با سلام. در ادامه آموزش بافت تصویر و یا شکل های کارتونی و … بر روی لباس، نوبت به طرحهایی با چند رنگ می رسد. در پست قبل، بافت شکلهایی با یک رنگ را توضیح دادیم. در اینجا نکاتی را در مورد بافت نقش های چند رنگ توضیح می دهیم و نقشه هایی زیبا برایتان می آوریم. با ما همراه باشید.

برای استفاده از الگو می توانید روی آن زوم کنید و در سایز بزرگتر از آن پرینت بگیرید تا دیدن چهار خانه ها موقع بافت راحت تر باشد.

اصول بافت نقشه های چند رنگ، مثل بافت نقشه های تک رنگ است با این تفاوت که تعداد رنگ هایی که استفاده می کنید بیشتر است و باید دقت و حوصله بیشتری به خرج بدهید. در شکل بالا، یک رنگ زمینه دارید که همان مربع های خالی است و سه رنگ مشکی، زرد وخردلی برای بافت طرح استفاده شده است.

درشکل بالا علاوه بر رنگ زمینه، از ۵ رنگ مشکی، زرد، سفید، صورتی و قهوه ای استفاده شده است.

نکته: وقتی تعداد رنگها اضافه می شود، بهتر است برای هر رنگ یک گلوله کوچک از آن کاموا در محل شروع بافتن آن رنگ، قرار دهید. با اینکار شما در مصرف نخ صرفه جویی می کنید چون نخ کمتری در پشت کار کشیده می شود.

توجه: در موقع بافت رنگ های مختلف، چون نخ ها را به شکل ضربدری جابجا می کنید که سوراخ نیفتد، باید مواظب باشید که نخها به هم گره نخورد و بعد از یک رج که می بافید نخها را از هم جدا کرده و مرتب کنید.

توجه: وقتی بافت یک رنگ به طور کامل تمام شد، آن نخ را با در نظر گرفتن مقداری اضافه قیچی کنید و به یکی از نخ های پشت بافت گره بزنید تا باز نشود. ممکن است از محل بافت یک رنگ تا محل بعدی مقداری فاصله باشد (مثل رنگ صورتی در الگوی بالا) در اینصورت هم بهتر است پس از اتمام آخرین رج صورتی قسمت پایین، نخ صورتی را بریده و برای قسمت بالا دوباره وصل کنید.

بریدن نخ پس از اتمام یک قسمت (مثل قسمت سفید در شکل بالا) دو فایده دارد. اول اینکه تعداد نخها کم می شود در نتیجه کمتر به هم پیچ می خورند و دوم ، نخها در پشت کار کمتر کشیده می شوند.

توجه: حتما مواظب باشید که نخ های پشت کار ( فاصله بین دو نقطه از بافت که با یک رنگ بافته می شود ) کوتاهتر از فاصله بین آن دو نقطه نباشد واگرنه بافت شما جمع می شود و شکل خود را به خوبی نشان نمی دهد. یعنی نخ های پشت کار نه باید خیلی کوتاه باشند که باعث کشیدگی شوند و نه باید خیلی شل باشد که آویزان شود.

اینهم یک الگو با نمونه بافته شده آن که بسیار ساده است .

و یک نمونه دیگر که کمی مشکل تر است. شما هم بعد از چند بار تمرین می توانید لباس های زیبایی برای خود یا فرزندانتان ببافید.

شاد و موفق باشید ?