توافق کره جنوبی و چین برای آغاز گفتگو‌های امنیتی


توافق کره جنوبی و چین برای آغاز گفتگو‌های امنیتی

کره‌جنوبی و چین امروز (یکشنبه) بر سر آغاز گفتگو‌های امنیتی دیپلماتیک و ادامه یافتن مذاکرات در مورد توافقنامه دوجانبه تجارت آزاد (FTA) به منظور تقویت روابط اقتصادی سئول و پکن توافق کردند.

توافق کره جنوبی و چین برای آغاز گفتگو‌های امنیتی

به گزارش راهبرد معاصر؛ دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد، یون سوک یئول، رئیس جمهور این کشور و لی چیانگ نخست وزیر چین در نشست خود در سئول درباره تقویت تجارت و سرمایه گذاری و همکاری در زمینه زنجیره تامین صنایع کلیدی، به این توافق رسیدند.

یون سوک یئول و لی چیانگ توافق کردند که گفتگو‌های امنیتی دیپلماتیک در یک نهاد مشورتی «۲ بعلاوه ۲» میان وزارتخانه‌های امور خارجه و دفاع چین و کره جنوبی برگزار شود. براین اساس اولین نشست این گفتگو‌های امنیتی دیپلماتیک نیز اواسط ماه ژوئن سال جاری میلادی (خرداد-تیر) برگزار خواهد شد.

دو طرف همچنین توافق کردند که اوایل ژوئن سال جاری میلادی (خرداد) فاز دوم مذاکرات تجارت آزاد را برای تقویت تجارت خدمات و سرمایه گذاری ادامه دهند. فاز نخست این مذاکرات که در دسامبر ۲۰۱۵ اجرایی شد، تعرفه گمرکی کالا‌های اصلی را لغو کرد.

کیم ته هیو معاون مشاور امنیت ملی کره جنوبی در نشستی مطبوعاتی گفت: این مذاکرات فراتر از باز شدن بازار تجارت کالا خواهد بود و بخش‌هایی مانند خدمات، فرهنگ، گردشگری و خدمات حقوقی را شامل می‌شود تا تبادلات و گشودگی دو کشور گسترش یابد.

علاوه بر این، یک کمیته همکاری سرمایه گذاری دوجانبه اواخر سال جاری میلادی و پس از وقفه‌ای ۱۳ ساله فعالیت خود را از سر می‌گیرد و گفتگو‌هایی سطح بالا با حضور وزارت‌خانه‌های بازرگانی دو کشور نیز برای مذاکره درباره راه‌های تثبیت زنجیره تامین صنایع کلیدی آغاز می‌شود.

چین بزرگترین شریک تجاری کره جنوبی است، اما روابط دوجانبه سئول و پکن در بحبوحه همسویی بیشتر سئول با واشنگتن در دولت یون سوک یئول پرتنش شده است.

نشست نخست وزیر چین و رئیس جمهور کره‌جنوبی در زمانی برگزار می‌شود که چین رقابت شدیدی با آمریکا در زمینه فناوری‌های پیشرفته از جمله نیمه هادی‌ها، هوش مصنوعی و ... دارد.

یون سوک یئول در سخنان آغازین خود در این نشست گفت: معتقد هستم که کره جنوبی و چین نه تنها برای روابط دوجانبه‌مان بلکه برای صلح و رفاه جامعه بین المللی نیز باید از نزدیک همکاری کنند.

وی بر اهمیت همکاری با چین برای رسیدگی به ابهامات اقتصادی فزاینده در پی جنگ جاری اوکراین و حملات رژیم صهیونیستی به غزه تاکید کرد.

یون سوک یئول افزود: امیدوارم بتوانیم در بحبوحه بحران‌های پیچیده جهانی امروز به گسترش همکاری‌های خود ادامه دهیم.

لی چیانگ بر روابط اقتصادی نزدیک دو کشور تاکید و نسبت به توسعه بیشتر روابط با هدف «سودمندی متقابل» و «روابط دو سر برد» ابراز امیدواری کرد.

لی چیانگ گفت: چین مایل است با کره جنوبی همکاری کند تا به همسایه‌ای قابل اعتماد، خوب و شریکی حامی تبدیل شود که برای رسیدن به موفقیت به یکدیگر کمک می‌کنند.

این اولین سفر لی چیانگ به کره جنوبی از زمان آغاز به کار وی در مارس ۲۰۲۳ بود. وی قرار است روز دوشنبه در نشست سه جانبه با یون سوک یئول و فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن شرکت کند.

یون سوک یئول و لی چیانگ اولین بار در سپتامبر ۲۰۲۳ در اندونزی و در حاشیه اجلاس سران اتحادیه کشور‌های جنوب شرقی آسیا دیدار کردند. این اولین سفر نخست وزیر چین در ۹ سال اخیر به سئول و از زمان فعالیت لی کچیانگ نخست وزیر سابق این کشور بود. / ایرنا


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


کد مورس امروز همستر کمبت 24 خرداد 1403 پنجشنبه شب تا جمعه