بیانیه پایانی پویش تغییر به نفع ترویج منتشر شد/ تأکید مجدد بر تشکیل صنف قرآنیان


گروه شبکه اجتماعی: پویش تغییر به نفع ترویج، پایان فعالیت خود را در فضای مجازی، اعلام کرد، در بخشی از این بیانیه بر تشکیل صنف قرآنیان و پایان دادن به نگاه قیم‌مآبانه نهادهای قرآنی تأکید مجدد شده است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، شورای مرکزی پویش «قاریان ایرانی جهت مطالبه تغییرات بنیادین در راستای ترویج واقعی فرهنگ تلاوت» شب گذشته، 26 دی ماه، بیانیه پایانی خود را مبنی بر پایان موقت پویش در فضای مجازی و عمل نمودن به مطالبات بر حق پویش توسط مسئولان، در چند بند منتشر کرد.

لازم بذکر است، اعضای شورای مرکزی پویش در چند برنامه زنده رادیو و تلویزیونی، مطالبات و طرح‌های خود را با مسئولان مربوطه مطرح و پیشنهادات خود را ارائه داده‌‌اند.

متن بیانیه پایانی پویش سراسری قرآنیان تغییر به نفع ترویج بدین شرح است؛

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم‏
إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِم‏...(رعد/11)
با سلام و درود به روح مطهر و متعالی ختم رسل، فخر بشر و آورنده برترین کتب حضرت محمد مصطفی(ص) و خاندان طاهرینش یگانه مفسران و مبینان کلام جاودانه حمید مجید و صلوات و برکات بی‌پایان الهی بر روح پرفتوح بنیانگذار نظام قرآن‌بنیان جمهوری اسلامی ایران و ارواح طیبه شهدای انقلاب اسلامی که هر آنچه امروز از ترویج پردامنه نور مبین و تربیت حاملان قرآن کریم نصیب مردم این سرزمین شده به برکت و میمنت مجاهدت‌های بی‌دریغ و مخلصانه این بزرگمردان تاریخ بوده است. گو اینکه شجره طیبه ترویج کلام وحی به مدد اندیشه‌های عالمانه و منهج داهیانه رهبر فرزانه انقلاب، تاکنون نیز بالندگی و ثمردهی خود را استمرار بخشیده است. تُؤْتِی أُکُلَها کُلَّ حِینٍ بِإِذْنِ رَبِّها...
اکنون و پس از گذشت قریب به چهار دهه از انقلاب شکوهمند اسلامی جمع کثیری از جوانان نخبه قرآنی این مرز و بوم با مشاهده سیاست‌های ناکافی و غالباً ناکارآمد نهادهای مسئول در امر خطیر ترویج قرآن کریم در ابعاد مختلف آن رسالتی عظیم را بر دوش خود احساس نموده و متعهدانه و مخلصانه و فارغ از ملاحظات بی‌پایه و محافظه کاری‌های پرمخاطره - که مع‌الاسف سال‌هاست در لایه‌های متعدد جامعه قرآنی نهادینه شده و ریشه دوانده است - پویشی مبارک و معظم را در فضای مجازی راه‌اندازی نمودند تا مأمنی برای قرآنیان دست‌شسته از فضای یأس‌آلود کنونی فراهم آورده و با همفکری عموم نخبگان قرآنی کشور راهکاری جهت عبور از این شرایط نامطلوب و بحران‌زده بیابند. در این راستا با پی‌جویی روشمند و مبتنی بر خرد جمعی راهبردهایی موثر و علمی جهت حل مسائل در قالب بیانیه‌ای جامع ارائه گردید.

