امیرعبداللهیان: هیچ هدف غیرنظامی را در پاسخ خود تعریف نکردیم


امیرعبداللهیان: هیچ هدف غیرنظامی را در پاسخ خود تعریف نکردیم

وزیر امور خارجه گفت: محدود بودن در دفاع مشروع و تنبیه رژیم صهیونیستی به این معنا است که ما هیچ هدف غیرنظامی را در پاسخ خود تعریف نکردیم. نیروهای مسلح ما هیچ مکان اقتصادی و یا جمعیتی را مورد هدف قرار ندادند.

به گزارش تجارت‌نیوز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر امروز (یکشنبه) در نشست خبری در خصوص عملیات جمهوری اسلامی ایران علیه اسرائیل، اظهارداشت: در این عملیات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با محاسبات دقیق و با استفاده از پهپاد و موشک‌های هدایت شونده و دقیق پایگاه نظامی که هواپیماهای اف ۳۵ در اختیار رژیم صهیونیستی در آنجا نگهداری می‌شوند و عملیات بر روی ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق و با استفاده از امکانات این پایگاه نظامی و اف ۳۵ انجام شد را مورد هدف قرار دادند.

وی گفت: عملیاتی انجام شد که به واقع مرکز اطلاعاتی و چشم رژیم صهیونیستی برای هدایت تمامی عملیات‌های شش ماهه گذشته و از جمله عملیات اخیر بر روی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق، مجموعه اطلاعات و هدایت‌های اطلاعاتی از آن نقطه انجام میشد. محدود بودن در دفاع مشروع و تنبیه رژیم صهیونیستی به این معنا است که ما هیچ هدف غیرنظامی را در پاسخ خود تعریف نکردیم. نیروهای مسلح ما هیچ مکان اقتصادی و یا جمعیتی را مورد هدف قرار ندادند، حتی در حمله به پایگاه نظامی که مرکز عملیات رژیم صهیونیستی علیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق قرار داشت دقت لازم برای برخورد و پاسخ به رژیم صهیونیستی مورد توجه قرار گرفت.

هدف ما در دفاع مشروع صرفا تنبیه رژیم اسرائیل است

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: به برادران و دوستانمان در منطقه که آمریکا در آن کشورها دارای پایگاه نظامی است اعلام کردیم که هدف ما در دفاع مشروع صرفا تنبیه رژیم اسرائیل است و ما به دنبال هدف قرار دادن افراد و پایگاه‌های آمریکا در منطقه نیستیم.

امیرعبداللهیان بیان کرد: ما هرگز از توسعه تنش در منطقه استقبال نکرده‌ایم ولی هشدار دادیم که چنانچه از فضا و یا سرزمین کشورهای مورد نظر، ایالات متحده برای دفاع و حمایت جانبدارانه از تل‌آویو استفاده کند ناچاراً پایگاه نظامی آمریکا در آن کشور مورد هدف قرار خواهد گرفت.

امنیت همسایگان را امنیت خود میدانیم

وی گفت: ما از همسایگان و برادران خود در منطقه که این پیام را به سرعت دریافت کردند و به آمریکا و دیگر تاکید کردند که فوراً هرگونه جنگ را از سرزمین آنها دور کند قدردانی می‌کنیم. ما نیز همواره نسبت به امنیت برادرانمان در کشورهای همسایه و در منطقه پایبند هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: سیاست همسایگی دولت آقای رئیسی در اولویت‌های اساسی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و ما امنیت همسایگان خود را امنیت جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم.

چگونه است که به رژیم صهیونیستی توصیه به خویشتن‌داری نمی‌کنید؟

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: نیروهای مسلح ما حدود ۱۰ روز منتظر اقدامات و تلاش‌های دیپلماتیک ما و همکارانم در عرصه بین‌المللی بودند. در ۷۲ ساعت گذشته تماس‌های مختلف برخی وزرای امور خارجه با اینجانب ناظر بر توصیه به ایران برای خویشتن داری و عدم دفاع مشروع و تنبیه رژیم صهیونیستی بود.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ما به همکاران و وزرای امور خارجه کشورهای تماس گیرنده یادآوری کردیم که ای کاش در شش ماه گذشته چنین توصیه خویشتن‌دارانه‌ای را به حاکمان جنگ طلب و رژیم اسرائیل که مرتکب جنایات جنگی ترکیبی علیه ساکنان غزه و کرانه باختری شده است و یک نسل کشی تاریخ معاصر را رقم زده است ارائه می‌دادید.

