دعا و ذکر برای آرامش و خواب راحت


دعا و ذکر برای آرامش و خواب راحت یاد خدا آرامش بخش دلهاست…. دعا و ذکر های مجرب برای آرامش روح و روان را در این قسمت بخوانید. استرس و نگرانی یکی از بزرگ ترین بلاهای زندگی انسانها بوده و هست و عوارض ناشی ازآن در زندگی فردی و اجتماعی کاملاً...

دعا و ذکر برای آرامش و خواب راحت

یاد خدا آرامش بخش دلهاست….

دعا و ذکر های مجرب برای آرامش روح و روان را در این قسمت بخوانید. استرس و نگرانی یکی از بزرگ ترین بلاهای زندگی انسانها بوده و هست و عوارض ناشی ازآن در زندگی فردی و اجتماعی کاملاً محسوس اسـت.

مجله تالاب: و بر عکس آن، آرامش یکی از گم شده های‌ مهم بشر بودو بـه هر دری میزند تا آنرا پیدا کند و اگر تلاش و کوشش انسانها را در طول تاریخ برای پیدا کردن آرامش از طرق صحیح و کاذب گرد آوری کنیم خود کتاب بسیار قطوری را تشکیل می دهد.

آرامش و دلهره نقش بسیار مهمی در سلامت و بیماری فرد و جامعه و سعادت و بدبختی انسانها دارد و چیزی نیست که بتوان ازآن بـه سهولت گذشت و بـه همین دلیل تاکنون کتاب های‌ زیادی نوشته شده که موضوع انها فقط نگرانی و راه مبارزه با آن و طرز بـه دست آوردن آرامش اسـت.

تاریخ بشر مملوّ اسـت از صحنه های‌ غم انگیزی که انسان برای تحصیل آرامش بـه هر چیز دست انداخته ودر هر وادی گام نهاده و تن بـه انواع اعتیاد ها داده اسـت.

ولی قرآن با یک جمله کوتاه و پر مغز مطمئن ترین و نزدیک ترین راه را نشان داده و می فرماید: … ألا بذکر الله تطمئنّ القلوب: … آگاه باشید با یاد خدا دلها آرامش مییابد. «رعد، 28» «تفسیر نمونه، ج 10؛ ص 210»

این نکته را هم باید درکنار این آیه درنظر داشت کـه:

دلی کـه از دغدغه های‌ دنیایی خالی نشود، این گونه کـه باید، نمی‌تواند با یاد خدا آرام باشد.

چنانچه در روایتی از رسول اکرم «صلی الله و علیه و آله» میخوانیم:

فَإِنَّهُ مَن أقبَلَ إلَى اللهِ بِقَلبِهِ جَعَلَ اللهُ قُلوبَ العِبادِ مُنقادَةً إلَیهِ بِالمَوَدَّةِ وَالرَّحمَةِ:

اگر شـما خودرا از هموم دنیا فارغ ساختید، بـه سوی خدا اقبال کرده‌اید و اگر اینچنین شد، خداوند قلوب مردم را متوجه شـما کرده و محبوب دل ها میشوید.

آیت الله فاطمی نیا :چهار ذکر قرآنی آرامش بخش کـه توی زندگی معجزه ها می کند :

1» حسبنا الله و نعم الوکیل «برای وقتهایی کـه ترس و اضطراب داری»

2» لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین «وقتی خیلی ناراحتی و دلت گرفته ای»

3» افوض امری الی الله آن الله بصیربالعباد «برای وقتهایی کـه میخوای خدا مکر و حیله دیگران رو در حق تو خنثی کنه»

4» ماشاالله لا حول ولا قوه الا بالله «برای وقتهایی کـه طالب زیبایی در دنیا هستی»

توی خونه زیاد صلوات بفرستیم، صلوات زیاد باعث آرامش در خانه می‌شود.

