«پرویز داوودی» پایه گذار اقتصاد خرد در مقطع دکتری است


«پرویز داوودی» پایه گذار اقتصاد خرد در مقطع دکتری است

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه مرحوم «پرویز داوودی» پایه گذار اقتصاد خرد در مقطع دکتری دانشگاه‌های ایران است، گفت: دکتر داوودی جدیت زیادی در ارتقا سطح پایه ریاضی دانشجویان داشت و معتقد بود باید با اثبات‌های کاربردی در حوزه مسائل اقتصادی کشور پیش بروند.

«پرویز داوودی» پایه گذار اقتصاد خرد در مقطع دکتری است

«آلبرت بغزیان» استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایران اکونومیست درباره اقتصاددان برجسته مرحوم داوود پرویزی، اظهار داشت: واقعا اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که پایه اقتصاد خرد در مقطع دکتری را مدیون چه کسی هستیم؟ می‌توانیم از ایشان و دکتر پژویان نام ببریم.

وی افزود: زمانی که در حال تحصیل بودیم، درس اقتصاد خرد در مقطع دکتری در کشور وجود نداشت، اما اقتصاد خردی که در مقطع فوق لیسانس با دکتر داوودی می‌خواندیم کاملا در سطح و حد دکتری بود. دکتر داوودی جدیت زیادی در ارتقا سطح پایه ریاضی دانشجویان داشت و معتقد بود باید با اثبات‌های کاربردی در حوزه مسائل اقتصادی کشور پیش بروند.

این استاد اقتصاد دانشگاه تاکید کرد: گذشته از بحث علم، اخلاق استاد و دانشجویی که در تعامل دکتر داوودی و دانشجویان شکل می‌گرفت واقعا الگو بود. آرامشی که به کلاس می‌داد را همیشه بخاطر دارم. من سال ۶۴ وارد دانشگاه شدم و سال ۷۷ از آن خروج کردم. در تمام این سال‌ها در مقاطعی که با دکتر داوودی درس‌های اقتصاد کلان و خاص را داشتم او در اوج آمادگی خود بود.

آلبرت بغزیان تصریح کرد: آن زمان کل کشور نیز دیدی نداشت که چه چیزی در مقطع دکتری ارایه شود و دکتر داوودی کمک کرد که این مقطع پایه‌گذاری شود. دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه تهران، علامه طباطبایی و آزاد مدیون تلاش دکتر داوودی در راه‌اندازی دوره دکتری اقتصاد هستند.

وی درباره تاثیرات دکتر داوودی در حوزه اجرایی گفت: زمانی که وی در وزارت اقتصاد مشغول بود، پایه‌گذاری تحقیقاتی و علمی در وزارت اقتصاد آغاز و معاونت اقتصادی ایجاد شد. معاونتی که الان وجود دارد را دکتر داوودی آغاز کرد.

به گزارش ایران اکونومیست،‌ پرویز داوودی استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی، صبح روز پنجشنبه (۳۰ فروردین) دار فانی را وداع گفت.

عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، مشاور و معاون اقتصادی رئیس قوه قضائیه (مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی)، معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی (دولت سازندگی) و معاون اول رئیس جمهور در دولت نهم (محمود احمدی نژاد) از سوابق کاری و اجرایی مرحوم پرویز داوودی است.

پرویز داوودی در سال ۱۳۳۱ در تهران زاده شد و مدرک دکتری اقتصاد را سال ۱۳۵۹ از دانشگاه ایالتی آیووا در ایالات متحده آمریکا دریافت کرد.


منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

جملات تولدت مبارک پسرم (جملات زیبای تبریک تولد مادر به پسر)