کاهش 25 درصدی بارش‌‌‌ها نسبت به شرایط نرمال


دنیای‌اقتصاد: سخنگوی صنعت آب، با بیان اینکه بارش بالای نرمال در اسفندماه باعث شد اندکی از کمبود بارش سال آبی جبران شود، گفت: همچنان بارش کشور نسبت به شرایط نرمال ۲۵‌درصد کاهش دارد.

فیروز قاسم‌‌‌زاده در گفت‌‌‌وگو با «ایسنا»، با بیان اینکه بارش کشور در پاییز سال آبی جاری با کاهش جدی روبه‌رو بود، به نوعی که در اوایل زمستان، بارش کشور با کاهش بیش از ۴۰‌درصدی نسبت به نرمال روبه‌رو بود، اظهار کرد: در فصل زمستان، وضعیت بارش‌‌‌ها بهبود نسبی داشت و در اسفندماه تاکنون بارش مناسبی در کشور به وقوع پیوسته، به طوری که اختلاف با نرمال به حدود ۲۵‌درصد کاهش یافته است.

وی افزود: به همین دلیل همچنان کشور در چهارمین سال خشک متوالی به سر می‌‌‌برد و ورودی به مخازن سدها با کاهش ۱۲‌درصدی نسبت به سال گذشته و بیش از ۳۰‌درصدی نسبت به متوسط ۵ساله موید این مطلب است.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه با توجه به اینکه حدود ۴۵‌درصد بارش ایران در فصل زمستان رخ می‌دهد و عمده بارش به‌صورت برف است، از نظر مدیریت منابع آبی، بارش زمستانه بسیار حائز اهمیت است، گفت: بررسی داده‌‌‌های ماهواره‌‌‌ای نشانگر این است که پهنه مناسبی از کشور در اسفندماه پوشیده از برف است و ذوب این برف در ادامه می‌‌‌تواند بر ورودی مخازن سدها و آبخوان‌‌‌های زیرزمینی تاثیرگذار باشد.

وی با تاکید بر قرار گرفتن ایران در اقلیم خشک و نیمه‌‌‌خشک و وقوع تغییرات اقلیمی که کل جهان با آن درگیر است، گفت: بارش‌‌‌های مقطعی نمی‌‌‌تواند کمبود بارش‌‌‌های متوالی چهارسال اخیر را جبران کند و لازم است شهروندان همچنان به موضوعات مدیریت مصرف توجه داشته باشند.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه اقتصادی

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


دانلود کتاب کار دیکته شب اول ابتدایی - کتاب گاج