دعا برای رفع استرس و اضطراب

این ذکر که باعث آرامش می شود یعنی چه؟

منظور آیه فوق از ذکر خدا که مایه آرامش دل ها اسـت تنها این نیست که نام وی را بر زبان آورد و مکرّر تسبیح و تهلیل و تکبیر گفت، بلکه منظور آن اسـت که با تمام قلب متوجه او و عظمتش و علم و آگاهیش و حاضر و ناظر بودنش گردد و این توجه مبدأ حرکت و فعالیت در وجود هر فردی شود بـه سوی تلاش و زندگیه روزمره اش و میان او و گناه، سد مستحکمی ایجاد کند … این اسـت حقیقت ذکر که آن همه ی آثار و برکات در روایات اسلامی برای آن بیان شده اسـت. «نمونه، ج 10؛ ص 215»

آنچنان که نوش دارو مایه اسانی و آرامش مار گزیده اسـت و پس از بـه کار بردن آن احساس نشاء سلامتی و عافیت می کند، نفس نیز از یاد خدا این احساس را می‌نماید.

مصادیقی از ذکر خدا

در حدیث میخوانیم که از وصایایی که پیامبر صلّی الله علیه و آله بـه علی علیه السّلام فرمود این بود: ای علی سه کار اسـت که این امت طاقت آنرا ندارند «و از همه ی کس ساخته نیست» 1- مواسات با برادران دینی در مال، 2 ـ و حق مردم را از خویشتن دادن، 3 ـ و یاد خدا در هرحال ولی یاد خدا «تنها» سبحان الله و الحمد الله و لا اله الا الله و الله اکبر نیست بلکه یاد خدا آن اسـت که هنگامی که انسان در برابر حرامی قرار می‌گیرد از خدا بترسد و آنرا ترک گوید.

در حدیث دیگری میخوانیم علی علیه السّلام فرمود: ذکر دو گونه اسـت یاد خدا کردن بـه هنگام مصیبت «و شکیبائی و استقامت ورزیدن» و ازآن برتر آن اسـت که خدا را در برابر محرمات یاد کند و میان او و حرام سدی ایجاد نماید. «تفسیر نمونه ج 10؛ ص 216»

صاحب مجمع البیان نیز برای ذکر معنائی دارد: خداوند تعالی یک جا ذکر را مایه خاطرجمعی قلب دانسته ودر جایی دیگر باعث وجل و ترس قلب خوانده، این بدان جهت اسـت که مقصود از ذکر در اولی بـه یاد آوردن ثواب ها و نعمت های‌ اوست که بـه شمار نمی آید … آدمی وقتی بـه یاد نعمت های‌ او می افتد دلش آرام می گیرد.

مقصود از ذکر در آنجا که باعث ترس و اضطراب قلب می‌شود بـه یاد آوردن عقاب خدا و انتقام اوست که بـه یاد هرکه بیاید آرامش را از او سلب می کند. «المیزان، ج 11؛ ص 545»

ذکری برای رسیدن بـه آرامش

گفتیم بـه طور کلی یاد خداوند بـه هر شکل و صورتی موجب آرامش قلب اسـت، دراین میان بیان شده اسـت کـه گفتن ذکر «ما شاءَ الله لا حَولَ وَ لا قوَّةَ إلّا باللهِ العَلِیِّ العَظیم» در ایجاد آرامش نیز نقش موثری دارد .

میرزا احمد آشتیانی «ره» در کتاب هدیه احمدی آورده اند: علامه طباطبایی صاحب تفسیر المیزان فرمودند: جهت آرامش پیدا کردن دست روی سینه بگذارید ودر حالت نشسته و ایستاده چند مرتبه ایه 28 سوره رعد را بخوانید: «الذّینَ امَنوا وتَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِ الله تَطمَئِنُ القلوب» … در ایجاد ارامش بسیارموثر اسـت .

آیة الکرسی بخوان زیرا:

خواندن آن هنگام خروج از منزل، هفتاد هزار فرشته نگهبان شـما میشوند.
هنگام ورود بـه منزل، قحطی و فقر و بدبختی هرگز بـه منزلتان نمی آید.
خواندن بعد از وضو،شخصیت شـما را 70درجه بلند مرتبه تر میسازد.
خواندن قبل از استراحت، فرشته ها تمام شب را محافظتان خواهند بود.
خواندن بعد از نماز واجب، فاصله شـما تا بهشت فقط مرگ اسـت.

پخش این پیام زیبا صدقه جاریه اسـت.

اللّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَ لاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَ لاَ یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَ الأَرْضَ وَ لاَ یَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ

التماس دعا
تبليغ

بيشترين بازديد امروز در گروه دینی و مذهبی


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location