضور در فیلم «آشغال‌های دوست‌داشتنی» محسن امیریوسفی برمی‌گردد. در این فیلم هدیه تهرانی نقش زنی به اسم سیما را داشت که در جریان اعتراض‌های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ حضور پیدا می‌کرد و همین مسئله باعث می‌شد منیرخانم که همراه با سیما زندگی می‌کرد نگران نشان‌دار شدن خانه‌اش شود و به فکر پاکسازی خاطرات گذشته بیفتد. هدیه تهرانی در چند سکانس حضور داشت و شهاب حسینی هم در قالب منصور، برادر چریک منیرخانم از داخل قاب عکس دیالوگ می‌گفت؛ بنابراین آن‌ها بازی مقابل هم نداشتند، اما هردو در این فیلم بازی کرده بودند.

شهاب حسینی و حامد بهداد | شهاب حسینی و حامد بهداد هم تقریبا همزمان باهم به سینما وارد شدند و در همان سال‌های ابتدایی، همکاری مشترکی در «این زن حرف نمی‌زند» به کارگردانی احمد امینی داشتند. حسینی پیش از این فیلم بازی در «رخساره» و «واکنش پنجم» را تجربه کرده بود و بهداد هم در «آخر بازی» و «بوتیک» مورد توجه قرار گرفته بود. این همکاری اتفاق ویژه‌ای را در کارنامه هیچ‌یک از آن‌ها رقم نزد. با اینکه آن زمان فیلم قابل‌قبولی بود، اما نقش بهداد و حسینی آنقدر اهمیت نداشت که در ذهن‌ها باقی بماند. بعدتر در این دو دهه دیگر همکاری مشترکی نداشتند.

همکاری شهاب حسینی با بازیگران ستاره هم‌نسلش؛ نخستین قرار حرفه‌ای

شهاب حسینی و محمد رضا فروتن در سریال «سرزمین مادری» برای نخستین بار رو به روی هم بازی کردند

شهاب حسینی و محمدرضا فروتن | با اینکه هردو ستاره‌های نسل خودشان بودند، اما همکاری مشترک زیادی نداشتند. مهمترین همکاری ان‌ها بازی در سریال «سرزمین مادری» کمال تبریزی بود؛ سریالی که بعد از ده سال تازه درحال پخش است و داریم بازی آن‌ها را کنار هم می‌بینیم. در این سریال شهاب حسینی نقش بزرگسالی شخصیت رهی را بازی کرده و فروتن ایفاگر نقش یک روحانی به نام سیدحشمت عبایی است؛ روحانی که در فعالیت‌های سیاسی رهی و مبارزه‌هایش نقش اساسی دارد. فروتن با قرار گرفتن در قالب یک روحانی، یکی از متفاوت‌ترین بازی‌هایش را به نمایش گذاشته است. سیدحشمت در فصل سوم سریال هم حضور دارد منتها نقش او را کوروش سلیمانی بازی کرده است.

شهاب حسینی و محمدرضا گلزار | شهاب حسینی و محمدرضا گلزار تقریبا همزمان به قدم سینما گذاشته‌اند و اولین فیلم‌هایشان متعلق به ابتدای دهه هشتاد است. در کل این دو دهه هرکدام از آن‌ها بار‌ها در فیلم‌های مختلف حضور پیدا کرده و در جایگاه ستاره سینما در مرکز توجه‌ها قرار گرفته‌اند، اما فقط در یک فیلم باهم هم بازی بوده‌اند که آنهم به اوایل دوران بازیگری‌شان برمی‌گردد. آن‌ها سال ۱۳۸۱ در فیلم «زهر عسل» به کارگردانی ابراهیم شیبانی کنار هم قرار گرفتند و همراه با مهناز افشار آن را پیش بردند؛ فیلمی عاشقانه جنایی که اثر قدرتمندی نبود و نتوانست در کارنامه هیچ‌یک از آن‌ها جای قابل‌قبولی را به خود اختصاص دهد. این همکاری دیگر هیچ‌وقت تکرار نشد.

