ساخت خانه آفتاب‌پرست با فناوری نانو/ در تابستان خنک و در زمستان گرم


ساخت خانه آفتاب‌پرست با فناوری نانو/ در تابستان خنک و در زمستان گرم

ایسنا نوشت: به تازگی با تقلید از نوعی آفتاب‌پرست بیابانی، محققان نوعی نانوپوشش ساختند که از نظر مصرف انرژی مقرون به صرفه است و می‌تواند بدون انرژی اضافی، ساختمان‌ها را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه دارد.

آمار و اطلاعات مناسب برای رشد و توسعه کسب و کارها

آمار و اطلاعات تجارت،صنعت و اصناف

  • آمار واردات و صادرات از سال 1385 تا کنون به تفکیک کد تعرفه محصول،کشور،گمرک
  • آمار و اطلاعات واحدهای صنعتی فعال و در حال ساخت با امکان جستجو براساس محصول،کد آیسیک و ...
  • اطلاعات 2،500،000 واحد صنفی کشور

تجارت صنعت اصناف

بسیاری از موجودات بیابانی سازگاری‌های تخصصی با شرایط اقلیمی گرم دارند که به آنها امکان زنده ماندن در محیط‌های سخت و با تغییر دمای شدید روزانه را می‌دهد. به عنوان مثال، «آفتاب‌پرست ناماکا» (Namaqua Chameleon) از جنوب غربی آفریقا رنگ خود را برای تنظیم دمای بدن با تغییر شرایط محیط تغییر می‌دهد. این آفتاب‌پرست در دماهای گرم به رنگ خاکستری روشن به نظر می‌رسد تا نور خورشید را منعکس کند و در نتیجه خنک شود، در صورت نیاز به گرم شدن، به رنگ قهوه‌ای تیره در آمده تا گرما را جذب کند.

این توانایی منحصر به‌فرد نمونه‌ای طبیعی از کنترل دمای منفعل است؛ پدیده‌ای که می‌تواند برای ایجاد ساختمان‌های با مصرف انرژی کم سازگار باشد. اما بسیاری از سیستم‌های به کار رفته در ساختمان نمی‌توانند بین رنگ‌های مختلف سوئیچ کنند. از این رو محققان پوششی ساختند که بتواند این کار را انجام دهد.

برای تهیه این پوشش، محققان میکروکپسول‌های ترموکرومیک را ساختند، این کپسول‌ها در واقع میکرو ذراتی هستند که به همراه نوعی اتصال‌دهنده، سوسپانسیونی را تشکیل می‌دهند که می‌توان آن را به صورت اسپری روی سطح اعمال کرد.

هنگامی‌که تا ۶۸ درجه فارنهایت گرم می‌شود، سطح شروع به تغییر رنگ از تیره به خاکستری روشن می‌کند. پس از رسیدن به ۸۶ درجه، فیلم با رنگ روشن تا ۹۳ درصد از تابش خورشید را منعکس می‌کند. حتی وقتی ساختمان بالاتر از ۱۷۵ درجه برای یک روز کامل گرم شود، این مواد هیچ نشانه‌ای از آسیب نشان نمی‌دهند.

به نقل از ستاد نانو، در زمستان، این پوشش جدید کمی گرم‌تر از سیستم خنک‌کننده تابشی منفعل رایج بود، در تابستان، این پوشش جدید به طور قابل توجهی خنک‌تر از کاشی‌های رنگ سفید بود. در طول بهار و پاییز، این پوشش می‌تواند با تغییر دمای بسیار پرنوسان سازگار باشد و در طول روز از گرمایش به سرمایش تغییر کند.

به اعتقاد این محققان این سیستم تغییر رنگ می‌تواند انرژی قابل توجهی را برای مناطقی که چندین فصل را تجربه می‌کنند، صرفه‌جویی کند، در حالی که هم ارزان و هم تولید آن آسان است.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1817657

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه حیات وحش

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
انجام پروژه های صنعتی به روش فریلنسری

انجام پروژه های صنعتی به روش فریلنسری

  • مطالعات امکان‌سنجی یا طرح توجیهی
  • مطالعات بازار و تجزیه و تحلیل مالی
  • انتخاب خط تولید و پرفرمای ماشین آلات
  • خدمات اخذ استاندارد
  • خدمات طراحی و مهندسی
  • خدمات ثبت شرکت و برند 
سفارش پروژه درخواست همکاری

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


شعر لطف حق به صورت داستان + متن شعر