رد پای انسان‌های 14 هزار ساله در ارسنجان


رد پای انسان‌های 14 هزار ساله در ارسنجان

محمد ثابت اقلیدی امروز، ۱۲ اسفند گفت: کاوش باستان‌شناسی پناهگاه صخره‌ای پیر قوچ به مدت یک ماه توسط هیات باستان‌شناسی ایرانی انجام شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس از اتمام کاوش باستان‌شناسی پناهگاه صخره‌ای پیر قوچ در شهرستان ارسنجان خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمد ثابت اقلیدی امروز، ۱۲ اسفند گفت: کاوش باستان‌شناسی پناهگاه صخره‌ای پیر قوچ به مدت یک ماه توسط هیات باستان‌شناسی ایرانی انجام شد.

وی افزود: این پناهگاه که قدمتش به ۷ تا ۱۲ سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد برای نخستین بار مورد کاوش باستان شناسان قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: کاوش باهدف مطالعات باستان‌شناسی دوره پیش‌ازتاریخ انجام‌شده و دست آورده‌ای خوبی را نیز به همراه داشت.

ثابت اقلیدی گفت: بر اساس شواهد باستان‌شناسی در دوره‌های پیش‌ازتاریخ و حضور مستمر انسان در منطقه فارس، ضروری است به فعالیت‌های باستان‌شناسی و تکمیل مطالعات باستان‌شناسی و شناخت دوره‌های تاریخی بیشتر پرداخته شود.

در ادامه حسن افشاری، رئیس هیات کاوش باستان‌شناسی پناهگاه صخره‌ای پیر قوچ نیز گفت: با توجه به کشفیاتی که طی یک ماه در این محل داشتیم قدمت منطقه به حدود ۱۴ هزار سال قبل برمی‌گردد.

وی افزود: ابزار‌های سنگی و داده‌های استخوان در این پناهگاه کشف شده است.

افشاری بابیان اینکه در کاوش اخیر یک گروه ۱۰ نفره به مدت یک ماه مشغول فعالیت بودند گفت: این کاوش با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و حمایت‌های مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و یگان حفاظت میراث فرهنگی انجام شد.

وی ادامه داد: پناهگاه صخره‌ای پیر قوچ در نزدیکی روستای قصر جمال یکی از محوطه‌های مهم و ارزشمند به شمار می‌رود که دارای شواهد باستان‌شناختی مهمی است، اما از آنجایی‌که محوطه طی سالیان گذشته مورد دست‌اندازی غارتگران میراث فرهنگی قرارگرفته است، کاوش این محوطه به‌منظور شناخت لایه‌های فرهنگی، صنعت دست‌افزار، دیرین اقلیم منطقه امری بسیار جدی و ضروری است.


منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

مهم‌ترین جایزه نویسندگان نوقلم برنده خود را شناخت