تاکید رئیس دادگستری تهران بر استفاده از ارفاق‌های قانونی به نفع زندانی


تاکید رئیس دادگستری تهران بر استفاده از ارفاق‌های قانونی به نفع زندانی

تهران - ایرنا - رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به ظرفیت‌های قانونی برای استفاده از ارفاق‌های قانونی به نفع زندانیان گفت: قضات ناظر در زندان‌ها باید ضمن حضور مستمر و موثر، وضعیت زندانی و خانواده وی را مورد بررسی قرار دهند.

به گزارش ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، محمد جواد حشمتی مهذب به همراه معاونان و ۱۷ نفر از قضات در ندامتگاه ورامین حضور یافت تا به وضعیت قضایی مددجویان این مرکز رسیدگی کنند.

وی در این بازدید اظهار داشت: قانونگذار ظرفیت‌های خوبی در اختیارمان قرار داده تا احکام ارفاقی به نفع زندانیان واجد شرایط صادر شود.

حشمتی ادامه داد: قضات ناظر در زندان‌ها باید به وظیفه نظارتی خود عمل کرده، ضمن حضور مستمر و موثر در زندان ها، وضعیت نگهداری زندانی و نیز اوضاع معیشتی و اجتماعی خانواده وی را در زمان حبس سرپرست خانوار مورد نظارت و بررسی قرار دهند.

رئیس کل دادگستری استان تهران خاطرنشان کرد: با توجه به جمعیت کیفری تهران، لازم است قضات بیشتر به موضوع استفاده از پابند الکترونیکی و رسیدگی به اعسار توجه داشته باشند.

وی از تیم قضایی همراهش خواست تا در روز جاری با همه زندانیان ندامتگاه دیدار کنند و مشکلات آنان را تک تک مورد رسیدگی قرار دهند.

همچنین در این بازدید، علی رستمی مدیرکل زندان‌های استان تهران در سخنانی با تسلیت به مناسبت ایام اربعین سالار شهیدان اظهار داست: در دیدارهای قبلی رئیس دادگستری استان تهران که طی روزهای گذشته از ندامتگاه‌های زنان و قزلحصار انجام شد، پرونده همه زندانیان مورد بررسی قرار گرفت و دادستان‌ها نیز در همه زندان‌ها حضور پررنگ دارند.

وی تاکید کرد: رسیدگی سریع‌تر به پرونده افراد متهم یا تحت قرار، می‌تواند در تعیین تکلیف و کاهش جمعیت کیفری موثر باشد.

مدیرکل زندان‌های استان تهران ادامه داد: اکنون هشت زندانی این ندامتگاه، محکومان مهریه و ۹ نفر بدهکار مالی هستند که می‌توان با کمک نیکوکاران و ستاد دیه برای آزادی فوری آنان طی روز جاری اقدام کرد.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۱۷۰۳ مورد دادرسی الکترونیک و ۲۷۲ مورد اعزام به مراجع قضایی صورت گرفته، در صورت برگزاری حداکثری دادرسی‌های الکترونیک در وقت و هزینه‌ها صرفه جویی و از آسیب و مخاطرات اعزام‌ها پیشگیری می‌شود.

رستمی با اشاره به فعالیت‌های انجمن حمایت از خانواده‌ها و مرکز مراقبت بعد از خروج گفت: طی روزهای هفته شخصا به همراه مدیران و مددکاران زندان‌ها در منازل زندانیان نیازمند حضور یافته، ضمن سرکشی از خانواده‌های آنان نسبت به رفع برخی از مشکلات اقتصادی شان در حد توان اقدام می‌شود که جای تقدیر ویژه از خیران استان دارد.

رستمی ۱۵ نفر از زندانیان ورامین را محکومان دیه عمد برشمرده، ابراز امیدواری کرد با اعلام مبلغ دقیق دیه یا جریمه به زندان همراه با کیفرخواست مددکاران بهتر و سریع‌تر از آخرین وضعیت قضایی زندانی و جذب کمک‌های نیکوکاران بهره‌مند شوند.

وی از قضات حاضر خواست تا حد امکان و در چهارچوب قانون، دستورات لازم در خصوص درخواست‌های اعسار، آزادی مشروط و تعلیق مجازات ارفاقات قانونی را در حداقل زمان صادر نمایند تا زندانیان واحد شرایط در روزهای سخت معیشتی خانواده هایشان آزاد شوند.

بنا به این گزارش در پایان روز جاری و دیدار رئیس دادگستری، عباداله میرزایی مطلق معاون قضایی، محسن مقدسی بازرس ویژه رییس کل، دادستان‌ها و قضات همراه مقدمات آزادی ۲۶ نفر از زندانیان ندامتگاه ورامین با استفاده از مرخصی پایان حبس، عفو مشروط و دیگر تخفیفات فضایی فراهم شد.

همچنین درخواست عفو مشروط بقیه مددجویان در کارگروه تخصصی دادگستری استان طی روزهای آینده بررسی و اتخاذ تصمیم خواهد شد.
کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location