فتق ناف در نوزادان | علت و درمان به همراه عکس فتق در نوزادان


فتق در نوزادان در محل بند ناف به وجود می آید که به آن فتق ناف میگویند. گاهی این مسئله به ظاهر کوچک می تواند کودک را دچار مشکلات گسترده ای کند لذا در صورت مشاهده این بیماری فورا به پزشک مراجعه کنید. در این مقاله به توضیح فتق نوزادان و درمان این بیماری میپردازیم. … نوشته فتق ناف در نوزادان | علت و درمان به همراه عکس فتق در نوزادان اولین...

فتق در نوزادان در محل بند ناف به وجود می آید که به آن فتق ناف میگویند. گاهی این مسئله به ظاهر کوچک می تواند کودک را دچار مشکلات گسترده ای کند لذا در صورت مشاهده این بیماری فورا به پزشک مراجعه کنید. در این مقاله به توضیح فتق نوزادان و درمان این بیماری میپردازیم.

فتق ناف در نوزادان

فتق ناف زمانی که نوزاد گریه می کند، بیشتر آشکار می شود و باعث می گردد ناف نوزاد باد کند.

فتق ناف در نوزادان شایع تر است، ولی در افراد بزرگسال نیز دیده می شود. فتق ناف زمانی که نوزاد گریه می کند، بیشتر آشکار می شود و باعث می گردد ناف نوزاد باد کند.

بسیاری از فتق های ناف تا سن یک سالگی کودک بسته می شوند، هر چند که در برخی موارد زمان بیشتری طول می کشد تا بهبود یابند.

فتق نافی که تا سن سه سالگی کودک از بین نمی رود و یا فتق نافی که در طی دوران بزرگسالی بروز می کند، برای جلوگیری از بروز عوارض نیاز به عمل جراحی دارد.

علائم فتق ناف :

فتق ناف باعث ایجاد یک برآمدگی نرم در نزدیک ناف می شود.

اگر کودک شما فتق ناف داشته باشد، موقع گریه، سرفه یا زور زدن او متوجه آن می شوید.

زمانی که کودک آرام است و یا به پشت خوابیده است، فتق ناف ممکن است دیده نشود.

فتق ناف در کودکان معمولا دردی ندارد.

فتق نافی که در دوران بزرگسالی ظاهر می شود، می تواند باعث درد و ناراحتی شکمی شود.

چه موقع نزد پزشک برویم؟

اگر فکر می کنید کودک شما فتق ناف دارد، او را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید تا آن را تشخیص دهد.

اگر کودک مبتلا به فتق ناف دچار مشکلات زیر شد، فورا او را نزد پزشک ببرید:

– کودک دچار درد ناف است

– کودک استفراغ می کند

– برآمدگی ناف ورم کند یا تغییر رنگ دهد و یا بسوزد.

فتق ناف در نوزادان شایع تر است، به خصوص در نوزادان نارس یا نوزادانی که هنگام تولد وزن کمی دارند.

توصیه های بالا در مورد بزرگسالان نیز صدق می کند.

اگر دچار یک برآمدگی نزدیک ناف خود شدید، به پزشک مراجعه کنید. اگر این برآمدگی دچار درد و سوزش شد، سریعا نزد پزشک بروید.

تشخیص و درمان به موقع این مشکل از بروز عوارض آن جلوگیری می کند.

علل فتق ناف

در طی دوران بارداری، بند ناف از یک سوراخ کوچک در عضلات شکم جنین عبور می کند. این سوراخ بعد از تولد نوزاد، به طور طبیعی بسته می شود.

اگر عضلات شکم در خط میانی شکم کاملا به هم متصل نشوند، این ضعف در دیواره شکمی باعث فتق ناف نوزاد هنگام تولد و یا بعدا می شود.

در افراد بزرگسال، فشار خیلی زیاد شکمی باعث فتق ناف می شود. علل احتمالی فتق ناف در بزرگسالان عبارتند از:

– چاقی

– بارداری های متعدد

– تجمع مایعات در حفره شکمی (آسیت)

– جراحی شکم در قبل

عوامل خطر فتق ناف

فتق ناف در نوزادان شایع تر است، به خصوص در نوزادان نارس یا نوزادانی که هنگام تولد وزن کمی دارند.

نوزادان سیاه و تیره پوست بیشتر دچار فتق ناف می شوند.

این مشکل در نوزادان دختر و پسر به یک میزان بروز می کند.

چاقی در افراد بزرگسال و یا داشتن چند بارداری در زنان خطر ابتلا به فتق ناف را افزایش می دهد.

این نوع فتق در زنان ۵۰ تا ۶۰ ساله شایع تر است.

عوارض فتق نافی چیست؟

در شیر خواران عوارض فتق نافی کم است. البته در مواردی محتویات شکمی بیرون می زند که عموما روده ها هستند که در مواردی بیرون شکم گیر کرده و جااندازی به حفره شکمی غیر ممکن می شود. در این کودکان احتمال گانگرن یا مرگ بافت بیرون زده، بیشتر شده، سبب عفونت حفره شکم گردیده و خطرات مرگ آفرینی را برای کودک ایجاد می کند. گاهی در فتق نافی بالغین هم این اتفاق می افتد.