اصلاح مسابقات، تشکیل صنف قرآنیان، ساماندهی نخبگان قرآنی و کرسی‌های تلاوت، تشکیل سازمان مستقل قرآنی و مباحثی از این دست با ساعت‌ها کار کارشناسی نخبگان قرآنی کشور در عرصه‌های مختلف راهبردهایی کارگشا بود که افقی امیدبخش را فراروی دلسوزان جامعه قرآنی قرار می‌داد. در این میان همکاری همدلانه و دینمدارانه عموم جوانان نخبه جامعه قرآنی امیدها را هر لحظه پررنگ‌تر می‌نمود؛ به ویژه اینکه برخی متولیان قرآنی و مدیران رسانه‌ای نیز هوشمندانه با وقوف به ندای حق‌طلبانه و هوشمندانه پویش تغییر به نفع ترویج، تلاش‌هایی پرارج و کم‌نظیر را در حمایت و تشریح مطالبات آن صورت دادند که ان شالله ماجور و مثاب بوده و در تاریخ جامعه قرآنی و اذهان قرآنیان ثبت خواهد شد. گو اینکه کم لطفی، محافظه‌کاری وعدم همراهی جمع کثیری از اساتید و داوران برجسته قرآنی کشور و همچنین غالب مدیران نهادهای مسئول نسبت به مطالبات به حق جامعه قرآنی نیز فراموش نخواهد گردید.
شورای مرکزی پویش قرآنیان مقارن با به سرانجام رسیدن رسالت اصلی پویش یعنی گستراندن و انعکاس مطالبات اصلی جامعه قرآنی و تشریح علل و مبانی ناکارآمدی نظام فعلی ترویج قرآن کریم در قالب برنامه‌های رسانه‌ای وسیع و کم‌نظیر ضمن قدردانی وافر از همنوایی سیل عظیم قرآنیان کشور با این جنبش پر ثمر و امید بخش و آرزوی پاداش الهی برای این همراهی خالصانه پایان موقت پویش در فضای مجازی را با تاکید جدی بر مسئولیت اخلاقی و شرعی متولیان امر نسبت به عمل نمودن به سخنان طرح شده در برنامه‌های رسانه‌ای و لزوم تحقق مطالبات بحق پویش در عرصه واقع و با توجه دادن به بندهای ذیل اعلام می‌دارد.
1. با عنایت به مدعای مسئولان امر مبنی بر حمایت همه جانبه از پویش متاسفانه تاکنون این بزرگواران به وعده‌‌های خود مبنی بر تلاش جهت اصلاح اساسی مسابقات اوقاف مبتنی بر محورهای ارائه شده توسط پویش و همچنین تشکیل جلسات کارشناسی با اعضای شورای مرکزی در راستای عملی شدن مطالباتی چون اصلاح مسابقات و تشکیل صنف قرآنیان عمل ننموده و باید در پیشگاه قرآن کریم و قرآنیانی که ماه‌ها از سرامید وقت و همت خود را صرف پیشبرد امورات پویش نمودند، پاسخگو باشند. لذا اعلام می‌داریم اعضای شورای مرکزی پویش هر لحظه آمادگی حضور در جلسات کارشناسی را در جهت تدوین آیین‌نامه‌های فنی و اجرایی مسابقات اوقاف مبتنی بر طرح جامع مسابقاتی پویش را دارند و ان شالله مسئولان دلسوز و تحول‌خواه نیز این فرصت تاریخی را غنیمت شمرده و با لبیک به این مطالبه در راستای اصلاح مسابقات فاجعه‌بار و قاری‌سوز کنونی نام خود را در میان ترویج‌کنندگان واقعی قرآن کریم ثبت خواهند نمود.

