استرالیا در تلاش برای اتخاذ موضع واحد گروه 7 در قبال چین


استرالیا در تلاش برای اتخاذ موضع واحد گروه 7 در قبال چین

برخی کشورهای گروه 7، در تلاش هستند تا چین ملزم شود تعهد بیشتری برای کاهش آلاینده‌های کربنی خود داشته باشد.

به گزارش سرویس بین الملل­ ­­خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، نخست وزیر پیشین استرالیا تصریح کرد گروه هفت باید موضع واحدی درباره چین اتخاذ کند. کِوین راد در گفتگو با این شبکه گفت: «استرالیا از نزدیک تحولات و سیاست‌های چین را دنبال می‌کند. مناسبات دوجانبه استرالیا و چین در یک سال و نیم اخیر دوره پر افت و خیزی را سپری کرده است. نخست وزیر استرالیا سخنان تند زیادی علیه چین مطرح کرده و دولت چین نیز مواضع تقابل گرایانه مشابهی علیه استرالیا اتخاذ کرده است. در این میان شاهد برگزاری اجلاس سران گروه هفت هستیم.

سوال اصلی مطرح برای اجلاس سران گروه هفت این است که آیا اعضای این گروه حاضر هستند موضعی جمعی درباره چین اتخاذ کنند و قاعده جدیدی برای تعامل با شی جینپینگ رئیس جمهور چین طرح ریزی کنند. باید به مسائل حل نشده‌ای از قبیل ثبات آتی تنگه تایوان، حقوق بشر در چین و تعامل با چین برای پرداختن به موضوع تغییرات اقلیمی نیز پرداخت. در این میان باید به حضور جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در اجلاس سران گروه هفت نیز توجه داشت. تلاش بایدن بر این امر متمرکز خواهد بود که تلاش کند بیشترین اشتراک در موضع کشور‌های عضو گروه هفت در خصوص چین شکل بگیرد و این اشتراک مواضع در مسائلی از قبیل وضع حقوق بشر در چین، موضوعات امنیتی و تغییرات اقلیمی باشد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و جو بایدن در تلاش هستند با یکدیگر حداکثر همکاری را در قالب گروه هفت و همچنین رایزنی برای کنفرانس تغییرات اقلیمی داشته باشند. قرار است کنفرانس تغییرات اقلیمی تا پایان سال جاری در شهر گلاسکو در انگلیس برگزار شود. دستیابی به موضع واحد در اجلاس سران گروه هفت درباره موضوع تغییرات اقلیمی می‌تواند خروجی بسیار اساسی این نشست باشد. یکی از این دستاورد‌ها می‌تواند این باشد که چین ملزم شود به اینکه تعهد بیشتری برای کاهش آلاینده‌های کربنی خود داشته باشد.»


تبليغ
تبليغ


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location