عکس فتق در نوزادان

وظیفه و سوالات والدین در ارتباط با کودک مبتلا به فتق نافی چیست؟

در صورت شک به وجود فتق نافی، کودک باید توسط پزشک متخصص ویزیت شود. سوالاتی که معمولا برای والدین مطرح است: علائم فتق نافی و خطرات آن، اقدامات درمانی لازم برای کودک، نیاز به درمان دارویی یا جراحی، امکان دخالت اورژانسی جراحی، شانس بهبود خود به خودی، محدویت فعالیت فیزیکی در کودک و در صورت نیاز به درمان، جراحی توسط چه کسی باید انجام شود.

تشخیص فتق نافی چگونه است؟

معمولا با شرح حال و معاینه بالینی تشخیص فتق نافی داده می شود البته در مواردی از سونو گرافی و CT اسکن برای تشخیص آن استفاده می شود.

درمان فتق نافی چگونه است؟

اغلب موارد فتق نافی بین سنین ۱ تا ۲ سالگی به طور خود به خود خوب می شود. پزشک محتویات بیرون زده از فتق ناف را هنگام معاینه ی بالینی با دست جا می اندازد. البته والدین نباید خودشان این کار را انجام دهند. بعضی از والدین با بستن سکه بر روی ناف سعی در بهبودی فتق نافی دارند ولی مطالعات نشان داده که هیچ تاثیری در بسته شدن حلقه نافی نداشته و حتی در این افراد نسبت به کودکان دیگر بسته شدن نقص نافی به طور خود به خود دیرتر اتفاق می افتد.

علاوه بر آن احتمال عفونت ناف در این کودکان بیشتر است. جراحی فتق نافی در این کودکان توصیه می شود: در کودکان با فنق ناف دردناک، قطر نقص و فتق نافی بیش از ۱٫۵ سانتی متر باشد، طی ۲ سال پی گیری مداوم قطر آن کاهش پیدا نکند، تا ۴ سالگی بهبودی حاصل نشود و نهایتا مواردی که محتویات شکمی بیرون زده و گیر افتاده باشد که درمان جراحی اورژانس نیاز می شود.

در بزرگسالان درمان جراحی برای پیشگیری از بزرگ شدن، درد و خطر گیر افتادن احشا داخل شکمی توصیه می شود. درمان جراحی از طریق یک برش که زیر ناف داده شده انجام، محتویات بیرون زده جا انداخته می شود و سپس نقص جدار شکم در محل ناف ترمیم می شود.

چه مراقبت هایی بعد از عمل جراحی فتق نافی لازم است؟

کودک مبتلا به فتق نافی معمولا روزی که در بیمارستان بستری می شود به صورت سرپایی عمل جراحی شده و همان روز هم مرخص می گردد. مگر اینکه بیماری زمینه ای دیگری داشته باشد که نیاز به مراقبت های ویژه را ضروری سازد.

محل برش جراحی زیر ناف و چسبیده به آن است. پانسمان زخم بعد از ۴۸ ساعت برداشته شده و توصیه ی استحمام داده می شود. بعد از ۷ روز در صورت استفاده از نخ غیر قابل جذب، بخیه های بیمار کشیده می شود. درد بیمار ۲ تا ۳ روز طول می کشد و در طی این مدت برای تسکین درد استامینوفن یا بروفن مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت ادامه درد علیرغم دریافت مرتب مسکن، لازم است از پزشک معالج کمک گرفت. در ۲۴ ساعت اول بعد از عمل، کودکان معمولا حالت تهوع و استفراغ دارند. در طی این مدت بهتر است از مایعات و آب میوه استفاده شود. ولی بعد از ۲۴ ساعت شروع تغذیه با رژیم غذایی معمولی بلامانع است.

چند ساعت بعد ازعمل جراحی، امکان ایستادن، نشستن و چهار دست و پا رفتن برای کودک عمل شده بلامانع است.

بین ۲ تا ۴ هفته پس از جراحی، باید از دوچرخه سواری و برداشتن جسم سنگین امتناع شود. اصلی ترین نگرانی بعد از عمل فتق ناف عفونت زخم است. علایم آن شامل تشدید درد حدود پنج تا هفت روز بعد از عمل، قرمز شدن زخم و خروج ترشحات بد بوی سبز یا کرم رنگ از محل زخم می باشد. در صورت عفونت زخم نیز باید به جراح مربوطه جهت درمان اطلاع داده شود.

چگونگی عمل فتق در نوزادان

فتق ناف در نوزادان |علت و درمان به همراه عکس فتق در نوزادان

منبع: nininama.com – بیتوته – عصر ایران – دکتر جواد غروبی

یک دنیا آرامش، یک دنیا احساس خوب و رسیدن به همه چیز توی دنیا با عمل به قوانین کائنات. قانون جذب را درست یاد بگیرید و هر چه که میخواهید با آن به دست بیاورید. (همراه فایلهای صوتی امیر شریفی)

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بيشترين بازديد امروز در گروه سلامت مادر و نوزاد


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
ورزش با دیوار، چند حرکت جدید یاد بگیرید