جایگاه مناسب ایران از حیث مشارکت مردمی در حل اختلافات


جایگاه مناسب ایران از حیث مشارکت مردمی در حل اختلافات

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، همزمان با ولادت امام رضا (ع) همایش ستاد صبر معاونت توسعه حل اختلاف خراسان رضوی با حضور حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی، غلامعلی صادقی رئیس کل دادگستری خراسان رضوی و محمود رفسنجانی رئیس توسعه حل اختلاف خراسان رضوی...

جایگاه مناسب ایران از حیث مشارکت مردمی در حل اختلافاتبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، همزمان با ولادت امام رضا (ع) همایش ستاد صبر معاونت توسعه حل اختلاف خراسان رضوی با حضور حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی، غلامعلی صادقی رئیس کل دادگستری خراسان رضوی و محمود رفسنجانی رئیس توسعه حل اختلاف خراسان رضوی به همراه جمعی از معاونان قضایی و مدیران اداری برگزار شد.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه در این همایش ضمن تبریک میلاد با سعادت امام رضا (ع) افزود: امیدواریم به برکت بارگاه منور علی ابن موسی الرضا (ع) بیش از پیش در مسیر تحقق و اجرای دستورات الهی و معارف اسلامی گام برداریم.

وی ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه را کلیدی و مهم توصیف کرد و افزود: مسئله ترویج فرهنگ صلح و سازش از این جهت حائز اهمیت است که انسانیت را در جامعه افزایش می‌دهد و موجب قوت وجه انسانی است و به فرموده امام کاظم (ع) آبرومندان روز قیامت مصلحان هستند.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی افزود: مطالعه و برنامه ریزی‌های دقیقی در مرکز توسعه حل اختلاف برای تعیین شاخص‌ها و معیار‌های سنجش نحوه عملکرد شورا‌های حل اختلاف کشور در نظر گرفته شده و این در حالیست که مختومه شدن پرونده با صلح و سازش ارزش مضاعف خواهد داشت.

رئیس مرکز توسعه اختلاف کشور با اشاره به شاخص بهره وری توضیح داد: در مجموعه توسعه حل اختلاف شاخص بهره وری؛ افزایش قابل توجهی داشته است، با اعمال اقدامات مدیریتی، میزان رسیدگی به پرونده‌ها نیز افزایش یافته، به گونه‌ای که در سال ۱۴۰۱، میزان صلح و سازش به ۴۳ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه ایران اسلامی از لحاظ مشارکت مردمی در حل و فصل اختلافات در جهان از جایگاه قابل قبولی برخوردار است، در خصوص شاخص مشارکت مردمی اظهار داشت: در این شاخص با کاهش حضور بخش دولتی و افزایش مشارکت بخش مردمی با شناسایی معتمدین و متنفذین عملکرد مرکز توسعه حل اختلاف خوب و مؤثر بوده است و خراسان رضوی از استان‌های پیشتاز در استفاده از ظرفیت‌های مردمی است.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی شیوه های صلح و سازش در شورا‌های حل اختلاف، میانجی گری، داوری و مذاکره را ۴ شیوه رایج در حل اختلافات نامید و افزود: مذاکره و گفتگو به عنوان اولین شیوه حل اختلافات است و باید فرهنگ مذاکره و گفتگو بیش از پیش در جامعه گسترش یابد و در بحث داوری حرفه ای، مردم می‌توانند به داوران آموزش دیده که توانمندی‌های آنان احراز شده است، مراجعه کنند.


باید به دنبال ترویج فرهنگ صلح و سازش باشیم

در این همایش همچنین غلامعلی صادقی، رئیس کل دادگستری خراسان رضوی ضمن تبیین جایگاه والای صلح و سازش در دین مبین اسلام افزود: در آیات و روایات متعددی به جایگاه صلح و سازش اشاره شده است و در شورا‌های حل اختلاف باید به دنبال ترویج فرهنگ صلح و سازش باشیم.

