خودرویی‌ها، جویندگان اصلی ارز ارزان در فروردین 1403


 خودرویی‌ها، جویندگان اصلی ارز ارزان در فروردین 1403

بر اساس بررسی‌ها از ابتدای فروردین سال جاری تا 28 ام مجموعا حدود 2.5 میلیارد دلار ارز به گروه‌های مختلف اقتصادی تخصیص داده شده است که از میان بخش‌های صنعتی، گروه خودرویی‌ها اصلی‌ترین دریافت‌کنندگان ارز نیمایی و توافقی هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز و بر اساس گزارش‌های منتشر شده از بانک مرکزی، از ابتدای فروردین تا پایان روز سه شنبه 28 ام ماه جاری مجموعا 2 میلیارد و 484 میلیون دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی و دارو، کالاهای تجاری و بازرگانی، خدمات و واردات در مقابل صادرات تامین شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد اصلی ترین بخش دریافت‌کننده ارز طی 28 روز ابتدایی سال، بخش صنعت بوده که در میان صنایع، گروه حمل و نقل و خودرو اصلی‌ترین دریافت کننده ارز نیمایی و توافقی بوده است.

تخصیص ارزی حدودا 2.5 میلیارد دلار از ابتدای سال

بررسی‌ها نشان می‌دهد طی 28 روز ابتدایی سال 1403 حدود 463 میلیون دلار ارز نیمایی به نرخ 28 هزار تومان به گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی پرداخت شده است. در ادامه 70 میلیون دلار نیز بابت دارو و مواد اولیه و تجهیزات پزشکی ارز نیمایی تخصیص داده شده است.

این درحالیست که حدود 88 میلیون دلار ارز پرداختی با مبلغ میانگین 43 هزار و 500 تومان در بازه زمانی مورد بررسی بابت خدمات اعطا شده و سهم تامین ارز کالاهای تجاری و بازرگانی حدود 1 میلیارد و 378 میلیون دلار بوده که با نرخ میانگین 41 هزار تومان به فروش رسیده است.

همچنین میزان ارز تامین شده بابت قانون واردات در قبال صادرات نیز با نرخ توافقی به میزان 485 میلیون دلار انجام شده است.

با توجه به اینکه عمده ارز تامین شده از 2 میلیارد و 484 میلیون دلار ارز تخصیص داده شده در صنایع توزیع شده است، می‌توان میزان ارز دریافتی هر بخش صنعتی را به تفکیک بررسی کرد.

داده‌ها نشان می‌دهد مجموع ارز دریافتی صنایع حدود 1 میلیارد و 863 میلیون دلار بوده که 485 میلیون دلار به شکل واردات در قبال صادرات بوده و باقی آن به شکل نیمایی با نرخ 28 هزار و 500 تومان اعطا شده است.

مشاهده می‌شود بیشترین ارز نیمایی پرداخت شده به جز گروه سایر صنایع، متعلق به گروه حمل و نقل خودرو به ارزش 305 میلیون دلار بوده است. در مقام دوم نیز گروه منسوجات با دریافت 126 میلیون دلار ارز نیمایی قرار گرفته است.

در مقابل آمارها حاکی از آن است که بیشترین میزان دریافت نرخ ارز توافقی برای واردات در ازای صادرات، توسط بخش حمل و نقل و خودرو به ارزش 158 میلیون دلار بوده و در مقام دوم بخش معدن با 111 میلیون دلار ارز دریافتی در مقام دوم قرار دارد.

منبع : اکوایران
به اشتراک گذاری

روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


یک عمر اشتباه استراحت می کردید!