با سلام به دوستان عزیزم،

با توجه به اینکه آموزش ست آشپزخانه را قبلا گذاشته ایم و از این سری آموزش، دوخت دمکنی باقی مانده و تعدادی از همراهان سایت هنربازار درخواست این آموزش را داشتند، امروز دو مدل دمکنی را آموزش می دهیم.

۱) دمکنی که همه ما کما بیش آنرا در هر آشپزخانه ایرانی دیده ایم.

۲) یک مدل جدیدتر که آنهم زیبایی خاص خودش را دارد و خصوصا برای عزیزانیکه آموزش های سایت هنربازار را برای درآمدزایی یا دوخت سرویس عروس دنبال می کنند می تواند جالب باشد.

لوازم مورد نیاز:

پارچه در طرح های دلخواه لایی پشم شیشه یا ابر نخ همرنگ کش نوار اریب سوزن، قیچی، چرخ خیاطی

خوب، ابتدا دمکنی مدل جدیدتر را آموزش می دهم.

طریقه دوخت دمکنی بدون کش:

۱) برای دوخت دمکنی بهتر است از یک پارچه طرح دار و یک پارچه ساده استفاده کنید.

در بازار پارچه هایی لایی دوزی شده وجود دارد که بسیار مناسب برای دوخت دمکنی است و در شکل زیر هم نمونه آنرا می بینید (پارچه طوسی رنگ).

ولی به جای آن می توانید از پارچه نخی ساده هم استفاده کنید.

۲) ابتدا یک دایره به هر قطری که مناسب درب قابلمه شماست برش بزنید. برای اینکار می توانید درب قابلمه را روی پارچه گذاشته و دور آنرا بکشید و با در نظر گرفتن دو سانت اضافه دور آن را ببرید.

دمکنی ها اصولا در سه سایز استاندارد در بازار موجود است (دایره هایی با قطر ۲۴، ۳۰ ،۳۵ )

۳) از پارچه اصلی (نخی گلدار) و آستر (نخی ساده یا لایی دوزی شده) و لایی (لایی پشم شیشه یا ابر) باید به همین ترتیب به شکل دایره برش بزنید.

برای این نوع دمکنی از هر پارچه دو عدد دایره باید برش بخورد.

سپس سه لایه از دایره ها را مانند تصویر زیر روی هم قرار داده و دور آنرا یک دور چرخ کنید.

۴) سه لایه دیگر از دایره هایی که آماده کرده اید را از وسط بریده و به دو نیم دایره مساوی قسمت کنید و دورتادور آنها را به هم چرخ کنید.

۵) دو لبه صاف نیمدایره ها را نوار اریب بدوزید.

۶) دو نیمدایره که آماده شد، مانند شکل زیر روی دایره اصلی گذاشته و دور آنرا با چرخ بدوزید.

۷) برای اتمام کار، دور دایره را هم نوار اریب بدوزید. می توانید از نوار اریبتان، یک بندینک برای آویزان کردن دمکنی بسازید و در یک سمت آن زیر نوار اریب دور قرار دهید (مانند کاری که در آموزش دوخت دستگیره قلبی انجام دادیم).

دمکنی که دوخته اید به زیبایی دمکنی که در شکل زیر می بینید خواهد شد.

و از این قسمتی که در شکل نشان داده شده می توانید در قابلمه را داخل دمکنی قرار دهید. سایت هنربازار همیشه در پی انتخاب طرح های جدید و ایده های نو برای شما عزیزان است.

اینهم پشت و روی دمکنی آماده شده.

طریقه دوخت دمکنی معمول:

حالا برای دوستانی که می خواهند دم کنی های متداول خودمان را که در تصویر بالا می بینید بدوزند، طریقه دوخت را توضیح خواهم داد.

برای این نوع دمکنی هم مراحل کار تا مرحله ۳ مشابه دم کنی بدون کش است. فقط در این نوع، ما برای هر دم کنی از هر دایره فقط یک عدد نیاز داریم.

۱) یعنی از سه لایه پارچه و لایی که گفتیم برای هر دم کنی یک عدد برش می زنید، سه لایه را روی هم گذاشته و دور آن را چرخ می کنید.

می توانید پس از دوخت سه لایه به هم، روی آن را هم خطوطی بدوزید تا سه لایه کاملا به هم فیکس شود.

۲) حالا دور دایره (محیط دایره) را با متر اندازه گرفته و عددی را که به دست می آید به اضافه ۲ سانت کرده و مستطیلی به عرض ۱۰ تا ۱۲ سانت و طول بدست آمده از یک پارچه برش می زنید.

۳) دو سر مستطیل را به هم بدوزید و سپس یک سمت آنرا ۲ سانت تو بزنید به طوری که کش از داخل آن عبور کند.

۴) سمت دیگر مستطیل را به دور دایره بدوزید.

اگر می خواهید لبه مستطیل به لبه دایره به راحتی دوخته شود، می توانید ابتدا لبه مستطیل را با درجه درشت چرخ یکبار بدوزید که کمی حالت چین کش پیدا کند بعد آنرا با دقت به لبه دایره سوزن زده و چرخ کنید.

۵) در نهایت دور کار را باید نوار اریب بدوزید. برای این کار می توانید از نوار اریب آماده استفاده کنید یا خودتان نوار اریب درست کنید که قبلا آموزش داده ایم.

۶) از داخل لبه ای که تو گذاشته اید با کمک یک سنجاق قفلی، کش یک سانتی را عبور داده و کمی بکشید تا لبه کار جمع شود و دوسر کش را به هم بدوزید و داخل دوخت پنهان کنید.

۷) برای تزیین دمکنی می توانید از پاپیون استفاده کنید یا از گلهای آماده که در بازار موجود است.

در زیر چند نمونه دمکنی زیبا را برای ایده گرفتن، برایتان آماده کرده ایم. ببینید و لذت ببرید.

موفق و سربلند باشید:)