وی افزود: در استان خراسان رضوی به برکت بارگاه منور امام رضا (ع) و همکاری روحانیان، اتحادیه‌ها و اصناف و تمامی همکاران اداری و قضایی یک همت جمعی و یک تصمیم اتخاذ شده است تا فرهنگ صلح و سازش را بیش از پیش در جامعه گسترش دهیم.

صادقی ضمن تقدیر از اقدامات در خور توجه و شایسته مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه، بیان کرد: حل اختلافات از مسیر صلح و سازش امری شایسته است، اما لازم است تصمیمی اتخاذ شود تا علاوه بر گسترش حل اختلافات با صلح و سازش، در جهت کاهش اختلافات نیز گام برداریم، چرا که اختلافات اثرات نامطلوبی در جامعه و روابط اجتماعی افراد خواهد داشت.

رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی در بحث مشارکت‌های مردمی افزود: افرادی هستند که تحصیلات آکادمی حقوقی و قضایی ندارند، ولی در بحث حل اختلافات به خوبی عمل می‌کنند باید بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.


زمینه آزادی بیش از ۶۰ زندانی قصاص نفس فراهم شد

محمود رفسنجانی، رئیس توسعه حل اختلاف خراسان رضوی نیز در این همایش بیان کرد: در معاونت توسعه حل اختلاف خراسان رضوی در سال ۱۴۰۱، زمینه آزادی بیش از ۶۰ زندانی قصاص نفس فراهم گردید، که ۱۵ نفر از آنها در قالب پویش به احترام امام رضا (ع) می‌بخشم صورت گرفته است.

وی در خصوص زندانیان آزاد شده در سال ۱۴۰۱ افزود: در سال ۱۴۰۱ با مساعی همکاران، خیران و متنفذان، بیش از ۴۰۰ زندانی به آغوش خانواده‌های خود بازگشتند.

رئیس توسعه حل اختلاف استان در خصوص پیگیری اجرای عفو حکیمانه رهبری در اخذ رضایت از شاکیان جنبه خصوصی توضیح داد: پس از صدور حکم عفو حکیمانه رهبر معظم انقلاب و تأکید مرکز توسعه حل اختلاف مبنی بر اخذ رضایت از شاکیان درباره جنبه خصوصی جرائم دو حیثیتی، بر اساس رسالت ستاد صبر ابتدا نسبت به اعلام آمادگی معاونت توسعه حل اختلاف و ظرفیت‌های موجود در ستاد صبر استان اقدام و سپس با تشکیل جلسات هماهنگی در حضور مسئولان قضایی و مدیران اداری نسبت به فراهم نمودن شرایط جهت اخذ رضایت و آزادی زندانیان مشمول عفو رهبری، هماهنگی‌های لازم انجام شده است.

رئیس توسعه حل اختلاف استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه سفیران ضامن آهو، خدام بارگاه امام رضا (ع) هستند، افزود: سفیران صلح، با ورود در پرونده‌های قصاص نفس در سراسر کشور برای کسب رضایت اولیاء دم تلاش می‌کنند.

همچنین در این جلسه، به مناسبت میلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج (ع) و دهه نورانی کرامت با تلاش و پیگیری‌های مستمر خدام بارگاه منور امام رضا (ع) در شعب سفیران صلح، اولیا دم یک پرونده قصاص اعلام رضایت کردند.

در پایان مراسم، از خیران و فعالانی که در زمینه آزادسازی زندانیان تلاش می‌کنند، با اهدا لوح تقدیر قدردانی شد.

در همایش ستاد صبر اعضای شورا‌های حل اختلاف، علما و سران طوایف، معتمدین، مصلحین و حکمین قرآنی، طلایه داران، سفیران صلح و صلح یاران حضور داشتند.بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

تردد این خودروها در معابر عمومی ممنوع شد