هاارتص: اسرائیل در حال تبدیل شدن به کره شمالی خاورمیانه است


هاارتص: اسرائیل در حال تبدیل شدن به کره شمالی خاورمیانه است

ستون نویس "هاارتص" در بخش پایانی یادداشت خود می نویسد: "ماهی از سر بدبو می شود. این روزها دو خانه خصوصی نتانیاهو به دلیل نیازهای امنیتی با هزینه دولت بازسازی می شوند. در همان حال، نوسازی گسترده محل اقامت رسمی نخست وزیر در خیابان بالفور ادامه دارد. اسرائیل اکنون منزوی تر، مخفی تر، بسته تر، نظامی گراتر و غیر قابل تحمل تر از همیشه شده است. اسرائیل در حال تبدیل شدن به کره شمالی خاورمیانه است".

فرارو-"اوری میسگاو" ستون نویس روزنامه چپگرای "هاارتص" منتقد نتانیاهو در انتقاد از رویکرد دولت او می‌نویسد: "نکته اول آن که بنیامین نتانیاهو زندانی در دست "ایتامار بن گویر" نیست، از او نمی‌ترسد و به او وابسته نیست. این یک تصور اشتباه رایج است. اگر او از ائتلاف خارج شود جناح‌های تحت رهبری بنی گانتز و گیدئون سار آن را دست نخورده نگه می‌دارند و حتی لاپید گفته که خوشحال می‌شود جای او را پر کند. نتانیاهو سیاست بن گویر را اجرا می‌کند، زیرا این همان چیزی است که او اکنون آن را می‌خواهد. جنگی همه جانبه و چند جبهه‌ای تا "پیروزی مطلق" که هرگز به دست نخواهد آمد. نکته دوم آن که نتانیاهو در گذشته به دلیل رفتار محتاطانه در جبهه نظامی و ترس از ضرر و زیان مشهور بود موضوعی که اکنون به طرز چشمگیری تغییر کرده است. جایگاه عمومی او در هم شکسته است. پایگاه حمایتی نتانیاهو به شدت کوچک شده و به افراد قسم خورده به شخص او، کاهانیست‌ها و حریدی‌ها تقلیل یافته است. در این میان، حریدی‌ها به میدان جنگ نمی‌روند و کاهانیست‌ها نیز صرفا از راه دور فداکاری سربازان اسرائیلی و غیر نظامیان به گروگان گرفته شده توسط حماس را مورد ستایش قرار می‌دهند. طرفداران قسم خورده نتانیاهو نیز کانال‌های تلویزیونی و رادیویی و چپگرایان اسرائیلی را مقصر همه چیز می‌دانند. به همین دلیل است که نتانیاهو مایل است در ماه رمضان آتش خشم فلسطینیان را با سیاست هایش درباره کوه معبد (حرم شریف) شعله ور سازد و بار دیگر باعث اوج گیری انتفاضه شود و اعراب اسرائیل را که تاکنون از خود بردباری و میانه روی نشان داده اند بالاجبار وارد ورطه خشونت سازد. این دستور کار انحصاری بن گویر و اسموتریچ نیست بلکه برنامه شخص نتانیاهو است. او پیش از این در جریان حملات فلسطینیان اعلام کرده بود که "کل کشور یک جبهه است".

دلیلی وجود دارد که جبهه متحد با حضور حزب لیکود به اصطلاح راست میانه به رهبری نتانیاهو و حزب "اوتزما یهودیت" (قدرت یهودی) جریان راست افراطی تحت رهبری بن گویر برای معرفی نامزد در انتخابات شهرداری تل اویو تشکیل شده است. دیگر تفاوت قابل توجهی بین آنان نه از نظر جهان بینی و نه از نظر ارزش‌ها و شعار‌ها وجود ندارد. نکته سوم آن که در پیام‌های واتس آپ افسران پلیس اشاره کرده اند که آخرین ارزیابی وضعیت نشان می‌دهد که با توجه به محدودیت‌های مورد انتظار برای ورود اعراب اسرائیلی و فلسطینیان به کوه معبد در ماه رمضان تشدید عمومی تنش و وقوع شورش‌ها در آینده نزدیک انتظار می‌رود. آنان در پیام‌های شان نوشته اند: "ما باید آماده باش کامل را مانند آغاز اعتراضات اکتبر سال ۲۰۰۰ میلادی از سر بگیریم. بحث فزاینده‌ای در رسانه‌های اجتماعی و تحریک به خشونت در بخش عربی اسرائیل وجود دارد. استقرار نیرو‌ها در حوزه میدانی باید به گونه‌ای اجرا شود که گویی اکنون ماه رمضان فرارسیده است. تمرکزمان باید بر روی جوامع مرزی باشد". این پیام نشان می‌دهد که تشکلات دفاعی اسرائیل متقاعد شده که دولت نتانیاهو – بن گویر کشور را به سوی یک درگیری همه جانبه در دو طرف خط سبز سوق خواهد داد. تشکیلات امنیتی ارشد ارتش، شین بت و افسران پلیس با اعلام هشدار‌ها خواستار آماده سازی‌های اولیه برای مواجهه با وضعیتی فاجعه بار هستند. نکته چهارم آن که "میری رگو" وزیر حمل و نقل اسرائیل اخیرا از سفری هشت روزه به هند و سریلانکا بازگشت. رگو مدعی شد که او در آنجا درباره گسترش خطوط راه اهن از هند به اسرائیل از طریق عربستان سعودی، توافق نامه پرواز با سریلانکا و توافق نامه‌ها در مورد کارگران مهاجر مذاکره کرده و به اجماع دست یافته است. واقعیت، اما آن است بحث در مورد صلح با عربستان سعودی در حیطه صلاحیت و اختیارات او نیست. هم چنین، توافق پروازی با سریلانکا در سال ۲۰۰۴ میلادی به امضا رسید و توافق نامه‌های مرتبط با کارگران مهاجر نیز در ماه دسامبر امضا رسیدند. بی اعتنایی، دروغگویی و جدا شدن از واقعیت اعضای دولت فعلی اسرائیل از کنترل خارج شده است".

ستون نویس "هاارتص" در بخش پایانی یادداشت خود می‌نویسد:"ماهی از سر بد بو می‌شود. این روز‌ها دو خانه خصوصی نتانیاهو به دلیل نیاز‌های امنیتی با هزینه دولت بازسازی می‌شوند. در همان حال، نوسازی گسترده محل اقامت رسمی نخست وزیر در خیابان بالفور ادامه دارد. اسرائیل اکنون منزوی تر، مخفی تر، بسته تر، نظامی گراتر و غیر قابل تحمل‌تر از همیشه شده است. اسرائیل در حال تبدیل شدن به کره شمالی خاورمیانه است".

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه کره شمالی

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


ماجرای عکس ناجور نعیمه نظام دوست در ویلای کردان ! / فتوشاپ نیست خودم بودم + فیلم