تخفیف هم دیگر چاره ساز نیست


تخفیف هم دیگر چاره ساز نیست

آیا با این تخفیف های چند درصدی در بازار، قیمت نجومی برخی اقلام غذایی شکسته می‌شود + قیمت کالاهای اساسی

تخفیف هم دیگر چاره ساز نیست

به گزارش ایران اکونومیست به نقل از مهر؛ امروز در بازار کالاهای اساسی با وجود اینکه تا انقضای برخی محصولات زمان زیادی باقی مانده محصولات به دلیل رکود سنگین بازار با تخفیف های ویژه به فروش می رسند.

رصد هفتگی بازار در دومین ماه سال نشان می‌دهد وضعیت بازار برخی کالاهای اساسی از جمله تخم مرغ و روغن شرایط به نسبت بهتری دارد اما در سایر بازارها شاهد نوسان قیمت اقلام خوراکی هستیم. امروز وارد هر فروشگاه زنجیره‌ای شوید فروش بعضی اقلام همراه با تخفیف است که این موضوع برای صنایع غذایی بیشتر صدق می‌کند.

هنگامی که محصولات به تاریخ انقضا خود نزدیک می‌شوند فروشگاه‌ها برای جلوگیری از زیان کالاها را با تخفیف به فروش می‌رسانند اما در دو سه سال اخیر این گونه نیست. با وجود اینکه تا زمان انقضا کالا ماه‌ها فرصت است اما فروشگاه داران مبادرت به فروش با قیمت کمتر از قیمت درج شده روی کالا می‌کنند. وقتی علت از این فروشندگان پرسیده می‌شود برخی عنوان می‌کنند محصولات را با حجم بالا خریداری کرده‌اند.

یکی دیگر از دلایل امر افزایش قیمت مصرف کنندگان از سوی تولیدکنندگان بوده و هنگامی که در بازار با ریزش تقاضا مواجه می‌شوند تخفیف گذاشته می‌شود تا آرام آرام ذهن خریدار را با قیمت جدید آماده کنند. اما سال گذشته در بازار لبنیات تا روزهای پایانی بیشتر فروشندگان ناچار بودند برخی محصولات کم مصرف تر را که در شرایط فعلی از سبد کالایی خانوارها حذف شده با قیمت بسیار کمتر از روی کالا به فروش برسانند. به عنوان مثال برخی دبه‌های ماست که روی آنها قیمت مصرف کننده ۹۹ هزار تومان درج شده بود در بیشتر فروشگاه‌ها با نرخ ۷۵ هزار تومان به فروش می‌رسید.

امسال هم این امر برای حبوبات در حال تکرار است و در حالی که قیمت مصرف کننده روی بسته ۹۰۰ گرمی لوبیا قرمز ۱۴۴.۹۰۰ خورده با تخفیف ۱۱۸.۹۰۰ به فروش می‌رسد. همچنین در بازار روغن مایع هم تخفیف‌ها مطلوب است.

اما بازار برنج که در دو سال اخیر با حجم زیادی از برنج‌های خارجی مواجه بود و به دلیل جهش قیمت برنج ایرانی و کاهش قدرت خرید مردم موجب رکود بازار محصولات داخلی شده بود امسال کاهش بسیاری دارد. کمتر فروشگاه زنجیره‌ای دارای برنج هندی یا پاکستانی است و همچنین دیگر خبری از برنج‌های تایلندی و تایوانی ارزان قیمت در برخی فروشگاه‌های دولتی نیست. سال گذشته که برنج شمشیری هر کیلو گرم بین ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان عرضه می‌شد امسال به حدود ۹۰ هزار تومان رسیده است در حالی که برنج هاشمی به عنوان گران‌ترین برنج داخلی سال گذشته به مبلغ ۸۸ هزار تومان هم خرید و فروش می‌شد.

در حال حاضر هر کیلو گرم برنج هاشمی ۱۲۰، طارم ۱۱۰، فجر ۱۰۰ و شمشیری ۹۰ هزار تومان است.

در ادامه قیمت برخی کالاهای اساسی در بسته بندی فروشگاهی می‌آید (تمام قیمت‌ها به هزار تومان است).

قیمت کالاهای اساسی

کالای اساسی قیمت هفته جاری قیمت هفته گذشته
گوشت ران مرغ بسته بندی فروشگاهی (۱.۶ کیلو گرم) ۲۲۰.۸۰۰ ۲۲۰.۸۰۰
گوشت گوساله دولتی ۲۹۹ -
تن ماهی ۱۵۰ گرمی ۷۹.۹۰۰ ۷۹.۹۰۰
تخم مرغ (شانه ۳۰ عددی) ۱۱۰-۱۱۶ ۱۱۶-۱۱۹
شیر بطری کم چرب ۲۶ ۲۶
شیر بطری پر چرب ۲۷ ۲۷
پنیر سفید ۴۰۰ گرمی ۴۴.۴۰۰ ۴۴.۴۰۰
کره ۵۰ گرمی ۱۸.۵۰۰ ۱۸.۵۰۰
ماست پر چرب (دو کیلویی) ۶۵ ۶۵
خامه ۲۰۰ گرمی ۳۲.۵۰۰ ۳۲.۵۰۰
شکر (یک کیلو گرم) ۳۴-۳۵ ۳۴-۳۵
قند (۷۰۰ گرم) ۳۷ ۳۲.۵۰۰
برنج هاشمی (هر کیلو گرم) ۱۲۰ ۱۲۰
ماکارونی ۵۰۰ گرمی قطر ۱.۵ ۱۹ ۱۹
ماکارونی ۷۰۰ گرمی قطر ۱.۵ ۲۷ ۲۷
رب گوجه فرنگی (قوطی ۸۰۰ گرمی) ۵۴.۹۵۰ ۵۴.۹۵۰
روغن نیمه جامد ۴ کیلویی ۲۶۱.۷۰۰ ۲۶۱.۷۰۰
روغن آفتابگردان ۱.۵ لیتری (سرخ کردنی) ۹۱.۹۰۰ ۹۱.۹۰۰
روغن آفتابگردان ۱.۸ لیتری (پخت و پز) ۹۷.۹۰۰ ۹۷.۹۰۰
نخود (۹۰۰ گرم) ۱۰۱.۹۰۰ ۱۰۱.۹۰۰
عدس (۹۰۰ گرم) ۱۱۹.۹۰۰ ۹۴.۹۰۰
لوبیاچیتی (۹۰۰ گرم) ۱۴۴.۹۰۰ ۱۳۳.۹۰۰
لوبیا قرمز (۹۰۰ گرم) ۱۴۴.۹۰۰ ۱۱۸.۹۰۰


بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

عطاری‌ها مجاز به فروش این دارو نیستند