وزیر خارجه آمریکا: درحال بررسی جزئیات حمله به کنسولگری ایران هستیم


وزیر خارجه آمریکا: درحال بررسی جزئیات حمله به کنسولگری ایران هستیم

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا یک روز پس از حمله اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق اعلام کرد که واشنگتن در حال بدست آوردن جزئیات این حمله است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت دموکرات جو بایدن که در سفر اروپایی خود به فرانسه رفته است، در نشستی خبری در پاریس با حضور همتای فرانسوی خود درباره حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق سوریه گفت: ایالات متحده آمریکا در حال بدست آوردن جزئیات حمله به کنسولگری ایران در دمشق است.

به گزارش ایرنا، بلینکن برغم جنگ طلبی اسرائیل به دلیل جبران شکست خود در عملیات هفتم اکتبر ۲۰۲۳ از سوی گروه‌های مقاومت فلسطین به ویژه حماس موسوم به «طوفان الاقصی» گفت: «ما متقاعد شده‌ایم که نه اسرائیل و نه طرف‌های دیگر نمی‌خواهند درگیری تشدید شود.»

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز دوشنبه در اطلاعیه اعلام کرد: «در پی شکست‌های ترمیم ناپذیر رژیم گرگ صفت صهیونیستی برابر مقاومت فلسطین و ایستادگی مردم غزه و سرشکستگی مقابل اراده پولادین رزمندگان جبهه مقاومت اسلامی منطقه، ساعاتی قبل (عصر روز دوشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳) هواپیما‌های این رژیم جعلی در جنایتی جدید ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را مورد هدف حمله موشکی قرار داد که بر اثر این جنایت سرداران رشید مدافع حرم «سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی» و «سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی» از فرماندهان، پیشکسوتان و جانبازان سرافراز دفاع مقدس و مستشاران نظامی ارشد ایران در سوریه و ۵ تن از افسران همراه آنان به فیض شهادت نائل آمدند.»

«متیو (مت) میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در واشنگتن در پاسخ به سوالی درباره حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق سوریه گفت: «ما در حال مشورت با متحدان خود در منطقه هستیم و اطلاعات در مورد این حمله در دمشق را جمع آوری می‌کنیم. در حال حاضر اطلاعات تایید شده در مورد هدف و طرف مسوول این حمله وجود ندارد.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا در عین حال مدعی شد: ما همیشه نگران اقدامات در منطقه که تشدید کننده تنش‌ها باشد، هستیم. ما با به رسمیت شناختن حق اسرائیل برای دفاع از خود، از ۷ اکتبر سعی کرده ایم از گسترش تنش‌ها جلوگیری کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت: ما معتقدیم این حادثه نباید تاثیری بر مذاکرات آزادی گروگان‌ها داشته باشد. موفقیت در این مذاکرات و آزادی گروگان‌ها به نفع همه طرف‌ها است.

«کارین ژان پی یر» سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه به وقت محلی درباره حمله رژیم اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق سوریه گفت: جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از گزارش‌های حمله هوایی اسرائیل در دمشق به کنسولگری ایران در روز دوشنبه آگاه است و «تیم در حال بررسی آن است».

پیش از این یک سخنگوی کاخ سفید در واکنش به حمله رژیم اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق گفت: ما در حال جمع آوری اطلاعات در این زمینه هستیم و موضوع در حال ارزیابی است.

بلینکن: روابط آمریکا و اسرائیل برای جلوگیری از تهدید‌های جدی حزب الله و ایران است/ تلاش برای انتقال سلاح از ایران، چین و کره شمالی به روسیه

وزیر خارجه آمریکا همچنین در این کنفرانس خبری با دفاع از فروش سلاح به رژیم اسراییل افزود: ایالات متحده آمریکا تعهد دیرینه‌ای به امنیت اسرائیل و تضمین توانایی آن در دفاع از خود دارد. روابط آمریکا با اسرائیل فقط مربوط به غزه و حماس و هفتم اکتبر نیست، بلکه جلوگیری از تهدید‌های جدی حزب‌الله و ایران است.

وزیر خارجه دولت جو بایدن در بخشی دیگری از این مصاحبه، مدعی شد: ما شبانه روز تلاش می‌کنیم تا از انتقال تسلیحات به روسیه از ایران، کره شمالی و چین جلوگیری کنیم.

بلینکن همچنین خواستار تحقیقات فوری اسرائیل درباره حمله به یک نهاد خیریه در غزه شد و گفت که واشنگتن خواهان تحقیقات سریع و عینی توسط اسرائیل در مورد حمله به کارکنان سازمان بشردوستانه موسوم به آشپزخانه مرکزی جهانی World Central Kitchen در غزه است.

وزیر امور خارجه آمریکا در این کنفرانس خبری در پاریس که با حضور همتای فرانسوی اش برگزار شد، گفت که واشنگتن «سعی کرده اسرائیل را مجاب به ضرورت اخلاقی، استراتژیک و قانونی ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردمی که به آن نیاز دارند، بکند.»

بلینکن افزود که تاکنون کمک‌ها به غزه «برای رفع نیاز‌های کودکان، زنان و مردان کافی نبوده است.»

او همچنین تاکید کرد که کمک‌ها نه تنها باید به غزه، بلکه در سراسر منطقه محاصره شده ساحلی، به ویژه در شمال این منطقه ارسال شود.
تروریست ناشیِ داعشی بازداشت شد+ عکس