محققان میزان تاثیر استرس بر اضافه وزن را شناسایی کردند


محققان میزان تاثیر استرس بر اضافه وزن را شناسایی کردند

یافته‌های جدید محققان اشاره می‌کند که استرس به دلیل تغییر چرخه روزانه استراحت افراد می‌تواند موجب مشکلات زیادی به ویژه استرس شود.

اکثر سلول‌های انسانی از جمله سلول‌های چربی، توسط ساعت شبانه روزی بدن اداره می‌شوند که متابولیسم را با چرخه روزانه استراحت و بیداری هماهنگ می‌کنند.

نتایج مطالعات اخیر نشان داده اند که استرس و سایر عوامل ممکن است این ساعت‌ها را از بین ببرند و منجر به افزایش وزن شوند.

محققان دانشکده ویل کورنل در نیویورک می‌گویند که اختلالات ساعت شبانه روزی بدن ناشی از استرس ممکن است بر افزایش وزن تاثیر بگذارد.

مطالعات در دو مرحله انجام شدند، نتایج مطالعه اول نشان داد در موش‌هایی که به‌ طور مصنوعی سطح استرس افزایش داده شد، ترشح هورمون‌ها متوقف شد و رشد سلول‌های چربی افزایش یافت. نتایج مطالعه دوم نشان داد که پیش ساز‌های سلول چربی تنها در عرض چند ساعت در شب متعهد می‌شوند که به سلول‌های چربی تبدیل شوند.

دکتر مری تروئل، محقق ارشد هر دو مرحله مطالعه، گفت: زمانی که ما از ریتم شبانه روزی خارج می‌شویم، نیرو‌های زیادی علیه متابولیسم سالم کار می‌کنند. اگرچه همه موش‌ها از یک رژیم غذایی سالم استفاده کردند، اما موش‌های قرار گرفته در معرض استرس، بیش از ۹ درصد بیشتر از موش‌های کنترل اضافه وزن داشتند. محققان متوجه شدند که چربی قهوه‌ای و سفید موش‌های تحت استرس بیش از دو برابر شده است و سطح انسولین آن‌ها نیز افزایش یافت.

هنگامی که محققان استرس مصنوعی را حذف کردند، این تغییرات بلافاصله معکوس شدند. به گفته محققان، این مطالعه نشان می‌دهد که استرس مزمن می‌تواند افزایش وزن را حتی با یک رژیم غذایی سالم و کم چرب افزایش دهد. تیم تحقیق امیدوار است که یافته‌های آن‌ها منجر به تولید دارو‌هایی شود که می‌تواند با تنظیم مجدد ریتم شبانه روزی به افراد مبتلا به چاقی کمک کند.

محققان میزان تاثیر استرس بر اضافه وزن را شناسایی کردند

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بيشترين بازديد امروز در گروه گوناگون


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
زنان ایرانی حسرت این خانم بازیگر ترکیه ای را می خورند / هانده ارچل زیباترین زن جهان !