همکاری شهاب حسینی با بازیگران ستاره هم‌نسلش؛ نخستین قرار حرفه‌ای

اولین بازی مشترک شهاب حسینی و ترانه علیدوستی در فیلم «درباره الی» رقم خورد

شهاب حسینی و ترانه علیدوستی | اولین همکاری مشترک شهاب حسینی و ترانه علیدوستی به بازی در فیلم «درباره الی» به کارگردانی اصغر فرهادی برمی‌گردد. حسینی نقش جوانی به اسم احمد را داشت که بعد از جدایی‌اش با جمع دوستانش به سفر می‌رفت و در آن‌ها با الی آشنا می‌شد. این آشنایی زیاد طول نمی‌کشید و با گم شدن الی همه‌چیز بهم می‌ریخت. حسینی برای این فیلم دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره بیست‌وهفتم گرفت. بعد از این فیلم بود که همکاری آن‌ها در سریال «شهرزاد» به اتفاقی مهم بدل شد. حسینی در نقش قباد، یکی از اضلاع عشق مثلثی این سریال را بازی کرد؛ مردی که ابتدا به خاطر خراب شدن رابطه عاشقانه شهرزاد و فرهاد مورد نفرت قرار داشت و رفته رفته در جایگاه یک مرد عاشق توانست توجه‌ها را به خودش جلب کند تا جایی که قهرمان سریال نام بگیرد. آن‌ها بار دیگر در فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی مقابل هم بازی کردند. بازی درخشانی که با هدایت اصغر فرهادی توجه جشنواره‌های مهم جهانی را به خود جلب کرد. شهاب حسینی برای بازی در آن برنده جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره کن را گرفت و فیلم به طور کلی موفق شد جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار ۲۰۱۷ را به دست آورد.

شهاب حسینی و امین حیایی | سابقه فعالیت امین حیایی در سینما و تلویزیون به سال ۱۳۷۰ برمی‌گردد و سابقه فعالیت شهاب حسینی به سال ۱۳۸۰. آن‌ها به طور متوسط دو دهه همزمان باهم در عرصه بازیگری حضور داشته‌اند و هردو جزو ستاره‌های این دو دهه به حساب می‌آیند، اما تا همین حالا هیچ‌گاه باهم همبازی نشده‌اند. حالا در سریال «پوکر» به کارگردانی ّرضا دادویی برای اولین‌بار قرار است مقابل هم بازی کنند. این سریال در مرحله پیش‌تولید قرار دارد و به زودی ضبط آن آغاز می‌شود. علاوه بر شهاب حسینی و امین حیایی، نیکی کریمی، لاله مرزبان و میرسعید مولویان هم از جمله بازیگران این سریال هستند. هنوز معلوم نیست حسینی و حیایی قرار است ایفاگر چه نقش‌هایی در این سریال باشند.

همکاری شهاب حسینی با بازیگران ستاره هم‌نسلش؛ نخستین قرار حرفه‌ای

تنها بازی مشترک شهاب حسینی و مهناز افشار به فیلم «زهر عسل» برمی‌گردد

شهاب حسینی و مهناز افشار | مهناز افشار هم درست مثل محمدرضا گلزار، فقط یک همکاری مشترک با شهاب حسینی داشت و آنهم بازی در فیلم «زهر عسل» به کارگردانی ابراهیم شیبانی بود. این همکاری سال ۱۳۸۱ اتفاق افتاد؛ زمانی که هم شهاب حسینی و هم مهناز افشار تازه به سینما قدم گذاشته بودند و پیشینه موفق چندانی نداشتند. «زهر عسل» هم فیلم موفقی نبود و آورده چندانی برای کارنامه هیچ‌یک از آن‌ها نداشت. بعدتر دیگر همکاری دیگری را در هیچ اثری تجربه نکردند.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه فرهنگی و هنری

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


عکس های جنجالی و برهنه سارا و نیکا در استخر مختلط