تغییر ماهیت حضور نیروهای ائتلاف بین المللی در عراق


تغییر ماهیت حضور نیروهای ائتلاف بین المللی در عراق

مشاور امنیت ملی عراق گفت بر اساس توافق میان بغداد و واشنگتن، تعداد قابل توجهی از نیرو‌های آمریکایی بر اساس جدول زمانی از خاک عراق خارج می‌شوند.

تغییر ماهیت حضور نیروهای ائتلاف بین المللی در عراقبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری آناتولی از بغداد، مشاور امنیت ملی عراق روز چهارشنبه از توافق میان بغداد و آمریکا برای تغییر ماموریت نیرو‌های ائتلاف بین المللی مبارزه با گروه تروریستی داعش به «مستشاری و آموزشی» خبر داد.
قاسم الاعرجی گفت: بر اساس توافق میان بغداد و واشنگتن، تعداد قابل توجهی از نیرو‌های آمریکایی بر اساس جدول زمانی و با در نظرگرفتن الزامات نیرو‌های عراقی، از خاک عراق خارج می‌شوند.
دور سوم گفتگوی راهبردی میان عراق و آمریکا روز چهارشنبه به صورت مجازی برگزار شد و طرفین در این نشست درباره حضور نظامی در عراق و همکاری در زمینه‌های اقتصادی و بهداشتی گفتگو کردند.
الاعرجی در جریان کنفرانس خبری مشترک با فواد حسین وزیر امور خارجه عراق گفت: امروز توافق شد ماهیت حضور نیرو‌های ائتلاف بین المللی به مستشاری و‌آموزشی تغییر کند و این توافق که برای اولین بار حاصل شد سایر اعضای نیرو‌های ائتلاف بین المللی را قادر می‌سازد تا نیرو‌های رزمی شان را از عراق خارج کنند.
‏‏وی خاطر نشان کرد طرف آمریکایی متعهد شد بخش قابل توجهی از نیروهایش را از عراق خارج کند و بر اساس توافق و با تغییر ماهیت ماموریت‏‏، یگان‌های رزمی مطابق با جدول زمانی و بر اساس الزامات نیرو‌های امنیتی عراق، از خاک عراق خارج می‌شوند.
الاعرجی تاکید کرد به زودی کمیته فنی تشکیل خواهد شد که ماموریت آن تعیین جدول زمانی برای خروج نیرو‌های خارجی از عراق است.
ائتلاف بین المللی تحت فرماندهی آمریکا از سال ۲۰۱۴ به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش تشکیل شد. در حال حاضر سه هزار سرباز متعلق به ائتلاف بین المللی در عراق مستقر است که دو هزار و ۵۰۰ تن از آنان آمریکایی هستند.
قاسم الاعرجی در ادامه تصریح کرد یگان‌های مختلف نیرو‌های امنیتی عراق ماموریت مدیریت مبارزه با عناصر تروریستی داعش را برعهده خواهند داشت و این ماموریت (مبارزه با داعش) در انحصار نیرو‌های امنیتی عراق خواهد بود.
مشاور امنیت ملی عراق خاطر نشان کرد بغداد و واشنگتن همچنین در خصوص نبود پایگاه‌های نطامی آمریکا در عراق توافق کردند و بنابر این هیچ پایگاه نظامی خارجی در عراق وجود نخواهد داشت.
الاعرجی همچنین بر پایبندی کشورش در محافظت از هیئت‌های دیپلماتیک خارجی و نیرو‌های ائتلاف بین المللی در عراق تاکید کرد.

تبليغ
تبليغ

بيشترين بازديد امروز در گروه بین‌الملل


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location