سلام به علاقمندان هنر بافتنی و همراهان عزیز هنربازار.

تاکنون مدل های بسیار زیبایی از بافت با دومیل را خدمتتان آموزش داده ایم که از اینجا می توانید لیست کامل آنها را دنبال کنید. اینبار یک بافت خیلی زیبا که به بافت حبابی معروف است برایتان در نظر گرفته ایم.

این مدل برای لباس کودک مناسب است. به خانم هایی که فرزند کوچک دارند و می خواهند در این فصل سرد برای کوچولوی خود لباسی ببافند پیشنهاد می کنیم با ما همراه شده و این مدل زیبا را یاد بگیرند چون تصمیم داریم بافت یک بلوز کامل برای کودک ۲-۳ سال را هم با این مدل آموزش دهیم.

این بافت با کاموای رنگ روشن مثل سفید، طوسی روشن و کرم خیلی زیباتر می شود.

آموزشهای مورد نیاز:

بافت زیر و رو ژوته (اضافه کردن دانه) دوتا یکی کردن (کم کردن دانه)

آموزش بافت حباب:

قبل از اینکه بافت کامل را توضیح دهم لازم است که روش بافت حباب را بگویم. برای بافت حباب باید یک دانه را تبدیل به ۵ دانه کنید.

برای این بافت ابتدا میل سمت راست را داخل دانه کرده و یکی ببافید.

بدون اینکه دانه بافته شده را رها کنید یک ژوته روی میل بگیرید.

دوباره از داخل همان دانه یکی دیگر ببافید.

باز یک ژوته بگیرید و یک دانه دیگر از همان دانه ببافید که جمعا ۵ دانه روی میل سمت راست شما قرار می گیرد.

حالا دانه را از میل سمت چپ رها کنید. به این ترتیب یک دانه شما تبدیل به ۵ دانه می شود.

آموزش بافت:

۲۵ دانه سر بیاندازید. یک رج رفت و برگشت ببافید تا کار برای شروع مدل آماده شود.

در این مدل تعداد دانه هایی که اول سرمی اندازید باید مضربی از ۶ بعلاوه ۷ دانه باشد. اینکه تعداد دانه های شما مضرب چندم از عدد ۶ است به شما می گوید که عبارت داخل پرانتز چندبار باید تکرار شود.

مثلا ما ۲۵ دانه سرانداخته ایم که ۷+۶*۳ می باشد. به این ترتیب عبارات داخل پرانتز را ۳ بار تکرار میکینم.

دانه ابتدای هر رج (که در توضیحات زیر با عنوان دانه اول ذکر شده) را نیز می توانید نبافته به میل سمت راست بدهید یا از زیر ببافید فرقی نمی کند.

توجه مهم: در این مدل، رج رفت و رج برگشت هر دو دارای قاعده بافت هستند و درنتیجه در توضیحات زیر، رج های فرد رج رفت و رج های زوج رج برگشت هستند.

رج ۱) دانه اول – ( ۲ رو – ۱ زیر – ۲ رو – بافت حباب ) – بافت داخل پرانتز را ۳ بار تکرار کنید – ۲ رو – یک زیر- دو رو – یک دانه آخر زیر

رج ۲) دانه اول – ۲ تا زیر – ( یک رو – ۹ تا زیر ) – داخل پرانتز را ۳ بار تکرار کنید- ۱ رو – ۲ تا زیر – یک دانه آخر از رو

نکته: ۹ تا زیر در اصل همان یک دانه ای است که به ۵ تا تبدیل کردیم + ۲ تا رو که قبل از ۵ تا بود و ۲ تا رو که بعد از ۵ تا بود و جمعا می شود ۹ تا )

نکته: دقت کنید که رج ۲ در واقع رج برگشت است پس دانه هایی که در رج ۱ از زیر بافته شده اند در رج ۲ از رو بافته می شوند و دانه هایی که در رج ۱ از رو بافته شده اند در رج ۲ از زیر بافته می شوند.

رج ۳) دانه اول – ۲ تا رو – ( ۱ زیر – ۹ تا رو ) – داخل پرانتز را ۳ بار تکرار کنید – ۱ زیر – ۲ رو – یک دانه آخر

رج ۴ ) مثل رج ۲

رج ۵ ) مثل رج ۳

رج ۶ ) مثل رج ۲

رج ۷) دانه اول – ( ۲ رو – بافت حباب – ۲ رو – ۵ تا را یکی کنید) – بافت داخل پرانتز را ۳ بار تکرار کنید – ۲ رو – بافت حباب – ۲ رو – یک دانه آخر

نکته: ۵تا یکی کردن دانه ها کاملا شبیه دوتا یکی کردن است با این تفاوت که باید میل را از ۵ دانه عبور داده و نخ را گرفته و یکباره از هر ۵ دانه خارج کنید.

رج ۸) دانه اول – ( ۹ تا زیر – ۱ رو ) – بافت داخل پرانتز را ۳ بار تکرار کنید – ۹ زیر – یک دانه آخر .

رج ۹ ) دانه اول – ( ۹ رو – ۱ زیر ) بافت داخل پرانتز را ۳ بار تکرار کنید – ۹ رو – دانه آخر .

رج ۱۰) مثل رج ۸

رج ۱۱) مثل رج ۹

رج ۱۲) مثل رج ۸

رج ۱۳) دانه اول – ( ۲ رو – ۵ تا را یکی کنید – ۲ رو – بافت حباب ) – بافت داخل پرانتز را ۳ بار تکرار کنید- ۲ رو – ۵ تا را یکی کنید – ۲ رو – دانه آخر .

رج ۱۳ در واقع شروع ردیف سوم حبابها است پس بعد از رج ۱۳ برای ادامه بافت باید رج ۲ تا ۱۳ را تکرار کنید تا به ارتفاع مورد نظرتان برسید.

رج ۱۴) مثل رج ۲

در آموزش بعدی به درخواست شما عزیزان میخواهیم طریقه بافت کامل بلوز زیر را برای سنین ۲ تا ۳ سال را با اندازه های لازم و یقه گرد توضیح دهیم. پس همراه ما باشید.

شاد باشید ?