آیا فکر کردن سخت نیز کالری بیشتری می سوزاند؟


یک افسانه معمولی است که اخیرا اثبات شده که درست است، می گوید: “تفکر سخت می تواند شما را به سوختن کالری بیشتر و در نتیجه، از دست دادن وزن هدایت کند.” این یک فکر کاملا غیر معمول است؛ به این دلیل که مغز شما نمی تواند از لحاظ جسمی به کار گرفته شود تا […]

یک افسانه معمولی است که اخیرا اثبات شده که درست است، می گوید: “تفکر سخت می تواند شما را به سوختن کالری بیشتر و در نتیجه، از دست دادن وزن هدایت کند.” این یک فکر کاملا غیر معمول است؛ به این دلیل که مغز شما نمی تواند از لحاظ جسمی به کار گرفته شود تا ما فکر کنیم کالری از دست می دهیم. فشار و کار فیزیکی ثابت، در ترکیب با رژیم غذایی مناسب و سالم کمک می کند تا شما وزن از دست بدهید.

تصور غلط (اخیر) این بود که از آنجا که تفکر سخت از نظر فیزیکی برای مغز شما کار نمی کند، نمی توانید کالری را از دست بدهید. با این حال، محققان اخیرا ثابت کرده اند که بین کارکرد مغز و سوختن چربی رابطه وجود دارد. تنها مشکل این است که این از دست دادن کالری، فوق العاده کوچک است. در حقیقت این خیلی کوچک است؛ بهتر است شما تمرین کنید و به هیچ چیزی فکر نکنید. اگر می خواهید وزن کم کنید، باید سخت کار کنید و سالم بخورید. اما، از آنجایی که علم ثابت کرده است که مغز استخوان چربی را درست می کند، بیایید در مورد آن عمیق تر صحبت کنیم. در این مقاله درباره این موضوع و شایعات اطراف آن کمی شفاف سازی شده است:

1- آیا فکر کردن به طور مداوم، باعث می شود که لاغر تر شده و یا یک متابولیسم بالا داشته باشید؟

بله، علم ثابت کرده است که فشار های مداوم در ذهن شما سبب می شود که شما (در تئوری) باریک تر شوید. این به خاطر این واقعیت است که تفکر در مورد وظایف پیچیده و تلاش برای حل آنها باعث می شود که شما کالری اضافی بیشتری بسوزانید، هرچند این مقدار در حدود 10 تا 50 کالری برای یک روز تفکر سخت است! بنابراین، در نهایت، این مقدار زیادی نیست. و نه، سوخت و ساز بدن شما افزایش نمی یابد، زیرا انرژی اضافی مورد استفاده در مغز، به میزان حداقل است.

2- آرامش، باعث می شود تا مغز شما کالری های ناسالم را مصرف کند.

مغز در واقع زمانی که آرامش دارید، کالری ناسالم کمتری مصرف می کند. دلیل این کار این است که زمانی که آرامش دارید، لازم نیست تقریبا به همان اندازه سخت کار کنید. با این حال، هنوز این ادعا 100٪ درست نیست. مطالعات موردی کافی برای تایید یا رد کردن این شایعه به طور موثری صورت نگرفته است. با این وجود، همانطور که می دانید،یک توافق وجود دارد که اولین جمله ای که ما ذکر کردیم درست است.

3- به طور کلی، مغز یک میزان ثابتی از کالری را دائما استفاده می کند.

این درست است. مغز لزوما از مقدار کمتر یا بیشتر کالری استفاده نمی کند، بلکه بستگی به کار دارد. این مسئله نسبتا گیج کننده است، زیرا یک شکاف ثابت در بین دانشمندان در این مورد وجود دارد. برخی معتقدند که استراحت موجب می شود که مغز شما از کالری کمتری استفاده کند، در حالی که دیگران این عقیده را قبول ندارند. برخی از احزاب تحقیقاتی فعال، در حال تلاش برای کشف این موضوع هستند که چطور تمام اینها کار می کنند اما همه چیز در حال تعلیق است. ما هنوز نمی توانیم بر روی یک نظریه واحد توافق کنیم، چرا که هر دو یا هر کدام از اینها درست هستند.

4- چطور این را بفهمیم؟

خوب، روش پژوهشگران در این مورد این است که آنها دو گروه از افراد را آزمایش می کنند. یک گروه مسائل پیچیده را برای حل کردن انجام می دهد در حالی که گروه دیگر مسائل ساده ای دارد. هر دو گروه در یک زمان مشابه شروع به حل و فصل می کنند و سپس محققین، تعداد کالری های سوزانده شده توسط هر یک از طرفین را مقایسه می کنند. این یک جهت خوب از لحاظ تحقیقی است، اما ما نیاز به اندازه نمونه بزرگ تری با نتایج سازگار داریم تا بتوانیم آن را خوب ببینیم. از آنجا که همه اینها نسبتا جدید و ناشناخته است، ممکن است زمان زیادی برای پیدا کردن آنچه که درست و یا نادرست است، طول بکشد.

تحقیق مثبت است؛ نشان داده است که هنگامی که شما آرام هستید و با وظایف ساده برخورد می کنید، مغز شما از کالری کمتری استفاده می کند. با این حال، گروه دیگر نیز موفقیتی را به دست آورد. طرف آنها موفق به سوختن کالری بیشترشد، که به نوبه خود به این معنی است که آنها توانسته اند چربی بیشتری بسوزانند. پس، با نگاه کردن به این نتایج، کدام درست است؟ خوب، وقتی بدن از کالری کمتری استفاده می کند، به کالری کمتری هم نیاز دارد. و وقتی کالری بیشتری می سوزانید، چربی می سوزانید. این به این معنی است که هر دو گروه موفق به از دست دادن مقدار کمی از چربی شده اند. گیج کننده است، مگر نه؟

5- میزان تنفس

تنفس، نقش مهمی در این نوع تحقیق دارد، زیرا این امر به ما کمک می کند تا بدانیم همه چیز چطور کار می کند. هنگامی که از لحاظ فیزیکی کار می کنیم، انرژی بیشتری می سوزانیم که میزان تنفس ما را افزایش می دهد. این دومین روشی است که دانشمندان توانسته اند بررسی کنند که کدام گروه بیشتر چربی ها را می سوزاند. میزان تنفس بالاتر = سوختن کالری بیشتر.

6- نتیجه

قطعا به نظر می رسد که استفاده مغز برای برخی کار های دشوار، باعث کاهش چربی می شود، اما نمی توانیم بگوییم این یک واقعیت است. دانشمندان به زمان بیشتری نیاز دارند تا همه چیز را شکل دهند و وقتی ما همه چیز را درباره مغز و سوختن کالری بفهمیم، می توانیم تغییراتی در شیوه زندگی ایجاد کنیم که باعث ازدست دادن کالری بیشتری خواهد شد. خواندن کتاب در حالی که در حال دویدن بر روی تردمیل هستید،می تواند باعث شود تا شما 40 کالری اضافی در هر روزاز دست بدهید، بنابراین وجود دارد! همچنین، نوتروپیک،باعث می شود تا مغز شما بیشتر کار کند، به علاوه به شما انرژی بیشتری نیز خواهد داد. همه چیز به شما بستگی دارد!

برگردان: سیما آزادفلاح

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه روانشناسی

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

اذان ظهر به افق تهران پنج شنبه بیست و چهارم شهریور 1401