2. با توجه به تاکیدات مکرر شورای مرکزی پویش مبنی بر عدم ورود به حوزه‌های اجرایی تشکیل صنف قرآنیان - به عنوان نهادی حیاتی و اجتناب‌‌ناپذیر در جهت پایان بخشیدن به قیم‌مآبی نهادهای قرآنی، شفافیت و پاسخگویی در قبال عملکردها و حضور واقعی قرآنیان در تصمیم‌سازی‌های کلان - به عهده نخبگان قرآنی هر استان گذاشته می‌شود تا با فرآیندی عادلانه و فراگیر نسبت به تشکیل این بنیان مردم‌نهاد در استان خود اقدام نمایند تا در ادامه تشکیل صنف سراسری قرآنیان میسر گردد. به علاوه پیشنهاد می‌شود جهت نظام‌مند نمودن تشکیل این نهاد مهم و به منظور داشتن اصل اساسی استقلال و مردمی بودن صنف سراسری قرآنیان، نهادهای قرآنی اثرگذار با نظارت نمایندگان پویش تغییر به نفع ترویج به طور مشترک متکفل برگزاری گام‌های اجرایی این امر گردند.
3. در پایان ضمن تشکر از قرآنیان حامی و همراه پویش و ابراز گله‌مندی از تعداد معتنابه مسئولان، اساتید، داوران و نخبگان قرآنی که حتی زبانی هم این جنبش مبارک متشکل از جوانان نجیب قرآنی را حمایت ننمودند بار دیگر هشداری جدی و مهم که زمینه‌ساز شکل‌گیری این پویش گردید، تکرار می‌کنیم به این امید که وجدان‌های بیدار، دین‌مدار و دغدغه‌مند مسئولان و اساتید و داوران قرآنی فارغ از منافع مادی و معنوی و محظورات فردی و سازمانی به حرکت درآمده و در زدودن این نگرانی عظیم همتی واقعی و عملی نافذ و کارساز پیشه سازند. روند کنونی ترویج قرآن کریم که ناکارآمدی و فاجعه‌آفرین بودن خود را به نحو اتم و اکمل در قالب مسابقات قرآنی به نمایش گذارده همچنان استعدادهای پرشمار نوجوانان وجوانان این کشور را - که به لحاظ کمیت و کیفیت با معدود نخبگان قرآنی حاضر در مسابقات قرآنی دهه شصت وهفتاد، قابل قیاس نیستند - زیر چرخ‌های خود قلع و قمع نموده و جز دور شدن از اخلاق و منش قرآنی و سبک زندگی اسلامی، سرخوردگی و ناامیدی، آسیب‌های فزاینده روحی و روانی، واماندگی از امورات معیشت و زندگی و... برای قرآنیان و به تبع آن ضعف عظیم و تأسف‌بار در حوزه ترویج فرهنگ حفظ و تلاوت در میان عموم مردم به عنوان غایت مطلوب جامعه قرآنی دستاوردی به همراه نداشته است. دیگر اینکه عدم وجود یک نهاد صنفی متشکل از عموم قرآنیان کشور بسیاری ازمطالبات به حق قرآنیان مانند بیمه قرآنیان، رسیدگی به امور موسسات و مراکز قرآنی، تقسیم بودجه و عملکرد و هزینه‌های آن، رسیدگی به وضع نخبگان قرآنی، جلسه‌داران و اساتید قرآنی و... را سال‌هاست به تبع عدم مطالبه‌گری متمرکز و حقیقی یک نهاد مردمی به تعویق انداخته است؛ این مهم نیز جز مطالبات جدی و اصلی پویش بوده و هست لیکن درسایه دغدغه‌مند نبودن و بی‌مسئولیتی متولیان قرآنی کشور که سال‌ها با قیم‌مآبی نخبگان قرآنی را در تصمیم‌سازی‌های اساسی به حاشیه رانده‌اند به انجام نرسیده است. پویش تغییر به نفع ترویج بناداشت به موازات ساماندهی مسابقات تشکیل صنف سراسری قرآنیان و در ادامه پیگیری جدی مطالبات فوق‌الذکر را نیز از رهگذر صنف دنبال نماید، اما کم‌لطفی و مقاومت مسئولان در تغییر روند کنونی مسابقات - حتی به شکل حداقلی و تدریجی - زمینه ورود به این حوزه مهم را نیز مهیا نکرد.

اعضای شورای مرکزی و نظارت پویش ضمن شکرگزاری درگاه الهی بابت طرح و پیشبرد شجاعانه، مسئولانه و دغدغه‌مندانه مطالبات پویش سراسری قرآنیان - بمن الله وفضله - به مسئولان و متولیان قرآنی، اساتید و داوران معزز و نخبگان قرآنی کشور اعلام می‌نمایند هنوز هم فرصت برای حمایت جدی و عمل‌گرایانه از مطالبات بحق پویش تغییر به نفع ترویج به سر نیامده و همچنان قرآنیان با حمایت شما عزیزان به تغییرات بنیادین و کارگشا امیدوارند؛ و چه شیرین خواهد بود که در این مسیر همه با هم در تحقق اهداف پویش که گامی موثر در ترویج واقعی قرآن کریم است، همراه باشیم؛ اما اگر همچون سال‌های گذشته از توجه به این مطالبات و تنفیذ آنها غفلت و یا تغافل نماییم، دیری نخواهد پایید که نسل کنونی و آتی جامعه قرآنی در آینده‌ای نزدیک ما را به سبب این تساهل و سستی در این امر مؤاخذه وعتاب خواهند نمود؛ اما این پاسخگویی به ساحت قرآن کریم است که بسی سخت‌تر و گرانتر خواهد بود.
وَما عَلَیْنا إِلَّا الْبَلاغُ الْمُبِین‏
وَاللَّهُ عَلى‏ ما نَقُولُ وَکِیل
پویش سراسری قرآنیان تغییر به نفع ترویج

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه گوناگون

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

فیلم/انتظار زائران و مجاوران برای دیدار با رهبری