وی بیان داشت: چگونه است که به رژیم صهیونیستی توسعه به خویشتن‌داری نمی‌کنید، اما به جمهوری اسلامی ایران که در چهارچوب حقوق بین‌الملل برای دفاع از ماموریت‌های شناخته شده دیپلماتیک و مصونیت اماکن دیپلماتیک قصد دفاع مشروع از خود را دارد توصیه به خویشتن‌داری می‌کنید؟

گویا رژیم اسرائیل آدرس و سیگنال غلطی از خویشتن داری ایران دریافت کرد

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: عملیات نظامی جمهوری اسلامی ایران محدود بود و ما به کاخ سفید طی پیامی در بامداد امروز اعلام کردیم که عملیات ما محدود و حداقلی و با هدف دفاع مشروع و تنبیه رژیم اسرائیل صورت می‌گیرد.

امیرعبداللهیان بیان کرد: در شش ماه گذشته که همه شاهد جنایات ترکیبی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه و کرانه باختری بوده‌ایم، بارها رژیم اسرائیل در عملیات نظامی تروریستی اماکن و مستشاران رسمی نظامی ضد تروریسم ایران در خاک سوریه را هدف قرار داد و تعدادی از مستشاران نظامی ما در این حملات به شهادت رسیدند.

وی افزود: ما شش ماه و با در نظر گرفتن شرایط منطقه و با نگاه به اینکه به دنبال توسعه دامنه تنش در منطقه حساس غرب آسیا نیستیم خویشتن داری نشان دادیم، اما گویا رژیم اسرائیل آدرس و سیگنال غلطی از خویشتن داری ایران دریافت کرد تا جایی که در روزهای گذشته در یک عملیات و حمله تروریستی دیگر از بلندی‌های جولان اشغالی با استفاده از جنگنده‌های F ۳۵ موشک‌های ساخت ایالات متحده آمریکا حمله گستاخانه و ناقض حقوق بین‌الملل و کنوانسیون‌های شناخته شده وین علیه سفارت کشورمان در دمشق انجام شد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بخش کنسولی و رزیدانس (محل اقامت سفیر) سفیر کشورمان در دمشق در این حمله تروریستی رژیم اسرائیل هدف قرار گرفت و در نتیجه آن علاوه بر ویرانی کامل این ساختمان، هفت مستشار نظامی رسمی ایران که دارای گذرنامه دیپلماتیک و ماموریت رسمی در مبارزه با تروریسم بودند به همراه ۶ شهروند سوریه از جمله یک زن و فرزند به شهادت رسیدند.

آمریکا، انگلیس و فرانسه مانع صدور بیانیه حداقلی در شورای امنیت شدند

وی ادامه داد: ما باز هم با نگاه به حساسیت‌های منطقه و اعتقاد به خویشتن‌داری و عدم گسترش دامنه تنش و جنگ در منطقه بر مسیر حقوقی سیاسی و بین‌المللی تمرکز کردیم. بیانیه‌ای به ابتکار روسیه در شورای امنیت ارائه شد و به رویه سکوت گذاشته شد.

امیرعبداللهیان افزود: متاسفانه در اقدامی این ناقض مقررات و قوانین بین‌المللی کنوانسیون‌های وین دولت‌های آمریکا، انگلیس و فرانسه مخالفت خود را با صدور بیانیه‌ای در محکومیت حمله به سفارت کشورمان در سوریه اعلام کردند و مانع از آن شدند که حتی یک بیانیه حداقلی در شورای امنیت و در محکوم کردن اقدام علیه اماکن و افراد دارای مصونیت دیپلماتیک از سوی شورای امنیت سازمان ملل صادر شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان خاطرنشان کرد: نتیجه این رفتار آمریکا و دو کشور اروپایی ذکر شده طبعا تشویق بیشتر نتانیاهو در عبور از خطوط قرمز و نادیده گرفتن منشور ملل متحد و قوانین و مقررات بین‌المللی است.

منبع : ایرنا
به اشتراک گذاری

روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

رازگشایی از ناپدید شدن ناگهانی صدها ستاره در آسمان!